Post Reply 
 
Thread Rating:
Konstytucja RP
wulf Offline
Elementum meum Libertas
*****

Isa Achmatowicz
różnie pamiętany [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: słuszne
Przynależność: Sieradz

Posts: 1,483
Post: #11
RE: Konstytucja RP
1) Gdyby Pilawa był królem, zapewne byłby bardziej skory do kompromisow i rozmów. Ale, że się nie udało, to wali focha :-D Nie ja proponowałem i nie zamierzam się przy tym upierać. Wręcz przeciwnie sam popieram zmianę, skoro tak niedoszłego króla boli.
2) Nie lubisz wycieczek, to się zachowuj normalnie, a nie jak rozwydrzony gówniarz Big Grin Wtedy zacznę cię traktować poważnie. Na PW zachowywałeś się normalnie i w zamian miałeś normalną rozmowę. Tutaj udajesz kretyna, to cię będę jak kretyna traktował Big Grin
3) Król uwzględnia skład sejmu. Skład, który wybiera szlachta i w którym szlachta zasiada - król sam jest ze szlachty. Dalej twierdzisz, że szlachta nic do powiedzenia nie ma? Może jeszcze będziesz twierdził, że ziemia jest płaska?
4) Oczywiście, że ma szczególny obowiązek. Jest szlachtą. Szlachta to nie zwykli ludzie, zwykłe chłopy jak to ująłeś. Szlachta ze względu na swoje przymioty ma więcej obowiązków i większa na niej odpowiedzialność ciąży. Szlachectwo zobowiązuje.

Isa Achmatowicz - الحمد لله ربّ العالمين
07-20-2011 16:05
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Tjord Offline
The Litwin
*****

Ferdynand van der Linde
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 737
Post: #12
RE: Konstytucja RP
Poza tym, ten :obowiązek" nie został w żaden sposób sprecyzowany. To tylko frazes.

/人◕ ‿‿ ◕人\
07-20-2011 16:08
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Tvar Offline
Capo di Tutti Capi
*****

F.B.A. Pilawa
pociąga za sznurki [6]

Protegowany: Adrian Warszawski
Protegowany (2): Brunon Pilawa
Poglądy: Wolnomyśliciel
Przynależność: Nowe Polesie

Posts: 1,143
Post: #13
RE: Konstytucja RP
1) serio myślisz że bym zaproponował dziedziczność?
2) wybacz ale Ty na PW pisałeś co innego, a proponujesz kompletnie co innego, to też nie jest zbyt dojrzałe...
3) Król uwzględnia skład sejmu? co masz na myśli? szlachta może zasiadać w sejmie, ale wcale może się okazać że nie będzie...
4) oczywiście że tak, ale wątpię by ktoś był skory do posłania jazdy na wojnę, gdy mu właśnie przywileje zabrali... ale cóż, Twój problem to będzie.
07-20-2011 16:13
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #14
RE: Konstytucja RP
OG: Czy raz można by było na jakimś pbf'ie porządnie przygotować projekt konstytucji? "Konstytucja kwietniowa"? To nawet tytuł jest spierniczony./OG

Krzysztof Lipski:

To co przedstawiliście to rozumiem jest wstępny projekt, tak? Bo chyba nie zamierzacie niegotowego projektu dawać pod głosowanie?

Wielki Książę Syberii Jan I.
07-20-2011 19:13
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #15
RE: Konstytucja RP
Krzysztof Lipski:

Szanowni Państwo, dokonałem swoistej profesjonalizacji i racjonalizacji zapisów Państwa projektu. Nie konsultowałem go jeszcze z Panem Pilawą, ale już teraz przedstawiam go wszystkim zainteresowanym do wglądu:

Quote:
Konstytucja Rzeczypospolitej Pięciorga Narodów


I - O Rzeczypospolitej

1. Rzeczpospolita Pięciorga Narodów jest monarchia parlamentarną, składającą się z pięciu części: Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wielkiego Księstwa Kijowskiego, Wielkiego Księstwa Moskiewskiego i Wielkiego Księstwa Syberyjskiego.
2. Koloniami Rzeczypospolitej są Madagaskar, Nowe Polesie i Wyspa Świętego Bartłomieja. Koloniami zarządzają Gubernatorowie wyznaczani przez Króla za zgodą Senatu.
3. W Rzeczypospolitej obowiązuje trójpodział władzy. Do organów władzy wykonawczej należą Król i Rząd, do organów władzy ustawodawczej Sejm, składający się z Izby Poselskiej i Senatu, a do organów władzy sądowniczej – Sądy.
4. Rzeczpospolita gwarantuje wolność religijną.

II – O Królu

1. Głową Rzeczypospolitej jest Król Polski, Wielki Książę Litewski, Wielki Książę Kijowski, Wielki Książę Moskiewski i Wielki Książę Syberyjski.
2. Król jest najwyższym urzędnikiem w Rzeczypospolitej, reprezentuje Rzeczpospolitą w stosunkach międzynarodowych i zwierzchnikiem Wojska Rzeczypospolitej.
3. Urząd królewski jest dożywotni i elekcyjny. Wyboru Króla dokonuje Senat większością 2/3 głosów w ciągu 3 miesięcy od śmierci poprzedniego Króla.

III – O Rządzie

1. Rząd jest organem władzy wykonawczej. Rząd kieruje bieżącą polityką wewnętrzną i zagraniczną Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Pracami Rządu kieruje Pierwszy Minister powoływany i odwoływany przez Króla.
3. Na wniosek Pierwszego Ministra Król powołuje i odwołuje Ministrów.
4. Organizację wewnętrzną Rządu określi Król w drodze dekretu.
5. Reprezentantem Rządu w terenie jest Wojewoda, stanowiący organ władzy wykonawczej na terenie Województwa.
6. Wojewoda jest powoływany i odwoływany spośród szlachty, zamieszkującej dane Województwo, przez Rząd.

IV – O Izbie Poselskiej

1. Izba Poselska składa się z 600 Posłów wybieranych w głosowaniu tajnym w wyborach bezpośrednich, powszechnych i równych.
2. Podział Rzeczypospolitej na okręgi wyborcze określi Izba Poselska w drodze ustawy.
3. Kadencja Posłów trwa dwa lata.
4. Izba Poselska obraduje permanentnie.
5. Izba Poselska wybiera z swojego grona Marszałka i Wicemarszałków Izby Poselskiej, którzy kierują jej pracami.
6. Izba Poselska bezwzględną większością głosów uchwala ustawy, które następnie przekazywane są Senatowi. Projekt ustawy może zgłosić Król, Rząd, grupa Posłów lub Senat.
7. Izba Poselska może bezwzględną większością głosów żądać od każdego z Ministrów udzielenia informacji bieżącej na temat jego działalności.

V – O Senacie

1. Senat składa się z przedstawicieli duchowieństwa, szlachty i Wojska w liczbie co najmniej 100.
2. Z mocy prawa na Senatorów zostają powołani: katolicki arcybiskup gnieźnieński, katolicki biskup krakowski, katolicki biskup wileński, prawosławny metropolita Moskwy, prawosławny metropolita Pskowa, prawosławny metropolita Astrachania, przedstawiciele Protestantów, Żydów i Muzułmanów, wojewodowie, byli członkowie rządu jeśli otrzymali tytuł szlachecki, hetman wielki oraz hetman polny.
3. Pozostałych Senatorów powołuje Król.
4. Urząd Senatora pełniony jest dożywotnio.
5. Senat w terminie 3 miesięcy od przekazania mu ustawy może ją bezwzględną większością głosów odrzucić lub zmienić. Jeżeli Senat zmieni ustawę lub się na jej temat nie wypowie w określonym terminie, ustawa zostaje przekazana Królowi do ogłoszenia.
6. Senat może bezwzględną większością głosów odwołać każdego Ministra.
7. Przepisy III.4 i 5 stosuje się odpowiednio.

VI – O Sądach

1. Władzę sądowniczą w Rzeczypospolitej sprawują: Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne i sądy wojskowe.
2. Sąd Najwyższy sprawuje nadzór na działalnością sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów krajowych oraz orzeka o zgodności dekretów i ustaw z Konstytucją oraz w sprawach o naruszenie dekretu, ustawy lub Konstytucji przez urzędnika państwowego.
3. Sądami powszechnymi są: Sądy Krajowej (po jednym dla Królestwa Polskiego i poszczególnych Wielkich Księstw), Sądy Wojewódzkie i Sądy Grodzkie.
4. Sądami administracyjnymi są: Administracyjne Sądy Krajowe i Administracyjne Sądy Wojewódzkie.
5. Organizację sądów wojskowych określi Izba Poselska w drodze ustawy.
6. Sądy są niezależne i niezawisłe oraz wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej.
7. Sędziów powołuje Król.
8. Postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne.

VII – O Miastach

9. W wolnych Miastach o liczbie mieszkańców niższej niż 15 tysięcy władzę wykonawczą i ustawodawczą sprawuje Komisarz Rządowy powoływany i odwoływany przez Rząd.
10. W wolnych Miastach o liczbie mieszkańców wyższej niż 15 tysięcy władzę wykonawczą sprawuje Komisarz Rządowy powoływany i odwoływany przez Rząd, a ustawodawczą – pochodząca z powszechnych wyborów Ława i Senat złożony z duchowieństwa i szlachty.
11. W Miastach, należących do duchowieństwa i szlachty władzę wykonawczą i ustawodawczą sprawuje właściciel.
12. Właściciel Miasta nie może sprawować władzy nad nim w sposób sprzeczny z prawem Rzeczypospolitej.

VIII – O Wojsku

1. Zwierzchnikiem Wojska Rzeczypospolitej, w skład którego wchodzi armia, flota i lotnictwo oraz służby wywiadowcze, jest Król.
2. Król powołuje hetmana wielkiego i hetmana polnego, pełniących w razie wojny funkcję głównodowodzącego i jego zastępcy.
3. Wojsko stoi na straży niepodległości i integralności terytorialnej Rzeczypospolitej oraz wspiera inne służby w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
4. Każdy obywatel Rzeczpospolitej ma obowiązek obrony ojczyzny. Uchylanie się od poboru lub dezercja podlegają jurysdykcji sądów wojskowych.
5. Król może w sytuacji istotnego zagrożenia dla Rzeczypospolitej ogłosić stan wyjątkowy. W czasie obowiązywania stanu wyjątkowego Król wydaje dekrety z mocą ustaw w zakresie ustawodawstwa państwowego.

IX – O Prawach i Wolnościach

1. Wszyscy obywatele Rzeczypospolitej są równi wobec prawa, ale duchowieństwo i szlachta stanowią siłę przewodnią Narodów Rzeczypospolitej. Nikt nie może swoich praw nadużywać, a także wykorzystywać ich na szkodę Rzeczpospolitej.
2. Wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej przysługują następujące wolności:
- Neminem captivabimus nisi iure victum
- Wolność posiadania i ochrony majątku
- Wolność wyznawania religii zgodnie z artykułem 1.7 konstytucji
- Wolność od tortur i poniżającego traktowania
- Wolność nietykalności osobistej
- Wolność wypowiadania się samodzielnie i na zgromadzeniach
- Wolność życia prywatnego
- Wolność posiadania broni i obrony swojego życia
- Wolność sprawiedliwego sądu
- Wolność życia
- Wolność nauczania i prowadzenia badań naukowych;
- Wolność poruszania się i osiadania
- Wolność zrzeszania się
- Wolności od niewolnictwa i więzienia za długi
- Wolność petycji
3. Obywatel Rzeczypospolitej, niepozbawiony prawomocnym wyrokiem sądu praw publicznych, po ukończeniu lat 20 ma prawo brać udział we wszelkich wyborach powszechnych.
4. Wszystkie starodawne i słuszne przywileje szlachty zostają potwierdzone i zachowane. Szlachta zachowuje dotychczasowe prawa do swoich majątków.

X – Przepisy Końcowe


1. Wszystkie akty prawne, obowiązujące w Rzeczypospolitej, winne być wydawane w językach urzędowych Królestwa Polskiego i poszczególnych Wielkich Księstw.
2. Wszystkie akty prawne, obowiązujące w Rzeczypospolitej, winne być ogłaszane w Dzienniku Praw.
3. Zmiana Konstytucji może odbyć się z inicjatywy Króla lub Senatu. Zmiana Konstytucji wymaga zgodnych ustaw Sejm i Senatu uchwalonych większością 2/3 głosów i zgody Króla.
4. W okresie do dwóch lat od wejścia w życie Konstytucji Izba Poselska uchwali wszystkie akty prawne niezbędne do wykonania zapisów Konstytucji.
5. W okresie do trzech miesięcy od wejścia w życie Konstytucji zostaną ogłoszone wybory do Izby Poselskiej oraz zostanie powołany Rząd i Senat. Do czasu powołania Rządu jego funkcję sprawuje Rada Stanu.
6. Wraz z wejściem w życie Konstytucji tracą moc obowiązują Artykuły Warszawskie.
7. Konstytucja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Praw.

Poddaję pod rozwagę ideę zgłoszenia go jako projekt kompromisowy.

Wielki Książę Syberii Jan I.
(This post was last modified: 07-21-2011 08:24 by AmaD.)
07-20-2011 21:22
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Tjord Offline
The Litwin
*****

Ferdynand van der Linde
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 737
Post: #16
RE: Konstytucja RP
Ten projekt ma tak dużo niepomyślnych dla nas przepisów i braków (kluczowych zapisów, które są w naszym projekcie), nie mówiąc o zmianach kompletnie niepotrzebnych, że aż nie chce mi się ich wyliczać. Z mojej strony veto.

Nie mówiąc o tym, że ten projekt de facto ZNOSI stan szlachecki Big Grin

/人◕ ‿‿ ◕人\
(This post was last modified: 07-20-2011 21:28 by Tjord.)
07-20-2011 21:25
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #17
RE: Konstytucja RP
Krzysztof Lipski:

A mógłby Pan w jakikolwiek sposób skonkretyzować swoją wypowiedź? Czy jest Pan za głupi, aby merytorycznie i rzeczowo odnieść się do projektu?

Wielki Książę Syberii Jan I.
07-20-2011 21:27
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Tjord Offline
The Litwin
*****

Ferdynand van der Linde
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 737
Post: #18
RE: Konstytucja RP
Usunąłeś punkty korzystne dla nas (z rozdziałów o rządzie i siłach zbrojnych), dodałeś niepotrzebne bzdety pokroju pięciorga narodów (na co to? komu na tym zależy oprócz ciebie?), przeoczyłeś np. tą szlachtę. Ten projekt z mojej strony, jako wojskowego jet no-no. Nie chcemy wprowadzać militarystycznej dyktatury, ale nie ma co myśleć, że po tym puczu, gdy staliśmy się dla opozycji przeciwnikiem nr.1 pozwolimy osłabić rolę wojska w państwie, a przez to i samą siłę militarną państwa.

/人◕ ‿‿ ◕人\
(This post was last modified: 07-20-2011 21:34 by Tjord.)
07-20-2011 21:34
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #19
RE: Konstytucja RP
Krzysztof Lipski:

Dotychczasowy "trójpodział" Rzeczypospolitej opiera się tylko i wyłącznie na przesłankach historycznych. Miał on sens na początku XVII wieku, gdy Wlk. Ks. Moskiewskiego nie dosięgało terenów np.: dzisiejszej Irkutki czy Kamczatki. Dziś ów podział jest skrajnie niepraktyczny. Jeżeli np.: tworzymy sąd właściwy miejscowo dla Wlk. Ks. Moskiewskiego, to faktycznie pozbawiamy ludzi z chociażby Tomska prawa do stawania przed tym Sądem. To jest czysta fikcja. Koszty postępowania sądowego w takim wypadku będą dla mieszkańca Tomska niewyobrażalne. Legalizowanie faktycznej dyskryminacji mieszkańców Syberii jest godne potępienia, nie przyklaskiwania. Inną kwestią jest to, że w takim układzie Syberia jest coraz bardziej oderwana od Rzeczypospolitej. Najbliższa władza jest dla mieszkańców Syberii gdzieś daleko, za Uralem, w Moskwie. Jeżeli chcecie alienacji Syberii, to idziecie właściwą drogą.

Nie chcecie wprowadzać dyktatury wojskowej, ale chcecie wprowadzić w konstytucji zapisy, które ją faktycznie wprowadzają? Wybaczcie, takie bajki możecie opowiadać ludziom, którzy na polityce wewnętrznej się zupełnie nie znają. Faktycznie chcecie przejąć kontrolę nad wszystkim służbami mundurowymi, a ponadto wpływać na funkcjonowanie i skład rządu. Muszę najwyraźniej powiedzieć, co moim zdaniem jest oczywistością - konstytucja ma służyć Rzeczypospolitej i jej obywatelom, a nie wyłącznie politycznym (sic!) interesom Wojska.

Pozycja szlachty w stosunku do Państwa propozycje jest w moim projekcie znacznie silniejsza. Faktycznie to Senat będzie miał decydujący głos w procesie uchwalania praw, a ponadto będzie on wpływał na skład rządu. Co więcej, projekt zakłada wyraźnie, że to Pan sprawuje władzę we włościach. Zgodziłbym się jednak, że można by dodać przepisy, definiujące kim jest "obywatel", kim "szlachcic", itp. Jeżeli mają Państwo jakieś propozycje, to byłbym rad ich wysłuchać.

W ogóle, jestem otwarty na wszystkie propozycje i uwagi, byle byłyby one rzeczowe.

Wielki Książę Syberii Jan I.
07-20-2011 21:47
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
wulf Offline
Elementum meum Libertas
*****

Isa Achmatowicz
różnie pamiętany [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: słuszne
Przynależność: Sieradz

Posts: 1,483
Post: #20
RE: Konstytucja RP
Quote:2. Król jest najwyższym urzędnikiem w Rzeczypospolitej, reprezentuje Rzeczpospolitą w stosunkach międzynarodowych i zwierzchnikiem Wojska Rzeczypospolitej.
brakuje "jest" przed zwierzchnikiem.

Quote:1. Rząd jest organem władzy wykonawczej. Rząd kieruje bieżącą polityką wewnętrzną i zagraniczną Rzeczypospolitej Polskiej.
dodałbym "w imieniu króla i w konsultacji z nim", żeby nigdy nie było "rozdźwięku" między egzekutywą jedną i drugą.

Quote:VI – O Sądach
Zrobiłbym tak:
1) Sąd Najwyższy zostawił, w sądach krajowych zrobiłbym zamiast Sądów Krajowych Trybunały Koronny i Litewski, Moskiewski etc.
2) Sądownictwo administracyjne bym włączył do sądownictwa powszechnego.
3) Sądy wojskowe bym przyjął z naszej konstytucji - tzn. jednak coś w niej określił co do nich, a nie tylko do ustawy zostawił.
4) W monarchiach sądy wydają wyroki w imieniu króla i ja co najwyżej bym prosił by było "w imieniu króla i rzeczypospolitej" Wink
Co do miast - komisarza nazwałbym bardziej tradycyjnie - tzn. kasztelan albo coś takiego Big Grin

Co do wojska - hetmanów polnych zamiast hetmana polnego ;-)

Resztę - jestem w stanie zaakceptować.

Isa Achmatowicz - الحمد لله ربّ العالمين
07-21-2011 11:04
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)