Post Reply 
 
Thread Rating:
Projekt konstytucji
roland Offline
.
*****


nazwisko z ulotki KPP [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 319
Post: #21
RE: Projekt konstytucji
Po cóż sugerować dwa warianty, które są ze sobą sprzeczne? Toż to głupota!
07-21-2011 09:52
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #22
RE: Projekt konstytucji
Krzysztof Lipski:

Jestem stary, ale sklerozy jeszcze nie mam. Przed chwilą mówiłem, że celem zgłoszenia dwóch wariantów jednej poprawki jest umożliwienia głosowania przez Sejm mniej radykalnego rozwiązania, gdy dalej idące nie uzyska poparcia Wysokie Izby. To logika, nie głupota.

Wielki Książę Syberii Jan I.
07-21-2011 10:17
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #23
RE: Projekt konstytucji
Krzysztof Lipski:

Wysoki Sejmie!

Chciałbym przedstawić projekt Konstytucji przygotowany w toku negocjacji i rozmów z środowiskiem Jego Królewskiej Mości. Opracowując projekt bazowaliśmy na propozycjach przedstawionych przez Posła Patkula. Zdecydowaliśmy się jednak na ich racjonalizację.

Quote:
Konstytucja Rzeczypospolitej Trojga Narodów


I - O Rzeczypospolitej

1. Rzeczpospolita Trojga Narodów jest monarchią parlamentarną, składającą się z trzech części: Królestwa Polskiego, Wielkiego Xięstwa Litewskiego i Wielkiego Xięstwa Moskiewskiego.
2. Koloniami Rzeczypospolitej są Nowe Polesie, Madagaskar i Wyspa Świętego Bartłomieja. Nowe kolonie ustanawia Monarcha za zgodą Senatu. Koloniami zarządzają Gubernatorowie wyznaczani przez Monarchę za zgodą Senatu.
3. W Rzeczypospolitej obowiązuje trójpodział władzy. Do organów władzy wykonawczej należą Monarcha i Rząd, do organów władzy ustawodawczej Sejm, składający się z Izby Poselskiej i Senatu, a do organów władzy sądowniczej – Sądy i Trybunały.
4. Rzeczpospolita jest państwem prawa, a organy władzy działają na podstawie i w granicach prawa.
5. Gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej i własności prywatnej oraz solidarności stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej.
6. Najwyższym źródłem prawa jest Konstytucja, z którą zgodne być muszą dekrety Monarchy i ustawy Izby Poselskiej oraz umowy międzynarodowe.

II – O Monarsze

1. Głową Rzeczypospolitej jest z Bożej łaski i woli Narodu Król Rzeczypospolitej, Obrońca Wiary, Wielki Xiążę Litewski, Wielki Xiążę Moskiewski, Xiążę ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski, czernihowski, Suwerenny Pan nowożmudzki, nowopoleski, malagaski, Obrońca wieczysty wyspy św. Bartłomieja.
2. Monarcha jest najwyższym urzędnikiem w Rzeczypospolitej i strażnikiem Konstytucji, reprezentuje Rzeczpospolitą w stosunkach międzynarodowych i jest zwierzchnikiem Wojska Rzeczypospolitej.
3. Monarcha ogłasza ustawy uchwalone przez Izbę Poselską i zaakceptowane przez Senat. Monarcha może z uzasadnionych przyczyn odmówić ogłoszenie ustawy.
4. Urząd Monarchy jest dożywotni i elekcyjny. Wyboru Monarchy dokonuje Senat większością 2/3 głosów w ciągu 3 miesięcy od śmierci poprzedniego Monarchy.

III – O Rządzie

1. Rząd jest organem władzy wykonawczej. Rząd w imieniu Monarchy i w konsultacji z Nim kieruje bieżącą polityką wewnętrzną i zagraniczną Rzeczypospolitej.
2. Pracami Rządu kieruje Pierwszy Minister powoływany i odwoływany przez Monarchę.
3. Na wniosek Pierwszego Ministra Monarcha powołuje i odwołuje Ministrów.
4. Organizację wewnętrzną Rządu określi Monarcha w drodze dekretu.
5. Reprezentantem Rządu w terenie jest Wojewoda, stanowiący organ władzy wykonawczej na terenie Województwa.
6. Wojewoda jest powoływany i odwoływany spośród szlachty, zamieszkującej dane Województwo, przez Rząd.

IV – O Izbie Poselskiej

1. Izba Poselska składa się z 600 Posłów wybieranych w głosowaniu tajnym w wyborach bezpośrednich, powszechnych i równych.
2. Podział Rzeczypospolitej na okręgi wyborcze określi Monarcha w drodze dekretu.
3. Kadencja Posłów trwa dwa lata.
4. Izba Poselska obraduje permanentnie.
5. Izba Poselska wybiera z swojego grona Marszałka i Wicemarszałków Izby Poselskiej, którzy kierują jej pracami.
6. Izba Poselska bezwzględną większością głosów uchwala ustawy, które następnie przekazywane są Senatowi. Projekt ustawy może zgłosić Monarcha, Rząd, grupa Posłów lub Senat.
7. Izba Poselska może bezwzględną większością głosów żądać od każdego z Ministrów udzielenia informacji bieżącej na temat jego działalności.

V – O Senacie

1. Senat składa się z przedstawicieli duchowieństwa, szlachty i Wojska w liczbie co najmniej 100.
2. Z mocy prawa na Senatorów zostają powołani: katolicki arcybiskup gnieźnieński, katolicki biskup krakowski, katolicki biskup wileński, prawosławny metropolita Moskwy, prawosławny metropolita Pskowa, prawosławny metropolita Astrachania, przedstawiciele Protestantów, Żydów i Muzułmanów, wojewodowie, byli członkowie rządu jeśli otrzymali tytuł szlachecki, hetman wielki oraz hetmani polni.
3. Pozostałych Senatorów powołuje Monarcha spośród kandydatów wybranych przez szlachtę na sejmikach.
4. Urząd Senatora pełniony jest dożywotnio.
5. Senat zwoływany jest przez Monarchę, Marszałka Senatu lub grupę Senatorów na sesję. Senat musi być zwołany co najmniej dwa razy do roku.
6. Senat wybiera z swojego grona Marszałka i Wicemarszałków Senatu, którzy kierują jej pracami.
7. Senat w terminie pół roku od przekazania mu ustawy może ją bezwzględną większością głosów odrzucić lub zmienić. Jeżeli Senat zmieni ustawę lub się na jej temat nie wypowie w określonym terminie, ustawa zostaje przekazana Monarsze do ogłoszenia.
8. Senat może bezwzględną większością głosów odwołać każdego Ministra.

VI – O Sądach i Trybunałach

1. Władzę sądowniczą w Rzeczypospolitej sprawują: Sąd Najwyższy, sądy powszechne i sądy wojskowe.
2. Sąd Najwyższy sprawuje nadzór na działalnością sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów krajowych oraz orzeka o zgodności dekretów i ustaw z Konstytucją oraz w sprawach o naruszenie dekretu, ustawy lub Konstytucji przez urzędnika państwowego.
3. Sądami powszechnymi są: Trybunały (Koronny i dla poszczególnych Xięstw), Sądy Wojewódzkie i Sądy Grodzkie.
4. Sądami wojskowymi są: Wojskowe Sądy Okręgowe i Wojskowe Sądy Garnizonowe.
5. Sądy są niezależne i niezawisłe oraz wydają wyroki w imieniu Monarchy.
6. Sędziów powołuje Monarcha.
7. Postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne.

VII – O Miastach

1. W wolnych Miastach o liczbie mieszkańców niższej niż 15 tysięcy władzę wykonawczą i ustawodawczą sprawuje Kasztelan powoływany i odwoływany przez Rząd.
2. W wolnych Miastach o liczbie mieszkańców wyższej niż 15 tysięcy władzę wykonawczą sprawuje Kasztelan powoływany i odwoływany przez Rząd, a ustawodawczą – pochodząca z powszechnych wyborów Ława i Senat złożony z duchowieństwa i szlachty.
3. W Miastach, należących do duchowieństwa i szlachty władzę wykonawczą i ustawodawczą sprawuje właściciel Miasta.
4. Właściciel Miasta nie może sprawować władzy nad nim w sposób sprzeczny z prawem Rzeczypospolitej.

VIII – O Wojsku

1. Zwierzchnikiem Wojska Rzeczypospolitej, w skład którego wchodzi armia, flota i lotnictwo oraz służby wywiadowcze, jest Monarcha.
2. Monarcha powołuje hetmana wielkiego i hetmanów polnych, pełniących w razie wojny funkcję głównodowodzącego Wojska Rzeczypospolitej i jego zastępców.
3. Wojsko stoi na straży niepodległości i integralności terytorialnej Rzeczypospolitej oraz wspiera inne służby w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
4. Każdy obywatel Rzeczpospolitej ma obowiązek obrony ojczyzny, wyrażający się w odbyciu służby wojskowej. Uchylanie się od poboru lub dezercja podlegają jurysdykcji sądów wojskowych.
5. Monarcha może w sytuacji istotnego zagrożenia dla Rzeczypospolitej ogłosić stan wyjątkowy. W czasie obowiązywania stanu wyjątkowego Monarcha wydaje dekrety z mocą ustaw w zakresie ustawodawstwa państwowego.

IX – O Prawach i Wolnościach

1. Wszyscy obywatele Rzeczypospolitej są równi wobec prawa, ale duchowieństwo i szlachta stanowią siłę przewodnią Narodów Rzeczypospolitej. Nikt nie może swoich praw nadużywać, a także wykorzystywać ich na szkodę Rzeczpospolitej.
2. Wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej przysługują następujące wolności:
- Neminem captivabimus nisi iure victum
- Wolność posiadania i ochrony majątku
- Wolność wyznawania religii
- Wolność od tortur i poniżającego traktowania
- Wolność nietykalności osobistej
- Wolność wypowiadania się samodzielnie i na zgromadzeniach
- Wolność życia prywatnego
- Wolność posiadania broni i obrony swojego życia
- Wolność sprawiedliwego sądu
- Wolność życia
- Wolność nauczania i prowadzenia badań naukowych
- Wolność poruszania się i osiadania
- Wolność zrzeszania się
- Wolności od niewolnictwa i więzienia za długi
- Wolność petycji
3. Obywatel Rzeczypospolitej, niepozbawiony prawomocnym wyrokiem sądu praw publicznych, po dojściu do pełnoletności ma prawo brać udział we wszelkich wyborach powszechnych.
4. Wszystkie starodawne i słuszne przywileje szlachty zostają potwierdzone i zachowane. Szlachta zachowuje dotychczasowe prawa do swoich majątków i urzędów.

X – Przepisy Końcowe


1. Wszystkie akty prawne, obowiązujące w Rzeczypospolitej, winne być wydawane w językach urzędowych Królestwa Polskiego i poszczególnych Wielkich Xięstw.
2. Wszystkie akty prawne, obowiązujące w Rzeczypospolitej, winne być ogłaszane w Dzienniku Praw.
3. Zmiana Konstytucji może odbyć się z inicjatywy Monarchy lub Senatu. Zmiana Konstytucji wymaga zgodnych ustaw Sejm i Senatu uchwalonych większością 2/3 głosów i zgody Monarchy.
4. W okresie do dwóch lat od wejścia w życie Konstytucji Izba Poselska uchwali wszystkie akty prawne niezbędne do wykonania zapisów Konstytucji.
5. W okresie do trzech miesięcy od wejścia w życie Konstytucji zostaną ogłoszone wybory do Izby Poselskiej i wybory kandydatów na Senatorów oraz zostanie powołany Rząd i Senat. Do czasu powołania Rządu jego funkcję sprawuje Rada Stanu.
6. Wraz z wejściem w życie Konstytucji tracą moc obowiązują Artykuły Warszawskie i wszelkie inne akty prawne sprzeczne z niniejszą Konstytucją.
7. Konstytucja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Praw.

Projekt wprowadza opartą na trójpodziale władzy i zasadzie legalizmu monarchię parlamentarną, z egalitarną Izbą Poselską i elitarnym Senatem oraz Monarchą - arbitrem, strażnikiem ustroju. W stosunku do projektu Pana Pakula wprowadzono znaczne zmiany w kwestii ustroju sądownictwa, zmniejszono wpływ Wojska na politykę, lecz zachowano jego silną pozycję ustrojową, oraz dostosowano do obecnych realiów regulacje, dotyczące miast.

Wielki Książę Syberii Jan I.
(This post was last modified: 07-22-2011 10:57 by AmaD.)
07-22-2011 10:56
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Tvar Offline
Capo di Tutti Capi
*****

F.B.A. Pilawa
pociąga za sznurki [6]

Protegowany: Adrian Warszawski
Protegowany (2): Brunon Pilawa
Poglądy: Wolnomyśliciel
Przynależność: Nowe Polesie

Posts: 1,143
Post: #24
RE: Projekt konstytucji
I tu znowu prosiłbym o przyjęcie projektu prze aklamację
<Brawa z ław "Pilawczyków">
(This post was last modified: 07-22-2011 11:06 by Tvar.)
07-22-2011 11:05
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
wulf Offline
Elementum meum Libertas
*****

Isa Achmatowicz
różnie pamiętany [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: słuszne
Przynależność: Sieradz

Posts: 1,483
Post: #25
RE: Projekt konstytucji
Król wyraźnie zadowolony z nowego projektu konstytucji mówi do swojego protegowanego
No, to teraz poprzedni projekt i poprawki mogliby wnioskodawcy wycofać, a ten przyjąć w zamian. I przynajmniej w tej mierze byłby spokój, prawda Nereuszu?

Isa Achmatowicz - الحمد لله ربّ العالمين
07-22-2011 11:07
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #26
RE: Projekt konstytucji
Szlachta zgłasza jeszcze poprawki:
Quote:Poprawka 1.
IV.1 na: 1. Izba Poselska składa się z 600 Posłów wybieranych w głosowaniu tajnym w wyborach bezpośrednich, powszechnych oraz posłów kolonii (każdy gubernator wyznacza trzech z kolonii, którą zarządza, pomijając ludność dziką). Głos szlachcica liczy się jak 7 głosów osób pośledniego stanu.
Quote:Poprawka 2.
V.1,2 na: 1. Senat składa się z 450 członków.
2. Członkami senatu są szlachcice wybierani na sejmikach szlachty. Istnieć będzie 140 sejmików dla Królestwa Polskiego, 50 sejmików dla Wielkiego Xięstwa Litewskiego i 260 sejmików dla Wielkiego Xięstwa Moskiewskiego.

V.3,4 skreślić.
OG: poza tym nie ma jeszcze uregulowanej sprawy interreksa, a końcówka VII.2 odbiera "mieszczanom" nawet taki samorząd, jaki miały nawet w XVII wieku Tongue
07-22-2011 11:45
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Tvar Offline
Capo di Tutti Capi
*****

F.B.A. Pilawa
pociąga za sznurki [6]

Protegowany: Adrian Warszawski
Protegowany (2): Brunon Pilawa
Poglądy: Wolnomyśliciel
Przynależność: Nowe Polesie

Posts: 1,143
Post: #27
RE: Projekt konstytucji
OG: aktualnie jest: "-powyżej 15 tys. istnieje dodatkowo Ława (z wyborów powszechnych) i Senat (cenzusowy)."
Ma być: "a ustawodawczą – pochodząca z powszechnych wyborów Ława i Senat złożony z duchowieństwa i szlachty"
Czyli dokładnie tak samo...
07-22-2011 14:24
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #28
RE: Projekt konstytucji
OG: ale pozwalacie tam wchodzić wyłącznie szlachcie i duchowieństwu, co jest jakąś skrajną aberracją.
07-22-2011 14:41
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #29
RE: Projekt konstytucji
Krzysztof Lipski:

Wysoki Sejmie,

Wpierw chciałbym podziękować za zainteresowanie Posłów przedstawionym projektem i zgłoszenie do niego poprawek. Przechodząc do merytorycznej oceny propozycji Panów Posłów, muszę przyznać, że częściowo się z Państwa wnioskami zgadzam, częściowo - nie.

Proponowałbym zamiast Poprawki nr 1 zgłoszonej przez Panów Szlachtę rozważyć zmianę następującej treści:

Quote:Poprawka nr 3
IV.I Zmienić na: "Izba Poselska składa się z 600 Posłów wybieranych w głosowaniu tajnym w wyborach bezpośrednich, powszechnych i równych oraz Posłów Kolonii (powoływanych w liczbie 3 na kolonię przez Gubernatorów)."

Odnośnie Poprawki nr 2 także chciałbym zaproponować inne rozwiązanie:

Quote:Poprawka nr 4
V.I Zmienić na: "Senat składa się z przedstawicieli duchowieństwa, szlachty i Wojska w liczbie co najmniej 300."
V.III Zmienić na: "Pozostałych Senatorów powołuje Monarcha spośród kandydatów wybranych przez szlachtę na sejmikach, uwzględniając liczbę szlachty osiadłej w danej części Rzeczypospolitej."

Co Panowie Szlachta powiedzą o tych rozwiązaniach? Sądzę, iż do pewnego stopnia wychodzą one przeciw oczekiwaniom Posłów.

Ponadto, doszły mnie słuchy, jakoby przedstawiony projekt odbierał miastom ich prawa. Nic bardziej mylnego! Nie można odebrać czegoś czego ktoś nie miał. Wpływ Ławy czy Senatu był do tej pory bardzo ograniczony. Tymczasem, my chcemy zaoferować powierzenie tym organom kompetencji lokalnej władzy ustawodawczej. Ktoś kto mówi, że chcemy cokolwiek miastom odbierać, sieje kłamliwą i szkodliwą propagandę, ot co!

Wielki Książę Syberii Jan I.
(This post was last modified: 07-22-2011 16:57 by AmaD.)
07-22-2011 16:45
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Tvar Offline
Capo di Tutti Capi
*****

F.B.A. Pilawa
pociąga za sznurki [6]

Protegowany: Adrian Warszawski
Protegowany (2): Brunon Pilawa
Poglądy: Wolnomyśliciel
Przynależność: Nowe Polesie

Posts: 1,143
Post: #30
RE: Projekt konstytucji
co do czwartej poprawki, proponowałbym jednak nie więcej niż 200 senatorów, czy Mości Pan by się zgodził?
Panowie szlachta?
07-22-2011 16:48
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: