AmaD
Wielki Książę Syberii
Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]
Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS
Posts: 3,629
|
RE: Antemurale NN - temat roboczy
Moja propozycja najnowszej historii politycznej Rzplitej:
Quote:Pod koniec lat. 80 narasta niezadowolenie z rządów socjaldemokratycznej Partii Pokoju. Opozycja demokratyczna, reformistyczna i konserwatywna jednoczy się i tworzy Partię Wolności i Reform. W wyborach parlamentarnych w 1989 roku PWiR odnosi niespodziewany sukces i formuje rząd większościowy. Nowy gabinet wprowadza szereg reform, mających na celu demokratyzację państwa i zastosowanie na większą skalę mechanizmów rynkowych. W tym czasie PP przekształca się w Socjalno-Ludową Partię Rzeczypospolitej.
Tuż przed wyborami parlamentarnymi w 1993 roku dochodzi do pierwszego rozłamu w PWiR. Z ugrupowania odchodzi część działaczy o prawicowych poglądach, którzy tworzą Stronnictwo Konserwatywne. Mimo problemów i spadającej popularności PWiR wygrywa wybory parlamentarne i tworzy rząd mniejszościowy. W 1995 roku kolejna grupa konserwatystów opuszcza PWiR, co doprowadza do upadku ówczesnego rządu i przedterminowych wyborów parlamentarnych.
PWiR zostaje przekształcone w Kongres Reformistyczno-Demokratyczny. Nowe wybory wygrywa prawica, prowadzi do powstania koalicyjnego gabinetu SK-KRD. Nowy gabinet przeprowadza pakiet czterech reform, kontynuujących gruntowną przebudowę państwa rozpoczętą w 1989 roku. W 1999 roku - po zakończeniu kadencji parlamentu - zostają rozpisane nowe wybory do Sejmu i Senatu.
Jeszcze przygotowałem propozycję biografii stosownego NPCa:
Quote:
Michalina Maria Pietrykowska (ur. 29 kwietnia 1958 w Poznaniu) – była Premier, była Przewodnicząca Partii Wolności i Reform, działaczka Kongresu Reformistyczno-Demokratycznego, ekonomistka.
Studiowała ekonomię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już w czasach studenckich zaangażowała się w działalność społeczną i polityczną. Początkowo działała na szczeblu samorządowym, szybko jednak udało jej się uzyskać mandat poselski. Pod koniec lat 80. zyskała dużą popularność w wyniku stanowczej krytyki dotychczasowych rządów socjaldemokratów.
W 1988 roku stanęła na czele nowo powstałej Partii Wolności i Reform, zrzeszających demokratów, liberałów i konserwatystów. Rok później PWiR wygrało wybory parlamentarne. Pietrykowska stanęła na czele nowo powołanego rządu, który miał na celu przeprowadzenie gruntownych reform gospodarczych i ustrojowych.
Mimo spadającej popularności, PWiR wygrało w 1993 roku kolejne wybory. W ich efekcie został powołany drugi rząd Pietrykowskiej, który nie przetrwał jednak próby czasu. W związku z pogłębiającymi się sporami wewnętrznymi PWiR uległo podziałowi, a Pietrykowska podała swój gabinet do dymisji.
Od połowy lat 90. na uboczu głównych wydarzeń politycznych. Formalnie należy do Kongresu Reformistyczno-Demokratycznego, lecz nie angażuje się aktywnie w działalność partii.
Mężatka. Bezdzietna.
Wielki Książę Syberii Jan I.
|
|
09-22-2011 08:48 |
|