Tutaj tradycyjnie propozycje reform.
Sam proponuję pierwszy - co o tym myślicie?
1. po pierwsze, planuję napisać gdzieś w widocznym miejscu, by gracze:
a) jeżeli to możliwe, podejmowali decyzje w formie gotowych eventów do akceptacji;
b) prowadzili w oddzielnym temacie listę spraw do załatwienia, rozkazów itd.;
c) nie pytali o ceny czy szacunki różnych rzeczy, ale sami szacowali i proponowali do akceptacji;
d) prowadzili różne tematy do różnych typów spraw (gospodarczych, dyplomatycznych).
2. Przygotowałem dla was coś fajnego i teraz modnego -
rejtingi Mają one
umożliwić bieżącą orientację, co się dzieje w państwie znacznie prościej niż przez eventy. Dodatkowo będą istnieć cechy ogólne, uwzględniające inne znaczenie rejtingu przy różnych rodzajach państw.
Zarówno cechy, jak i rejtingi będą podawane regularnie przez GM-a, trochę jak fusy. Byłoby fajnie, gdybym je wklejał co miesiąc lub chociaż co dwa. Umówiłbym się, że
w ciągu pół roku rejting może zmienić się najwyżej o oczko, chyba, że pod wpływem gwałtownych wydarzeń.
Quote:CECHY OGÓLNE:
państwo demokratyczne - większa stabilność, ale cała ludność kraju musi mieć wyraźny i zabezpieczony prawnie udział w rządach. Łatwo stracić władzę w wyborach.
państwo rewolucyjne - większe zaufanie dla rządu, ale przed społeczeństwem musi ciągle stać jakieś Wielkie Zadanie: widowiskowe reformy, pokonanie wroga itd. Obywatele oczekują od państwa ideologicznej czystości.
państwo zaściankowe - większa stabilność, ale kosztem sobiepaństwa i nietykalności (osobistej, podatkowej) szlachty i duchowieństwa. Istnieje jednak prawdopodobieństwo wyniszczających powstań ludności uciskanej.
istnienie konkurencyjnych ośrodków władzy - mniejsza stabilność.
Państwa np. autorytarne muszą po prostu trzymać wszystkich za mordę siłą.
REJTINGI:
AAA: rząd cieszy się zaufaniem ludności, funkcjonuje sprawna administracja, służby są posłuszne, szkolnictwo, służba zdrowia itd. działają dobrze. Można spokojnie wdrażać umiarkowane reformy. Na ulicach spokojnie, opozycja jest słaba.
AA: rząd jest uznawany przez ludnosć, która jednak umiarkowanie narzeka nań w rodzinnym gronie. W szkolnictwie i służbie zdrowia istnieją nieprawidłowości. Działa znacząca opozycja, ale nie antysystemowa.
A: państwo działa jako-tako, administracja, wojsko, socjal zaliczają pewne kiksy omawiane w prasie. Istnieje szereg środowisk opozycyjnych i roszczeniowych, jednak nie zagrażają one stabilności władzy w dłuższym okresie.
BBB: w państwie istnieją wyraźne nieprawidłowości - korupcja i bałagan w organizacji urzędów. Instytucje nie zawsze słuchają się rządu i cieszą się niedużym zaufaniem ludności, która jednak ma nadzieję, że rząd zmieni sytuację na lepsze lub chociaż nie widzi dla niego realnej alternatywy.
BB: państwo w powszechnym odczuciu funkcjonuje źle, ale rząd zachowuje kontrolę. Władzę może przejąć opozycja.
B: powszechna korupcja i bezhołowie w administracji, wiele instytucji po prostu nie działa, prawo jest często czystą fikcją - ważniejszy jest zwyczaj i lokalne układy. Obywatele uzależniają poparcie dla rządu od zmian.
CCC: administracja i ustrój jako takie nie cieszą się poparciem obywateli. W urzędach i prowincjach duże znaczenie mają niezatapialni "baronowie". Możliwe są okresowe rozruchy.
CC: państwo traktowane jest przez ludność z nienawiścią i pogardą, co wyraża się w okresowych zamieszkach i rewoltach. Kontrola rządu nad wieloma instytucjami i regionami kraju jest raczej teoretyczna.
C: kraj bez przerwy jest nękany przez rozruchy i wybuchy niezadowolenia. Urzędnicy i mundurowi w zasadzie działają samowolnie.
DDD: rozkład administracji cywilnej, rząd trzyma się już tylko tam, gdzie trzyma większe siły policyjno-wojskowe. Wśród generałów i ministrów rozkwitają spiski.
DD: całkowity chaos i szalejące rozruchy, z którymi nie radzą sobie służby państwowe (póki co jednak są jako-tako posłuszne).
D: na ulicach zamieszki i orgia zniszczenia, której nikt już nie próbuje nawet powstrzymać. Służby państwowe w stanie rozkładu, raczej nie słuchają już rozkazów.
0: brak rządu, całkowita anarchia i chaos.
PRZYKŁADY:
Polska AD 2011
Cecha ogólna: państwo demokratyczne
Rejting: BBB
RTN w chwili śmierci króla Aleksandra Dominika (II 1924)
Cecha ogólna: państwo zaściankowe (tylko na niektórych terenach)
Rejting: CC
RTN po uchwaleniu uchwalenia konstytucji 12 maja 1924
Cecha ogólna: państwo zaściankowe (tylko na niektórych terenach), państwo demokratyczne
Rejting: B
RTN pod koniec roku 1924
Cecha ogólna: państwo zaściankowe (tylko na niektórych terenach), istnienie konkurencyjnych ośrodków władzy
Rejting: DDD