Vinci
hetman
Leopold Sakskoburggotski
nudziarz [5]
Protegowany: Piotr Kazana
Protegowany (2):
Poglądy: konserwatywne
Przynależność:
Posts: 180
|
RE: Tatarszczyzna
"Wyprawa na czambuły / 1"
Kolegium Połączonych Sztabów ANT-11-6/1
Quote:Quote:Notatka 1.
Polska: powstanie tatarskie!
"Polscy panowie udowodnili, że są słabi, że nie potrafią dłużej utrzymać swojej władzy nad ciemiężonymi ludami Rzeczypospolitej. Bracia rodacy, oto zegar historii bije naszą godzinę! Jako dumni potomkowie Czyngis-Chana i Tamerlana chwytamy dziś za broń, by wywalczyć sobie starodawną wolność. Przegonimy precz magnatów. Wywalczymy sobie własny rząd i własny Sejm, a w wyborach będzie mógł głosować każdy obywatel - a nie, tak jak w pańskiej Polsce, tylko bogacze" - taka proklamacja wezwała Tatarów (których jest w Rzplitej 20 milionów) do powstania.
Na czele wojsk powstańczych, liczących na razie, jak się szacuje, od 10 do 30 tys. Tatarów i stale się powiększającego, stanął chan Razmemłaj, członek szlachty tatarskiej jednego z plemion. Póki co działania zbrojne toczą się na południu tzw. Tatarszczyzny, gdzie powstańcy spalili siedziby magnatów, ściągających dotąd haracze z poszczególnych plemion, i ustanowili swoją stolicę w Taszkencie. Na tych terenach stacjonuje tylko jedna dywizja wojsk - w Samarkandzie - która zapewne niedługo stanie się celem ataku powstańców. Cieszą się oni wsparciem Afganistanu (liczącego na powstanie nowego państwa muzułmańskiego) i Wielkiej Brytanii (liczącej na oskrzydlenie Afgańczyków).
Quote:Notatka 2.
Samarkanda wzięta! Szturm 15 tysięcy Tatarów połączony z buntem wielu mieszkańców miasta doprowadził do upadku Samarkandy i rozbicia stacjonującej tam dywizji Wojska. Do dawnej stolicy Tamerlana przeniosły się władze rebelianckie. Powstanie Razmemłaj Chana staje się coraz rozleglejszym i groźniejszym. Chodzą głosy, że zagony ordyńców liczą już 100 tysięcy buntowników (kiepskie uzbrojenie czyni te cyfry nie mniej strasznymi) grasujących od granicy afgańskiej prawie już prawie do Karagandy i Snopka. Czelność "rządu" buntowniczego sięgnęła szczytu: ogłosił on dekret rozpisujący "demokratyczne, powszechne wybory do Kurułtaju Demokratycznego Chanatu Tatarskiego".
Jednostki operacyjne:
- V Brygada Jazdy (Astrachań) - gen. Lew Sapieszka
- 23. Dywizja Piechoty (Perm) - gen. Mikołaj Stadnicki
- 34. Dywizja Piechoty (Michałów) - gen. Józef Latorośl
- 27. Dywizja Piechoty (Potoka) - gen. Władysław Kuszka
- 28. Dywizja Piechoty (Samarkanda) - przeformowane resztki niedobitków z dywizji
Dowódca operacji: gen. Piotr Nikołajewicz Wrangel
Obserwator hetmański: Józef Dowbor-Muśnicki
Początek: zajęcie pozycji wyjściowych według mapki nr 1. Z uwagi na odległość niektórych jednostek operacyjnych od tychże punktów ogłasza się oficjalne zawieszenie broni i rozpoczęcie negocjacji w mieście Szymkent. Stronę wojskowo-rządową będzie reprezentowała delegacja na czele z ppłk Józefem Dzięcioł-Kraszewskim oraz Nereuszem Małachowskim. Zaleca się wydłużanie negocjacji aż armie będą na 5 godzin drogi do wyznaczonych celów, nawet kosztem targowania wysokich ustępstw na rzecz stron buntowników. Zaleca się także wnikliwą obserwacje przedstawicieli 'tatarskich', aby po ewentualnym fiasku zapewnić wywiadowi szczegółowe informacji nt. sytuacji wewnętrznej dowódców wojsk powstańczych.
Plan operacji:
V Brygada Jazdy
- lekko podjeżdża w kierunku miasta Zarafszan zdobywając go i formując mały garnizon ochronny
- wspólnie z oddziałami magnatów i szlachty zajmuje Nawoi.
23. Dywizja Piechoty
- szybki marsz w kierunku Buchary, a następnie organizuje się pod miastem Karszy.
23. Dywizja Piechoty oraz 34. Dywizja Piechoty
- organizują się w jeden związek operacyjny - 1. Armia Wyzwoleńcza pod dowództwem generała Wrangela.
- z 1. Armii pod Biszkekiem wydziela się Grupa Operacyjna "Czajka" w liczbie 800 żołnierzy.
- spod Biszkeku przesuwa się w kierunku Szymkentu
- 1. Armia Wyzoleńcza podejmuje sie szturmu na Taszkent wykorzystując fakt, ze armia tatarska przesunęła się do Samarkandy
Grupa Operacyjna "Czajka"
- wydziela się i rozpoczyna nocny spływ rzeką Naryn w kierunku wyznaczonego celu
- po potwierdzeniu informacji, że siły tatarskie z okolic zaznaczonych na mapie przerywaną białą linią ruszają na pomoc do Taszkentu ruszają rozpoczynają operację: odcinają łącza komunikacyjne, wysadzają jedyny najbliższy most na rzece Kara-Daryna na linii miasta-Taszkent, organizują oddziały ludności niemuzułmańskiej i wywołują prawdziwą rewoltę skierowaną przeciwko resztkom sił obronnych Tatarów.
Celem operacji jest zdobycie strategicznych miast w celu wspólnego ataku na stolicę powstańców w Samarkandzie.
Wydaje się wytycznę skierowane do żołnierzy w razie traktowania ludności mieszkającej na terenach objętych operacją:
- z uwagi na trudności gospodarcze powstańców siły zaopatrzeniowe Wojska organizują rozdawanie żywności i wody dla mieszkańców;
- wprowadza się dobre traktowanie mieszkańców za wyjątkiem buntowników, których poddaje się automatycznie rozstrzelaniu;
- sztab sił operacyjnych zwraca szczególną uwagę na pozyskanie wsparcia duchownych muzułmańskich i wykorzystanie przeciwników walki;
- Wojsko powołuje przy Kolegium Połączonych Sztabów komisję petycjonistyczną, w skład której wejdą przedstawiciele propolskich Tatarów - sporządzą oni wszystkie potrzeby mieszkańców ogarniętych powstaniem, w tym petycje ws. samorządu.
Siły magnackie podlegają dowództwu Wojska.
Leopold Sakskoburggotski, hetman polny Rzeczpospolitej
Groźniejsze jest wojsko jeleni przy lwie hetmanie niż wojsko lwów przy hetmanie jeleniu..
|
|
07-20-2011 16:53 |
|