AmaD
Wielki Książę Syberii
Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]
Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS
Posts: 3,629
|
RE: Antemurale NN - temat roboczy
Zarys mam taki:
Quote:Konstytucja Rzeczypospolitej Czworga Narodów
Art. 1
Rzeczypospolita Czworga Narodów jest federacyjną monarchią parlamentarną, urzeczywistniającą idee demokratycznego państwa prawnego, solidaryzmu społecznego i społecznej gospodarki rynkowej.
Rzeczypospolita składa się z Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litwy, Wielkiego Księstwa Moskwy i Wielkiego Księstwa Syberii.
Art. 2
Do kompetencji władz federalnych należą sprawy z zakresu: administracji, bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, dyplomacji, prawa karnego, prawa pracy, podatków, sądownictwa, wojskowości oraz wyznań.
W pozostałych sprawach władze federalne mogą podejmować działania tylko w takim zakresie, w jakim cele proponowanych działań nie mogą być osiągnięte w sposób wystarczający przez władze niższego szczebla, natomiast z uwagi na rozmiary lub skutki proponowanych działań możliwe jest lepsze ich osiągnięcie na poziomie federalnym.
Art. 3
Król Rzeczypospolitej Czworga Narodów, Król Polski, Suwerenny Pan Litwy, Moskwy i Syberii jest najwyższym urzędnikiem Rzeczypospolitej.
Urząd Króla jest dożywotni i dziedziczny.
Król:
zarządza wybory do Sejmu i Senatu,
zwołuje pierwsze posiedzenie nowo wybranych Sejmu i Senatu,
ogłasza ustawy,
powołuje Prezesa Rady Ministrów i członków Rady Ministrów;
odwołuje Prezesa Rady Ministrów lub członka Rady Ministrów, któremu Sejm wyraził votum nieufności;
nadaje ordery i odznaczenia;
powołuje sędziów;
stosuje prawo łaski.
Za naruszenie Konstytucji, umowy międzynarodowej lub ustawy Król ponosi odpowiedzialność przed Sądem Najwyższym.
Art. 4
Rada Ministrów Rzeczypospolitej Czworga Narodów sprawuje władzę wykonawczą oraz kieruje bieżącą polityką wewnętrzną i zewnętrzną państwa.
Rada Ministrów składa się z Prezesa Rady Ministrów i Ministrów.
Rada Ministrów kieruje administracją rządową.
Prezesa Rady Ministrów powołuje Król. Nowo powołany Prezes Rady Ministrów w terminie 30 dni od powołania przedstawia Sejmowi skład Rady Ministrów. Sejm udziela votum zaufania Radzie Ministrów w terminie 30 dni od przedstawienia składu Rady Ministrów. Po udzieleniu votum zaufania Radzie Ministrów Król powołuje pozostałych członków Rady Ministrów.
Art. 5
Sejm wybierany jest w wyborach bezpośrednich, powszechnych, proporcjonalnych i równych w głosowaniu tajnym.
Sejm składa się z 500 Posłów, wybieranych na 4-letnią kadencję. Posłowie są reprezentantami Narodów Rzeczypospolitej.
Sejm obraduje na posiedzeniach. Sejm wybiera ze swojego grona Marszałka Sejmu i wicemarszałków. Organizację wewnętrzną i porządek prac Sejmu oraz tryb powoływania i działalności jego organów określa regulamin Sejmu uchwalony przez Sejm.
Inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie obywateli, Posłom, Senatowi i Radzie Ministrów. Sejm rozpatruje projekt ustawy w dwóch czytaniach – debacie i głosowaniu. Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby Posłów, chyba że Konstytucja przewiduje inną większość. W tym samym trybie Sejm podejmuje uchwały, jeżeli ustawa lub uchwała Sejmu nie stanowi inaczej.
Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby Posłów odrzuca poprawki i wniosek o odrzucenie ustawy uchwalony przez Senat w terminie 60 dni od ich lub jego przekazania.
Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby Posłów może uchwalić votum nieufności dla Prezesa Rady Ministrów lub członka Rady Ministrów.
Art. 6
Senat wybierany jest w wyborach bezpośrednich i powszechnych w głosowaniu tajnym.
Senat składa się z 100 Senatorów (po 25 na część składową Rzeczypospolitej), wybieranych na 4-letnią kadencję. Senatorowie są reprezentantami części składowych Rzeczypospolitej
Senat obraduje na posiedzeniach. Senat wybiera ze swojego grona Marszałka Senatu i wicemarszałków. Organizację wewnętrzną i porządek prac Senatu oraz tryb powoływania i działalności jego organów określa regulamin Senatu uchwalony przez Senatu.
Senat może uchwalić poprawki lub wniosek o odrzucenie ustawy uchwalonej przez Sejm w terminie 60 dni od jej przekazania. Senat uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby Senatorów, chyba że Konstytucja przewiduje inną większość.
Art. 7
Sądy są władzą odrębną i niezależną od innych władz.
Sądy wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej.
Wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej sprawują Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe. Postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne.
Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Sędziowie są nieusuwalni. Sędziowie są powoływani przez Króla, na wniosek Naczelnej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony.
Art. 8
Projekt ustawy o zmianie Konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby Posłów.
Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby Posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby Senatorów.
Nie wydaje mi się on zbytnio skomplikowany i przegadany
Z takich większych braków... nie ma nic o procedurze podpisywania i ratyfikowania umów międzynarodowych oraz nie ma praw i wolności obywatelskich. Do uzupełniania lub do uregulowania za pomocą innego aktu prawnego lub w drodze zwyczaju.
Wielki Książę Syberii Jan I.
(This post was last modified: 09-13-2011 17:53 by AmaD.)
|
|
09-13-2011 17:48 |
|