Tjord
The Litwin
Ferdynand van der Linde
mało znany [2]
Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat
Posts: 737
|
Projekt konstytucji
<Na mównicę wchodzi Witold Patkul, za nim kilku jajogłowych i wojskowych. Wśród nich kontradmirał van der Linde. Patkul trzyma w ręku dokładnie pięć kartek papieru. na pierwszej z nich widnieje napis KONSTYTUCJA 1924>
Królu jegomości, wysoka izbo, obywatele rzeczypospolitej! Chciałbym oto przedstawić projekt nowej konstytucji dla naszego państwa.
Od wielu lat nasza ojczyzna pogrąża się w dekadencji i zgniliźnie; to powiedziane było już wiele razy. Wiele razy wskazywano też winowajców - a to lenią szlachtę, a to rozpasane masy, a to nielojalnych robotników. Nie jestem tu jednak, by wskazywać winnych tego stanu; jestem tu dzisiaj, by przekazać wszystkim lekarstwo na większość naszych problemów.
Nie ulega wątpliwości, iż zarówno legislatywa, jak i egzekutywa w naszym państwie mogą uchodzić za symbole złego rządzenia. Słaby, elekcyjny król, będący na łasce magnaterii; Rada Stanu o niejasnych kompetencjach i nieuregulowanym składzie. Niemrawy i niereprezentacyjny sejm, relikt epoki Jagiellonów.
Po pierwsze więc, proponujemy ustanowienie sejmu nieustającego, będącego reprezentacją wszystkich obywateli Rzeczypospolitej! Czy szlachcic, czy sklepikarz, czy robotnik fabryczny - każdego głos będzie równie ważny w wyborach do izby niższej rzeczypospolitej. Sejm przestanie byc niemrawą machiną; stanie się parlamentem nowoczesnym, zdolnym do sprawnych rządów i jednocześnie zdolnym reprezentować całe społeczeństwo.
Po drugie, zreformujemy zmurszały senat! Koniec z izbą, której jedynym przeznaczeniem jest splendor jej członków!Senat stanie prawdziwą izbą wyższą, opartą na Izbie Lordów w największym mocarstwie świata, Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii. Izba ta, stanowiąc reprezentację prawdziwych elit państwa, pełnić będzie funkcję kontrolną wobec innych organów, a także współuczestniczyć w procesie tworzenia dobrego i sprawiedliwego prawa.
Po trzecie, w miejsce Rady Stanu wprowadzimy sprawny Rząd, na czele z premierem Króla jegomości! Rzeczpospolita od dawna cierpiała na brak stabilnej egzekutywy i jej niezdrową łączność z władza wykonawczą; ta konstytucja rozwiązuje ten problem. Silny rząd idzie w parze z silnym królem; monarchą, który nie jest juz uzależniony od arystokratów, ale prawdziwym ojcem i opiekunem narodu. Dziedziczność władzy uwalnia nas od chaosu kolejnych elekcji.
Wreszcie, konstytucja ta jest prawdziwe nowoczesnym dziełem w zakresie praw obywateli! Mało które państwo na świecie może pochwalić się tak postępowymi rozwiązaniami.
Jeśli chcemy silnej Rzeczypospolitej, Rzeczypospolitej zdolnej do rywalizacji z innymi państwami, Rzeczypospolitej zdolnej do ochrony praw swoich obywateli, Rzeczypospolitej nie będącej okrutną macochą, ale matką dla jej mieszkańców, nie ulega według mnie żadnej wątpliwości, że należy poprzeć ten projekt. Niech zbliżające się głosowanie wykaże, kto jest prawdziwym patriotą.
Proszę o to, by nad głównym projektem konstytucji i ewentualnymi zgłoszonymi poprawkami głosowano osobno.
Quote:Konstytucja Kwietniowa 1924 r.
I. O państwie
1. Rzeczpospolita Trojga Narodów jest jednym i niepodzielnym państwem składającym się z trzech historycznych części: Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Wielkiego Księstwa Moskiewskiego.
2. Głową Rzeczpospolitej jest Król Polski, Wielki Książę Litewski i Wielki Książę Moskiewski w jednej osobie
3. Urząd królewski jest dziedziczny, przekazywany z ojca na syna.
4. W przypadku śmierci lub braku męskich potomków ostatniego władcy, sejm i senat połączone przeprowadzają elekcję nowego monarchy
5. Król dysponuje prawem łaski, nadaje ordery państwowe, odbiera poselstwa i akredytacje zagraniczne, reprezentuje państwo na zewnątrz, ratyfikuje umowy międzynarodowe, nadaje szlachectwo i stopnie generalskie, a także dysponuje innymi uprawnieniami, które wymienia konstytucja lub ustawy.
6.W Rzeczpospolitej obowiązuje trójpodział władzy. Do organów władzy wykonawczej należą król i jego rząd, do organów władzy ustawodawczej dwie izby parlamentu, do organów władzy sądowniczej – sądy i trybunały.
7. Za religie oficjalne w Rzeczypospolitej uznaje się religie Katolicką i Prawosławną, jednakże państwo gwarantuje wolność każdej religii, której zasady nie stają w sprzeczności z jej prawem.
II. O rządzie
1. Rząd jest organem władzy wykonawczej działającym w imieniu króla
2. Na czele rządu stoi premier, powoływany przez króla, przy uwzględnieniu aktualnego składu sejmu
3. Po otrzymaniu nominacji premier dobiera sobie ministrów; tylko no może ich także odwołać z pełnionej funkcji.
4. Rząd wykonuje ustawy ustalone przez parlament, a także uchwala prawa dotyczące administracji państwowej.
5. W skład rządu wchodzą: Minister Spraw Zagranicznych, Minister Wojny, Minister Skarbu, Minister Spraw Wewnętrznych, Minister Sprawiedliwości i Minister Kolonii. Premier może dokooptować do rządu ministrów bez teki, ale decyzje zapadają w wyżej wymienionym gronie.
6. Nominacje dla Ministrów Spraw Zagranicznych, Spraw Wewnętrznych i Wojny wymagają konsultacji z osobą hetmana wielkiego.
III. O izbie wyższej parlamentu
1. Izba Wyższa parlamentu, zwana dalej senatem, składa się z 100 członków.
2. Członkami senatu są rektorzy uczelni publicznych kreowanych przez króla, hetman wielki, hetman polny, katolicki arcybiskup gnieźnieński, katolicki biskup krakowski, katolicki biskup wileński, prawosławny metropolita Moskwy, prawosławny metropolita Pskowa, prawosławny metropolita Astrachania, przedstawiciele Żydów, Muzułmanów i Protestantów, wojewodowie, byli członkowie rządu jeśli otrzymali tytuł szlachecki, oraz szlachcice których do senatu w równej liczbie wskażą przed każdą sesją sejm i król, których liczba nie przekroczy liczby stale obecnych członków senatu.
3. Urząd senatora pełniony jest dożywotnio.
4. Senat obraduje w trybie sesyjnym. Sesja senatu trwa sześc miesięcy, w czasie których odbyć musi się co najmniej osiem posiedzeń.
5. Senat samodzielnie decyduje o wyborze regenta w przypadku nieletniości lub niedyspozycji władcy, a także o przedłużeniu czasu głosowania nad ustawa budżetową.
6. Senat współdecyduje o: tworzeniu prawa (z wyjątkiem spraw finansowych i wojskowych), określaniu niezdolności monarchy do sprawowania władzy, a także o obsadzaniu urzędów państwowych, o czym wspomina ta konstytucja
7. Senat zatwierdza ustawy uchwalone przez sejm większością zwykłą głosów.
8. Urzędu senatorskiego nie można łączyć z żadnym innym płatnym stanowiskiem publicznym, z wyjątkiem funkcji wymaganych do zasiadania w izbie.
IV. O izbie niższej parlamentu
1. Izba niższa parlamentu, zwana dalej sejmem, składa się z 566 członków, wybieranych w wyborach równych, tajnych, powszechnych i bezpośrednich
2. Posłowie do sejmu wybierani są w okręgach wyborczych wyznaczanych na podstawie danych z ostatniego spisu powszechnego, celem zapewnienia zasady równości. Na każdy okręg przypada jeden mandat poselski.
3. Kadencja sejmu trwa pięć lat.
4. Prawa do zasiadania w sejmie mają obywatele Rzeczypospolitej, którzy ukończyli 25 lat, nie byli karani wyrokiem sądu ani nie ciąży na nich żadna inna kondycja uniemożliwiająca sprawowanie mandatu.
5. Wybory do sejmu są rozpisywane przez króla na trzy miesiące przed zakończeniem kadencji sejmu. Król może rozwiązać sejm przed tym terminem, rozpisując nowe wybory w tydzień po rozwiązaniu izby niższej.
6. Sejm pracuje w trybie nieustającym.
7. Obradom sejmu przewodzi marszałek, wybierany na pierwszym posiedzeniu po odnowieniu składu izby.
8. Sejm stanowi prawo w Rzeczypospolitej. Wydane ustawy wymagają zatwierdzenia senatu i króla.
9. Sejm posiada możność przełamania weta senatu większością 2/3 składu. Weto króla jest ostateczne.
10. Sejm, na wniosek 3/5 składu, na wspólnym posiedzeniu z senatem decyduje o tym, czy monarcha jest zdolny do samodzielnego sprawowania władzy. W tym przypadku obie izby większością głosów muszą wyrazić zgodę na ustanowienie regencji nad niedomagającym królem.
11. Żaden poseł nie może być sądzony, jeśli stawiane mu zarzuty dotyczą kwestii związanych z pełnionym mandatem.
12. Raz na miesiąc każdy minister rządu zobowiązany jest do stawienia się przed sejmem i odpowiedzi na pytania posłów.
13. Mandatu poselskiego nie można łączyć z żadnym innym płatnym stanowiskiem publicznym, z wyjątkiem funkcji profesora wyższej uczelni lub zawodowego wojskowego, a także funkcją kapłana w kościele oficjalnie uznawanym przez Rzeczpospolitą.
V. O sejmikach i radach miejskich
1. Rzeczpospolita gwarantuje swoim obywatelom podstawową formę samorządności lokalnej w postaci sejmików.
2. Skład i liczebność sejmików dla poszczególnych obszarów winna być zostać określona sejm, po dokonaniu konsultacji z lokalnymi elitami. Wybory do sejmików powinny być równe, tajne, powszechne i bezpośrednie.
3. Miejscowości, które uzyskały prawa miejskie mają prawo do utworzenia samorządów w postaci rad miejskich.
4. Rady miejskie i sejmiki dysponują każdą kompetencją nie zastrzeżoną ustawą dla sejmu, z wyjątkiem: spraw wojskowych, wysokości i pobierania podatków centralnych, bicia monety i polityki zagranicznej.
5. Prawo centralne ma precedencję przed prawem lokalnym.
VI. O podziale administracyjnym
1. Rzeczpospolita podzielona jest na województwa. ich liczbę i terytoria reguluje odpowiednia ustawa.
2. Na czele województwa stoi wojewoda, powoływany i odwoływany przez króla po konsultacji z premierem.
3. Wojewoda stanowi organ władzy wykonawczej w terenie i sprawuję pieczę nad sejmikami oraz radami miejskimi.
4. Urząd wojewody zastrzeżony jest dla członków stanu szlacheckiego.
VII. O sądach i trybunałach
1. Sądy w Rzeczpospolitej są niezawisłe i niezależne.
2. Do organów władzy sądowniczej należą: trybunały, sądy wojewódzkie, sądy grodzkie i sądy wojskowe.
3. Trybunały tworzy się dla Korony, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, każdy z nich składa się z 9 członków, z czego 3 nominowanych jest przez króla, trzech przez senat i trzech przez sejm. Kadencja członka trybunały trwa 9 lat. Skład trybunału wymieniany jest w 1/3 co trzy lata.
4. Trybunał Królestwa na wniosek króla lub 3/5 składu sejmu decyduje o zgodności ustaw z konstytucją, sądzi tez w przypadku oskarżenia o zdradę stanu lub naruszenie konstytucji wobec posła, senatora albo innego funkcjonariusza państwowego wskazanego ustawą.
5. Sędziowie nominowani są przez króla i wydają wyroki w jego imieniu.
6. Sądy w Rzeczpospolitej są co najmniej dwuinstancyjne.
7. Żołnierze w służbie czynnej mogą być sądzeni tylko przez sądy wojskowe.
VIII. O sile zbrojnej i bezpieczeństwie państwa
1. Zwierzchnikiem sił zbrojnych Rzeczpospolitej jest monarcha
2. Monarcha wybiera hetmana wielkiego i hetmana polnego, pełniących w razie wojny funkcję głównodowodzącego i jego zastępcy.
3. Gwarantuje się istnienie w ramach rządu "Ministerstwa Armii" i "Ministerstwa Floty", które to urzędy będą obsadzane tylko i wyłącznie oficerami służby czynnej zatwierdzonymi przez hetmana wielkiego. Ministerstwom tym podlegać będą określone i ich nazwach rodzaje broni.
4. Wojsko stoi na straży konstytucji, porządku, stabilności i egzekwowania prawa w Rzeczpospolitej.
5. Każdy obywatel Rzeczpospolitej ma obowiązek obrony ojczyzny. Uchylanie się od poboru lub dezercja podlegają jurysdykcji sądów wojskowych.
6. Monarcha może, w sytuacji nagłej, ogłosić stan wyjątkowy. W jego czasie uzyskuje on moc wydawania dekretów z mocą ustawy, a także możliwość rozwiązania sejmu bez natychmiastowego rozpisania wyborów. Wybory należy rozpisać w tydzień po zakończeniu trwania stanu.
7. Policja państwowa stanowi strukturę niezależną od wojska i komplementarną wobec niego. Na czele policji stoi jej komendant, wyznaczany przez premiera za zatwierdzeniem ze strony hetmana wielkiego.
IX. O prawach i wolnościach jednostek
1. Rzeczpospolita gwarantuje wszystkim swoim swoim poddanym wolności takie jak:
- Neminem captivabimus nisi iure victum
- Wolność posiadania i ochrony majątku
- Wolność wyznawania religii zgodnie z artykułem 1.7 konstytucji
- Wolność od tortur i poniżającego traktowania
- Wolność nietykalności osobistej
- Wolność wypowiadania się samodzielnie i na zgromadzeniach
- Wolność życia prywatnego
- Wolność posiadania broni i obrony swojego życia
- Wolność sprawiedliwego sądu
- Wolność życia
- Wolność nauczania i prowadzenia badań naukowych;
- Wolność poruszania się i osiadania
- Wolność zrzeszania się
- Wolności od niewolnictwa i więzienia za długi
- Wolność petycji
2. Wszyscy mieszkańcy Rzeczypospolitej są równi wobec prawa. Nikt nie może swoich praw nadużywać, a także wykorzystywać ich na szkodę Rzeczpospolitej
3. Obywatel, który ukończył 20 lat i nie ciąży nad nim stosowny wyrok sądu:
-Ma prawo do uczestniczenia w wyborach do sejmu, sejmików i rad miejskich w okręgu, który zamieszkuje
-Ma obowiązek odbycia służby wojskowej. Szczegóły, czas i miejsce odbycia tej służby określa odpowiednia ustawa.
4. Ustanawia się urząd Naczelnego Herolda Rzeczypospolitej, którego zadaniem jest weryfikacja oraz rejestracja herbów i nadań.
5. Obywatel Rzeczpospolitej, którego herb i szlachectwo zostało potwierdzone nie może posiadać praw ponad te, które określa ta konstytucja, posiada jednak szczególny obowiązek służby Ojczyźnie
X. Przepisy końcowe
1. Wszystkie akty prawne wydawane w imieniu Rzeczypospolitej winne być wydawane w językach polskim i ruskim.
2. Prawa i zarządzenia administracji publicznej będą ogłoszone w Dzienniku praw, i aby obowiązywały, nie potrzebują innego kształtu ogłoszenia.
3. Nikt nie może sprawować urzędów bądź duchownych, bądź cywilnych, bądź też sądowych, kto nie jest obywatelem Rzeczypospolitej.. Wyjątek stanowi tylko osoba króla jegomości, na który to urząd może być obrany obcokrajowiec.
4. Zmiana tej konstytucji wymaga
-Wniosku o zmianę złożoną przez Króla, Rząd, połowę sejmu lub cały senatorskiego
-Aprobaty większości bezwzględnej członków sejmu, większości bezwzględnej członków senatu i króla.
-Zmiana nie może wejść w życie w okresie szybszym niźli 6 miesięcy od uchwalenia.
5. Wraz z wejściem w życie tej konstytucji tracą ważność Artykuły Warszawskie z roku 1833.
EDIT: 4 literówki
/人◕ ‿‿ ◕人\
(This post was last modified: 07-20-2011 20:04 by Tjord.)
|
|