Post Reply 
 
Thread Rating:
bodek - H. C. Jasieński Ye
bodek Offline
kill for love
*****

Hsueh-ji Jasieński-Ye
chińska kariera [5]

Protegowany: Maria Eliza Poniatowska
Protegowany (2):
Poglądy: suprematyzm radziecki
Przynależność:

Posts: 1,298
Post: #1
bodek - H. C. Jasieński Ye
[Image: 393564.1.jpg]

Ye Kuan-er (葉关弍) urodził się 25 sierpnia 1888 r. w Aleksandrowie na Nowej Żmudzi. Jego rodzina pochodzi z prowincji Shandong - w Qingdao dziś mieści się dom formalnego przywódcy klanu, zaś rodzina Ye kontroluje większość przemysłu w Shandong oraz Jiangsu i posiada znaczne wpływy w Republice Chińskiej (krewnym Ye jest m. in. Ye Chengzhong, swego czasu jeden z najbogatszych ludzi w Chinach). W 1868 r. protoplasta nowożmudzkiej gałęzi rodu, Ye Ximing, przybył do powstającego wówczas Aleksandrowa, gdzie m. in. pośredniczył w handlu zbożem, zaopatrując Polaków w żywność, oraz sprowadzał z Chin siłę roboczą, ułatwiając Chińczykom emigrację na tereny Rzeczpospolitej. Ye Ximing znacząco przyczynił się do rozwoju miasta, m. in. finansując w 1908 r. budowę na północy miasta rzeźni przemysłowej zatrudniającej 2 tys. ludzi i będącej jedną z najnowocześniejszych w Rzeczpospolitej. W momencie swojej śmierci Ye Ximing był najbogatszym przemysłowcem w Nowej Żmudzi.

Ye Kuan-er jest trzecim synem Ye Ximinga, urodzonym przez jego trzecią żonę, Ding Shumiao. Jest znacznie młodszy od swojego rodzeństwa, którego matką jest pierwsza, starsza żona - dwóch braci (ur. 1860 i 1865) i sióstr (ur. 1864 i 1870). Z tego powodu nigdy nie był przeznaczony do zarządzania rodzinnym majątkiem, w zamian otrzymując najlepsze z całej rodziny wykształcenie - jest absolwentem prestiżowego Université Harvard, gdzie w 1913 r. obronił doktorat w dziedzinie prawa międzynarodowego. Tam też spotkał się z nowymi, nieznanymi w Aleksandrowie ideami, jak socjalizm, równouprawnienie kobiet czy republikanizm. W latach 1913-1920 zajmował się pośredniczeniem w handlu międzynarodowym w rodzinnej firmie, jednocześnie angażując się w umiarkowaną działalność polityczną. Organizował wśród chińskiej diaspory w Rzeczpospolitej wsparcie dla walczącego w Chinach Guomindangu, przekazując rządowi w Nanjing znaczne kwoty pochodzące z dotacji chińskiej burżuazji. W 1918 r. założył Towarzystwo Nacjonalistów Rzeczpospolitej, propagujące myśl polityczną i ekonomiczną Sun Jat-sena. Dzięki agitacji politycznej zdołał zdobyć wpływy zarówno w rządzie Republiki Chińskiej, jak i wśród elit Nowej Żmudzi - burżuazji, nie tylko chińskiej, szczególnie przypadł do gustu postulat zniesienia szlachectwa i rozszerzenia praw politycznych.

W 1920 r. niechętnie przystąpił do Towarzystwa Republikańskiego Polskiego, gdzie szybko stał się najważniejszym jego reprezentantem działającym na terenie Nowej Żmudzi. W obliczu kryzysu sukcesyjnego w 1924 r. poparł demokratyzację oraz wprowadzenie republiki, jednak jego postulatami nieszczególnie przejmowali się obradujący w Warszawie republikanie. Kategorycznie sprzeciwiał się dyktaturze Uszakowa. W 1925 r. został wybrany na przewodniczącego Towarzystwa Demokratycznego na Syberii, bardzo niechętnie przystał na rządy Wielkiego Księcia, oczekując zdecydowanych reform. Nie popiera wzrastających wpływów Japończyków w gospodarce syberyjskiej, choć nie jest przeciwny współpracy ekonomicznej; wiąże nadzieje z wygraną Minseito w wyborach.

W 1915 r. ożenił się ze Zhou Su, córką przemysłowca z Irkutki. Para rozwiodła się w 1921 r., nie miała dzieci.
(This post was last modified: 07-01-2013 21:27 by bodek.)
06-24-2013 22:30
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Czerwony Offline
Chichot historii
*****

Piotr Riemkinow
zapomniany siewca chaosu [3]

Protegowany: Adomas Razaitis
Protegowany (2):
Poglądy: radykalne endeckie
Przynależność:

Posts: 4,482
Post: #2
RE: bodek - Ye Xueji
Zapomniałem ci napisać wcześniej:
spolonizowana pisownia nazwisk? Lub przynajmniej daj w nawiasie jak to się czyta :|

Ja będąc graczem mogę być każdym. Moje oczekiwania sprowadzają się do względnego realizmu rozgrywki - pozwalającego antycypować wydarzenia i dokonującego rozstrzygnięć na bazie oceny faktów a nie takich kryteriów jak "szarża na motocyklach świetnie wyglądałaby w filmie". Nie musi być superrealistycznie, byle bym nie był zaskakiwany zagrywkami z dupy i pozbawionymi najmniejszego sensu w realnym świecie. - Czerwony
06-24-2013 22:32
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
bodek Offline
kill for love
*****

Hsueh-ji Jasieński-Ye
chińska kariera [5]

Protegowany: Maria Eliza Poniatowska
Protegowany (2):
Poglądy: suprematyzm radziecki
Przynależność:

Posts: 1,298
Post: #3
RE: bodek - Ye Xueji
oh, faktycznie

imię głównego bohatera brzmiałoby (upraszczając) "je śłe-ći". Tongue
06-24-2013 22:53
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Dalewin Offline
Anas platyrhynchos
*****

Igor Niszony
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: Celebrystyczne
Przynależność:

Posts: 1,690
Post: #4
RE: bodek - Ye Xueji
Czy to gra slowna z Je-śmie-ci??
06-25-2013 09:23
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #5
RE: bodek - Ye Xueji
Mnie również pinyin w oczy drapie. Zwłaszcza w 1925 roku w Gigapolsce. Domagam się różnych Czou Łang-cień i Czang Kaj-szek. Je Śłe-ci czy jak tam może być Tongue A z używaniem miejsowej nazwy "Nanjing" zamiast "Nankin" to już ewidentna przesada.
A co do meritum:
Quote:W momencie swojej śmierci Ye Ximing był najbogatszym przemysłowcem w Nowej Żmudzi.
Mogli tak twierdzić. Nie znaczy, że to prawda. Nie po to to podbijaliśmy, żeby Chińczycy byli najbogatsi Tongue

Quote: Dzięki agitacji politycznej zdołał zdobyć wpływy zarówno w rządzie Republiki Chińskiej,
Raczej znajomości niż wpływy. Nie przepakowuj sobie postaci.

Quote:jak i wśród elit Nowej Żmudzi - burżuazji, nie tylko chińskiej, szczególnie przypadł do gustu postulat zniesienia szlachectwa i rozszerzenia praw politycznych.
Może być tak napisane, ale sytuacja jest bardziej skomplikowana. Poza tym do 1924 r. na N. Żmudzi nie było sejmików (kolonia), więc prawne korzyści ze szlachectwa były bardziej ograniczone niż gdzie indziej.

Quote:Kategorycznie sprzeciwiał się dyktaturze Uszakowa.
Akurat w Aleksandrowie Uszakow nigdy nie zdobył "dyktatury". Miasto było pod kontrolą sił RTN, a później jakimś chytrym podstępem Uszakowa i Japończyków (szczegółów nie pamiętam) zostało zajęte przez marynarkę tych ostatnich. Uszakow został tam dopiero wojewodą pod AmaD-em. Swoją drogą, do japońskich wpływów w WKS mógłbyś się jakoś ustosunkować Tongue
06-25-2013 13:44
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Czerwony Offline
Chichot historii
*****

Piotr Riemkinow
zapomniany siewca chaosu [3]

Protegowany: Adomas Razaitis
Protegowany (2):
Poglądy: radykalne endeckie
Przynależność:

Posts: 4,482
Post: #6
RE: bodek - Ye Xueji
Quote:Domagam się różnych Czou Łang-cień i Czang Kaj-szek.
Za, hipsterskiej sinofilii mówimy stanowcze nie.

Ja będąc graczem mogę być każdym. Moje oczekiwania sprowadzają się do względnego realizmu rozgrywki - pozwalającego antycypować wydarzenia i dokonującego rozstrzygnięć na bazie oceny faktów a nie takich kryteriów jak "szarża na motocyklach świetnie wyglądałaby w filmie". Nie musi być superrealistycznie, byle bym nie był zaskakiwany zagrywkami z dupy i pozbawionymi najmniejszego sensu w realnym świecie. - Czerwony
06-25-2013 14:09
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
bodek Offline
kill for love
*****

Hsueh-ji Jasieński-Ye
chińska kariera [5]

Protegowany: Maria Eliza Poniatowska
Protegowany (2):
Poglądy: suprematyzm radziecki
Przynależność:

Posts: 1,298
Post: #7
RE: bodek - Ye Xueji
Pinyin to dar dany ludzkości przez Mao i próba jego obalenia świadczy o niewdzięczności i kontrrewolucyjnych postawach :<

Quote:Nie po to to podbijaliśmy, żeby Chińczycy byli najbogatsi

no psz to jak mieć wonty do tego, że w Łodzi najbogatszy był Niemiec :<

Quote:Raczej znajomości niż wpływy. Nie przepakowuj sobie postaci.

ox, no o znajomości mi chodziło XD

Japońskim wpływom Ye jest umiarkowanie przeciwny, acz wobec fortunnej wygranej Minseito nie sądzi, żeby jakieś zdecydowane kroki były konieczne - strona japońska, jako cywilizowana, na pewno będzie skłonna do umiarkowanej renegocjacji warunków umowy.
(This post was last modified: 06-25-2013 18:06 by bodek.)
06-25-2013 18:06
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #8
RE: bodek - Ye Xueji
1. podtrzymuję.
2. podtrzymuję, chociaż nie musisz w sumie tego zmieniać w tekście.
3. ox.
4. dopisz do bio.
06-25-2013 18:51
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
bodek Offline
kill for love
*****

Hsueh-ji Jasieński-Ye
chińska kariera [5]

Protegowany: Maria Eliza Poniatowska
Protegowany (2):
Poglądy: suprematyzm radziecki
Przynależność:

Posts: 1,298
Post: #9
RE: bodek - Ye Xueji
no dopsz, to zmienię imię bo na bolandzki Xueji to Sie-ci

[Image: w-sieci-tygodnik-sieci_okladka-230x300.jpg]

a ja chcę zrobić jakąś karierę polityczną :F Ye Kuan-er (关弍, Guan'er) jest ładne.

Dopisane :3
(This post was last modified: 06-25-2013 19:36 by bodek.)
06-25-2013 19:28
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #10
RE: bodek - Ye Xueji
Quote: W 1925 r. został wybrany na przewodniczącego Towarzystwa Demokratycznego na Syberii,
Jamais. Wiceprzewodniczącym. Poza tym może być.
06-25-2013 22:57
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: 2 Guest(s)