Poll: W co teraz gramy?
This poll is closed.
Scenariusz I (wulfa) 54.55% 6 54.55%
Scenariusz II (Czerwonego) 45.45% 5 45.45%
Total 11 votes 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Post Reply 
 
Thread Rating:
Quo Vadis, Ante?
Czerwony Offline
Chichot historii
*****

Piotr Riemkinow
zapomniany siewca chaosu [3]

Protegowany: Adomas Razaitis
Protegowany (2):
Poglądy: radykalne endeckie
Przynależność:

Posts: 4,482
Post: #1
Quo Vadis, Ante?
Scenariusz I: "Ante 1999"
wulf Wrote:Dochodzi do unifikacji ziem RTN i stworzenia socjaldemokratycznej, federacyjnej monarchii parlamentarnej. Powiedzmy, że w 1930 roku doszło do porozumienia komunistów, monarchistów, demokratów. Wprowadzono ustrój dość socjalny, dbający o ubogich i mniejszości, ale z monarchą jako głową państwa (czysto tytularnym - dosłownie "wazonowym"). Głównym przedmiotem zainteresowania państwa "centralnego", które my byśmy symulowali byłyby podatki, prawo karne, dyplomacja, wojskowość, prawo pracy, sprawy wyznaniowe. Za wzór rozwoju etc brałbym Rosję współczesną + może Polskę jakoś w niewielkim stopniu ;-)

Sama RTN byłaby państwem dość "stabilnym" w sferze dyplomacji (pozycja zbliżona do Niemiec IRL w chwili obecnej), niezaangażowanym w problemy globalne, ale działającym w Lidze Narodów. Wewnętrznie też by było "stabilnie", ale z następującymi problemami:
1) trudności gospodarcze z utrzymaniem "socjalu" - wiadomo, że takie rzeczy są trudne do utrzymania
2) republikanizm - z uwagi na zupełną "nijakość" monarchii
3) przestępczość zorganizowana i związki z biznesem wielkim - trochę bym chciał zaczerpnąć w stronę Ante V, gdzie mafię rozkręciłem dość ciekawie, podobnie bym zrobił z lobby przemysłowymi
4) przemysł bym zrobił na zasadzie wielkich keiretsu, związanych trochę z polityką, a trochę z mafią
5) rosnące wpływy islamu

Ogólnie takie typowe PBF "partyjne" ale bez "czystej" polityki, a właśnie z knuciem jakimś, machlojkami etc.

Scenariusz II: "Intermarum"
Czerwony Wrote:W skrócie: w Rosji wygrywają biali i przywracają caryzm, przestraszone koncepcjami Rusi od Kalisza po Władywostok Litwa, Łotwa i Ukraina zgadzają się na koncepcję federalną Piłsudskiego. W maju 1926 roku rozczarowany demokracją Sikorski usiłuje przeprowadzić wojskowy zamach stanu, po kilku dniach walk interweniuje Piłsudski, chcąc chronić swoje "dziecko". Państwa związkowe zgadzają się na utrzymanie więzi ale za cenę większej decentralizacji, faktycznie tworząc konfederację. Co do zagranicy, to w Rosji biali się dzielą a we Francji emigracja czerwonych wychyla ten kraj na lewo. Reszta bez większych zmian. Gra zaczynałaby się w chwili śmierci Piłsudskiego.

Dzięki temu, że konfederację tworzyłyby 4 kraje związkowe, większość partii mogłaby wygrać w którymś wybory i tam rządzić, jednocześnie cały czas mając na oku "całą pulę" i nie zabierając konfitur pozostałym. Jakiś parlament związkowy na szczeblu centralnym, gdzie wzorem Parlamentu Europejskiego dużo by się debatowało, AmaD byłby zadowolony Wink Nacjonalizmy nie mogłyby współpracować na szczeblu centralnym ze zrozumiałych powodów, więc dostałyby rekompensatę w postaci wyższego niż irl poparcia (ale nie tak dużego by od razu próbować przewrotów czy secesji). W stosunku do Ante VI wywaliłbym mechanizm magnaterii - jak zauważył Tjord to jest dużo pisania a smaczek w zasadzie dla pojedynczych graczy. Do ustalenia pozostaje co zrobić, gdy ktoś chce grać postacią z tych czy innych przyczyn bogatą, żeby nie burzyło to balansu gry. Za to zostawiłbym wojskowych, ale armia byłaby mniej monoideowa niż teraz. Oprócz podziału względem poglądów politycznych w sztabie byłaby też dyskusja na temat sposobu prowadzenia wojny: bitwy materiałowe, zostanie przy kawalerii, pójście w nowe rodzaje broni jak tanki i samoloty? Tyle poglądów ilu oficerów.

Główna zaleta: setting niewiele odstaje od historii świata i jest umiejscowiony blisko punktu odejścia. Dzięki temu można się gęsto opierać na dość dobrze dostępnych danych historycznych. Odchodzą dyskusje w rodzaju "czy Polska kolonizowała Syberię lepiej lub gorzej niż Rosja". Jednocześnie moim nieskromnym zdaniem jest ciekawy Tongue

Główna wada: koncepcja jest w powijakach i wymaga dokładniejszego (naprawdę) opisania, co musiałoby potrwać.

Ja będąc graczem mogę być każdym. Moje oczekiwania sprowadzają się do względnego realizmu rozgrywki - pozwalającego antycypować wydarzenia i dokonującego rozstrzygnięć na bazie oceny faktów a nie takich kryteriów jak "szarża na motocyklach świetnie wyglądałaby w filmie". Nie musi być superrealistycznie, byle bym nie był zaskakiwany zagrywkami z dupy i pozbawionymi najmniejszego sensu w realnym świecie. - Czerwony
(This post was last modified: 09-10-2011 15:07 by Czerwony.)
09-08-2011 17:14
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #2
RE: Quo Vadis, Ante?
Ja zgłaszałem dwie propozycje - Syberia w klimatach "Lodu" Dukaja i scenariusz Szmera z zmianą grywalnego państwa z Hetmanatu na Syberię.

Wielki Książę Syberii Jan I.
09-08-2011 17:26
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Czerwony Offline
Chichot historii
*****

Piotr Riemkinow
zapomniany siewca chaosu [3]

Protegowany: Adomas Razaitis
Protegowany (2):
Poglądy: radykalne endeckie
Przynależność:

Posts: 4,482
Post: #3
RE: Quo Vadis, Ante?
Nie czytałem "Lodu", i pewnie nie ja jeden. Jeśli to ma być potraktowane poważnie to zrób opis.

Wybór grywalnego państwa to już pierdółka, jak się wybierze ten scenariusz będzie można zrobić dogrywkę.

Ja będąc graczem mogę być każdym. Moje oczekiwania sprowadzają się do względnego realizmu rozgrywki - pozwalającego antycypować wydarzenia i dokonującego rozstrzygnięć na bazie oceny faktów a nie takich kryteriów jak "szarża na motocyklach świetnie wyglądałaby w filmie". Nie musi być superrealistycznie, byle bym nie był zaskakiwany zagrywkami z dupy i pozbawionymi najmniejszego sensu w realnym świecie. - Czerwony
09-08-2011 17:33
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #4
RE: Quo Vadis, Ante?
Jak przygotuje krótkie opisy, to rozpocznie na nowo głosowanie? Jeżeli nie, to przygotowywanie czegokolwiek w tej chwili nie ma sensu, bo już 5 osób oddało swoje głosy.

Wielki Książę Syberii Jan I.
09-08-2011 17:38
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Ogar Offline
Zawsze Przeciw
*****

Ignacy Stokłosa
silna ręka [9]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 2,172
Post: #5
RE: Quo Vadis, Ante?
Znaczy ja zaznaczyłem dwie opcje, ale jakby trzeba było wybierać to wolę scenariusz numer III.
(This post was last modified: 09-08-2011 17:40 by Ogar.)
09-08-2011 17:39
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Czerwony Offline
Chichot historii
*****

Piotr Riemkinow
zapomniany siewca chaosu [3]

Protegowany: Adomas Razaitis
Protegowany (2):
Poglądy: radykalne endeckie
Przynależność:

Posts: 4,482
Post: #6
RE: Quo Vadis, Ante?
Nie 5 osób tylko 5 głosów. Na razie zamknąłem ankietę a jak ci którzy je oddali będą zainteresowani twoim scenariuszem to o tym napiszą Wink

Ja będąc graczem mogę być każdym. Moje oczekiwania sprowadzają się do względnego realizmu rozgrywki - pozwalającego antycypować wydarzenia i dokonującego rozstrzygnięć na bazie oceny faktów a nie takich kryteriów jak "szarża na motocyklach świetnie wyglądałaby w filmie". Nie musi być superrealistycznie, byle bym nie był zaskakiwany zagrywkami z dupy i pozbawionymi najmniejszego sensu w realnym świecie. - Czerwony
09-08-2011 17:42
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Darne Offline
Naczelnik
****

Robert Kajser
mało znany [2]

Protegowany: Michał Rogowski
Protegowany (2):
Poglądy: Konserwatyzm
Przynależność: bezpartyjny

Posts: 614
Post: #7
RE: Quo Vadis, Ante?
Ja zagłosowałem na ostatnią opcję, ale zamierzam nogami i ręcami bronić NRP przed totalizmem.

8419751 - numer gg
09-08-2011 17:44
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #8
RE: Quo Vadis, Ante?
Bez sensu. Tak czy inaczej cokolwiek napiszę, będzie to 5 głosów w plecy Tongue

Swoją drogą, opcja ostatnia jest... głupia. Co będzie jak z przebiegu dogasającej gry wyniknie coś innego? Co będzie jak nie będzie można dostosować wydarzeń z końca edycji do scenariusza Szmera?

Wielki Książę Syberii Jan I.
(This post was last modified: 09-08-2011 17:45 by AmaD.)
09-08-2011 17:44
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Darne Offline
Naczelnik
****

Robert Kajser
mało znany [2]

Protegowany: Michał Rogowski
Protegowany (2):
Poglądy: Konserwatyzm
Przynależność: bezpartyjny

Posts: 614
Post: #9
RE: Quo Vadis, Ante?
Wiesz, mi ta opcja się bardziej podoba niż nerwowe oczekiwanie, czy luty się nie przemroził przez siedzibę rządu.

8419751 - numer gg
09-08-2011 17:46
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Czerwony Offline
Chichot historii
*****

Piotr Riemkinow
zapomniany siewca chaosu [3]

Protegowany: Adomas Razaitis
Protegowany (2):
Poglądy: radykalne endeckie
Przynależność:

Posts: 4,482
Post: #10
RE: Quo Vadis, Ante?
Skoro tak uważasz to nie pisz. Ja ci idę na rękę a ty robisz łaskę że napiszesz opis...

Otwieram ankietę ponownie.

Ja będąc graczem mogę być każdym. Moje oczekiwania sprowadzają się do względnego realizmu rozgrywki - pozwalającego antycypować wydarzenia i dokonującego rozstrzygnięć na bazie oceny faktów a nie takich kryteriów jak "szarża na motocyklach świetnie wyglądałaby w filmie". Nie musi być superrealistycznie, byle bym nie był zaskakiwany zagrywkami z dupy i pozbawionymi najmniejszego sensu w realnym świecie. - Czerwony
09-08-2011 17:50
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)