Post Reply 
 
Thread Rating:
Spelunka na Woli
Dalewin Offline
Anas platyrhynchos
*****

Igor Niszony
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: Celebrystyczne
Przynależność:

Posts: 1,690
Post: #1
Spelunka na Woli
[Image: drink_bar_logo.jpg]
[Image: 6rhxle.jpg]


Quote:Czarna Mańka

Zwano ją ,,Czarną Mańką'' wśród ulicy,
Znali ją dobrze wszyscy wszerz i wkrąg,
Niecił czar jakiś spogląd jej źenicy,
Choć przechodziła ot tak z rąk do rąk,
Miłość obłędną i zawrotną siała,
Była uliczną taką bo i cóż?
Durzy się w Mańce Woli pół bezmała,
Niejeden o nią się krwawił nóż.

Na Czerniakowskiej, Górnej, na Woli,
W ciemnych spelunkach, gdzie życie wre,
Hej! tam w kompanji często dowoli
Noc całą Mańka bawiła się,
Lecz czasem coś tak za serce ściśnie
I sama nie wiem czemu się ckni.
Psia krew! aż szklanka rzucona pryśnie
Hej! cóż to, Mańka, w oczach twych łzy?

Lecz raz poznała tem ulicy syna,
Co żył wśród nocy z noża, lub kradł.
I pokochała dzika dziewczyna,
Bez niego dla niej już nie istniał świat.
Stała się jego korną niewolnicą,
Dawnych kompanji porzuciła gwar.
Czyś na mnie rzucił jakiś urok, czy co?
Pyta go nieraz, czyś mi zadał czar.

Na Czerniakowskiej, Górnej, na Woli,
W ciemnych spelunkach, gdzie życie wre,
Hej! tam gdzie dawniej często dowoli
Noc całą Mańka bawiła się,
Dziś jej nie spotkasz ni w dzień, ni w nocy.
Niejeden bez niej wolałby zczeźć.
Psia krew! aż wyrżnie w stół z całej mocy,
Ech, co tam, poszła, pal ją sześć!

A wkrótce pierzchnął sen o szczęściu złoty:
Porzucił Mańkę ów kochanek raz,
Nie zważał wcale na łzy, ni pieszczoty,
I nawet nie bił, zimny stał jak głaz.
Poszedł, nie wrócił, jak to w życiu bywa,
Ale bez niego ona nie chce żyć.
W szale rozpaczy wreszcie jad zażywa,
Przerwana życia Czarnej Mańki nić.

Na Czerniakowskiej, Górnej, na Woli,
Wpośród spelunek dziś cicho tam.
Hej! czyj to pogrzeb sunie powoli?
To Czarnej Mańki: jednej ,,z tych dam''.
Wśród kwiatów leży blada i cicha,
I płynie zwolna tam, gdzie nasz kres,
Psia krew! o życia historja licha,
Ech, co tam zresztą, nie trzeba łez.

"W zaułkach barowych, wśród dymu papierosów, smrodu potu i rozlanej wódki, lud pracujący Warszawy, rozmawia nie tylko o oficjalnych sprawach. Poczujcie się jak w domu. Spelunka, dumnie zwana drink barem, mieści się wśród kamienic, i fabrycznych przybudówek Warszawskiej Woli. Oficjalnie nie istnieje."

[GG] 4704497
E-Mail: dalewinante@gmail.com

Zapraszam do kontaktu
(This post was last modified: 07-18-2011 11:55 by Dalewin.)
07-18-2011 11:53
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Petro Offline
Big Bad Burrito
***

Tobiasz Blaichstiger
przyjaciel ludu [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: anarchonihilizm
Przynależność:

Posts: 112
Post: #2
RE: Spelunka na Woli
<prosto ze stacji kolejowej do baru kieruje się Tobiasz Blaichstiger, oczy aż mu się zaświeciły gdy przed nim postawiono butelkę wódki i dwa kieliszki>

- Panie Sobieski, mogę się tak do pana zwracać? Zapraszam, napijmy się, na mój koszt!

Tobiasz Blaichstiger vel Lew Pilic
Autorytet, rząd, władza, państwo – każde z tych słów oznacza to samo – środek nacisku i wyzysku... Ktokolwiek kładzie na mnie rękę, aby mną rządzić, jest uzurpatorem i tyranem – uważam go za swego wroga.
Proudhon.
07-18-2011 11:59
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Dalewin Offline
Anas platyrhynchos
*****

Igor Niszony
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: Celebrystyczne
Przynależność:

Posts: 1,690
Post: #3
RE: Spelunka na Woli
<Zdejmując czapkę, i rzucając na mały okrągły stolik>
-Ah z miłą chęcią. Mówcie Popow. Nazwisko nigdy mi tutaj nie sprawiało przyjaciół. Dopiero z Poznania wróciłem. Jakieś tam kroki już mamy poczynione.

[GG] 4704497
E-Mail: dalewinante@gmail.com

Zapraszam do kontaktu
07-18-2011 12:04
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Petro Offline
Big Bad Burrito
***

Tobiasz Blaichstiger
przyjaciel ludu [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: anarchonihilizm
Przynależność:

Posts: 112
Post: #4
RE: Spelunka na Woli
<polewa>

- No to chluśniem, bo uśniem, prawda? Haha.
Przydałby się ktoś taki jak pan w Łodzi. Ja jestem prosty robotnik, a w zakładach Poznańskiego chociaż lepiej jest aniżeli w reszcie fabryk, to wciąż niewystarczająco. Wielka jest to chwila na zmiany...

Tobiasz Blaichstiger vel Lew Pilic
Autorytet, rząd, władza, państwo – każde z tych słów oznacza to samo – środek nacisku i wyzysku... Ktokolwiek kładzie na mnie rękę, aby mną rządzić, jest uzurpatorem i tyranem – uważam go za swego wroga.
Proudhon.
07-18-2011 12:09
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Dalewin Offline
Anas platyrhynchos
*****

Igor Niszony
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: Celebrystyczne
Przynależność:

Posts: 1,690
Post: #5
RE: Spelunka na Woli
<wychyla zawartość szklanki z grubego szkła>

-Będę wszędzie gdzie się da. Jak na razie muszę uważać gdzie gadam i do kogo. Kręcą się wokół Nas, robotników. Czują zagrożenie. I to jest naszą siłą. Może chociaż skłonimy ich do podniesienia pensji, albo chociażby polepszenia warunków pracy. Cokolwiek co ulży. A jak w Warszawie? Co ludzie mówią?

[GG] 4704497
E-Mail: dalewinante@gmail.com

Zapraszam do kontaktu
07-18-2011 12:30
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Petro Offline
Big Bad Burrito
***

Tobiasz Blaichstiger
przyjaciel ludu [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: anarchonihilizm
Przynależność:

Posts: 112
Post: #6
RE: Spelunka na Woli
<zadowolony polewa kolejną rundkę>

- Widzę, że pragnienie pan ma, tak jak i ja, ha! W stolycy to ja rzadko bywam, jak moje proste obowiązki mnie do tego skłaniają. Coś tam jednak człowiek czasem usłyszy. Jak umie słuchać... wielki smutek i oburzenie po tym Janku. Te warchlaki nie doceniają rangi wydarzenia. To jest męczennik, panie prezes. Pod Karmelitami się tłumy gromadzą, świeczki palą i do Boga modlą o pomstę na tych barbarzyńców. Kozacy, psia ich mać. Barbarzyńcy ze stepu, policyjna pałka w ręku oprawców. A kto im dał? Ci co siedzą wewnątrz Sejmu i się po mordach biją, przezywając kto za czyje pieniądze służy. Zobaczy pan, niewiele brakuje by czara goryczy się przelała. Będzie ostro!

<wychyla kielona i polewa następnego>

- Bagatelizowanie robotników i oczernianie ich po gazetach jako zdrajców Ojczyzny <robi krótką przerwę, zamyślony> to nie jest dobry pomysł. Dzieci ulicy to prawdziwy naród, ciężko doświadczony. Mogą być i prości, ale są i dumni. Wie pan, o co mnie chodzi, prawda?

Tobiasz Blaichstiger vel Lew Pilic
Autorytet, rząd, władza, państwo – każde z tych słów oznacza to samo – środek nacisku i wyzysku... Ktokolwiek kładzie na mnie rękę, aby mną rządzić, jest uzurpatorem i tyranem – uważam go za swego wroga.
Proudhon.
07-18-2011 12:38
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Dalewin Offline
Anas platyrhynchos
*****

Igor Niszony
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: Celebrystyczne
Przynależność:

Posts: 1,690
Post: #7
RE: Spelunka na Woli
<Rozgląda się wokół, po czym przychyla się do Pilica>

-Nie chcę być tutaj zbytnio nieostrożny, ale myślę, że nadszedł czas na zbrojne ramię. Do końca nie jestem pewien, ilu z nas by poszło z benzyną na tych łachudrów <Prostuje się>, ale jestem przekonany, że większość.

Widziałem chłopaka jak go nieśli. To jest najgorsze. Czasem człowiek nie wie co ma zrobić. Z jednej strony tłum bojący się, a z drugiej te parszywce. Eh, jeszcze tylko trochę i lawina ruszy. Słońce zbyt mocno praży, zbyt wielu po szczycie nieostrożnie stąpa. Słyszeliście o Reichmannie? Zatrzymali go.

[GG] 4704497
E-Mail: dalewinante@gmail.com

Zapraszam do kontaktu
07-18-2011 12:56
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Petro Offline
Big Bad Burrito
***

Tobiasz Blaichstiger
przyjaciel ludu [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: anarchonihilizm
Przynależność:

Posts: 112
Post: #8
RE: Spelunka na Woli
<Blaichstiger jest wstrząśnięty, wyrywa gazetę któremuś z siedzących naokoło robotników i szybko przelatuje wzrokiem po informacji o zatrzymaniach>

- Toż to skandal! Towarzysze, zatrzymano Lenina, Piłsudskiego i Reichmanna! <krzyczy na całą spelunę>

- Tymczasem... <zwraca się znowu do Popowa i polewa ostatnią rundkę wódki>, przykro mi, że długo tu nie posiedzieliśmy, a butelka prawie nietknięta zostanie, ale rozumiesz chyba towarzyszu, że nas sprawy naglą. Jak i po nas nie przyjdą, to mam nadzieję, że się jeszcze tu spotkamy. Nie mów lepiej nikomu dokąd jedziesz, ani kim jesteś. Czasy niebezpieczne. Nawet dla zwykłych robotników <puszcza oko>. Bywaj! <Blaichstiger wychylił kieliszek, następnie rzucił go o podłogę, założył czapkę i wyszedł szybkim krokiem>

Tobiasz Blaichstiger vel Lew Pilic
Autorytet, rząd, władza, państwo – każde z tych słów oznacza to samo – środek nacisku i wyzysku... Ktokolwiek kładzie na mnie rękę, aby mną rządzić, jest uzurpatorem i tyranem – uważam go za swego wroga.
Proudhon.
(This post was last modified: 07-18-2011 13:22 by Petro.)
07-18-2011 13:21
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Dalewin Offline
Anas platyrhynchos
*****

Igor Niszony
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: Celebrystyczne
Przynależność:

Posts: 1,690
Post: #9
RE: Spelunka na Woli
<rozpiera się na krześle i wychyla szklankę. Z rozmazonym wzrokiem błądzi po sali gdzie tłum podchwycil nastrój oburzenia> Pokażemy im towarzysze, pokażemy...

[GG] 4704497
E-Mail: dalewinante@gmail.com

Zapraszam do kontaktu
07-18-2011 13:34
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Czerwony Offline
Chichot historii
*****

Piotr Riemkinow
zapomniany siewca chaosu [3]

Protegowany: Adomas Razaitis
Protegowany (2):
Poglądy: radykalne endeckie
Przynależność:

Posts: 4,482
Post: #10
RE: Spelunka na Woli
<Do lokalu wchodzi młody człowiek, rozpina płaszcz, zdejmuje kapelusz po czym widząc tłum podchodzi do siedzącego samotnie Sobieskiego>

- Przepraszam, czy wolne?

Ja będąc graczem mogę być każdym. Moje oczekiwania sprowadzają się do względnego realizmu rozgrywki - pozwalającego antycypować wydarzenia i dokonującego rozstrzygnięć na bazie oceny faktów a nie takich kryteriów jak "szarża na motocyklach świetnie wyglądałaby w filmie". Nie musi być superrealistycznie, byle bym nie był zaskakiwany zagrywkami z dupy i pozbawionymi najmniejszego sensu w realnym świecie. - Czerwony
(This post was last modified: 07-18-2011 14:44 by Czerwony.)
07-18-2011 14:42
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)