Post Reply 
 
Thread Rating:
Operacja "Zielona"
Ogar Offline
Zawsze Przeciw
*****

Ignacy Stokłosa
silna ręka [9]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 2,172
Post: #1
Operacja "Zielona"
Co do operacji w sprawie (nazwijmy ich umowanie) grupy wojsk NRD "Leszno" jest szansa(według Szmera) byśmy stoczyli z nimi bitwę jeszcze zanim dotrą do Leszna i przygotowanych lini obrony oraz ewentualnych posiłków. Myślę, że powinniśmy spróbowac wykorzystac okazję i zakończyć istnienie tej grupy jak najszybciej- wojka Wlk. mogłyby wtedy wesprzeć atak od północy, a Zgrupowanie "Legnica" zajełoby się oczyszaniem terenu do Odry.

og/ Jestem też za tym, jeśli Woland się zgodzisz, byśmy przygotowali jeden plan bitwy przynajmiej w kwestii grupy "Leszno".
(This post was last modified: 06-05-2012 21:12 by Ogar.)
06-05-2012 21:11
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Woland Offline
Pułkownik dypl.
****

Eugen Maximilian von Baer
ułan żmudzki [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: NeoSarmackie
Przynależność: Hetmanat

Posts: 302
Post: #2
RE: Operacja "Zielona"
Zgadzam się. Współpraca i czas są teraz kluczowe na tym odcinku.


Ja mam na tym kierunku 4 zmotoryzowane pułki piechoty i 1 zmechanizowany, 2 pułki czołgów, sporo artylerii i 2 tys rosyjskiej piechoty (plus drobnica od KŚW i partyzanci).

Moja propozycja:

1) Rosjan, KŚW i partyzantów (będą robić za przewodników) proponuję wsadzić na czołgi jako desant i razem z pułkiem zmechanizowanym wykorzystać jako szybki zagon, który ma przebić się przez obronę przeciwnika i nie wikłając się w walki podczas przełamania wyprzedzić go i odciąć mu możliwość posuwania się na zachód.

2) Siły Sieradzkie wyprowadzą uderzenie w południową flankę (siły szybkie) i południową część centrum wrogiego zgrupowania (piechota).

3) Siły Wielkopolskie okrążą zgrupowanie NVA od strony północnej (2 pułki zmot.) i uderzą na północną i środkową część centrum (2 kolejne).

Przewaga liczebna naszych sił jest bezdyskusyjna (prawie 10-krotna), także walki powinny być krótkie i nie powinny zakłócić przygotowań do rozprawienia się ze zgrupowaniem północnym:

1) Po tym zgrupowanie południowe ma się rozdzielić. 1 DP i Legion Św. Jerzego mają umocnić Odrę i ewentualne miejsca przepraw i wraz z Sieradzem rozpocząć rozpoznanie terenu po drugiej stronie (potrzebujemy informacji, czasu na uzupełnienia i ściągnięcie zaopatrzenia zanim uderzymy na Zieloną Górę). 2 DP i cała polska artyleria mają wykręcić na północ i uderzyć z flanki na zgrupowanie broniące Obry. Uderzenie ma być zgrane z uderzeniem grupy północnej wojsk wielkopolsko-mickiewiczowskich (razem 16-17 tys, szczegóły w pkt 2).

2) 2 DP ma za zadanie rozbicie flanki zgrupowania NVA i zablokowanie mu drogi odwrotu na Odrę. Siły Mickiewicza mają przeprawić się na północ od zgrupowania nieprzyjaciela i zablokować mu możliwość marszu na Międzyrzecz. 1 DPanc i WBKaw mają domknąć okrążenie od wschodu. W przypadku udanego okrążenia rozpocząć likwidację sił okrążonych, w razi jakby udało im się wymknąć pościg do Odry i nastawienie na zadanie maksymalnych strat. Po osiągnięciu linii Odry umocnienie jej przez 2 DP. Siły Mickiewicza odesłać mu do obrony na północy (7 tys stąd +2 zza Odry i już ma 9 Wink ).

płk dypl. Eugen Maximilian Freiherr von Baer - dowódca 15 Pułku Ułanów Żmudzkich

W nas husarii płynie krew rycerska
W stal hartowany honor nasz
Nam praojców dana cześć żołnierska
My narodu przednia straż
06-06-2012 05:31
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Ogar Offline
Zawsze Przeciw
*****

Ignacy Stokłosa
silna ręka [9]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 2,172
Post: #3
RE: Operacja "Zielona"
Ok, wiec uznajmy to jako nasz plan w sprawie "Leszna". Sądze, że słabe morale tego zgrupowania w połączeniu z naszą przewagą i jeszcze
uwzględniajać Zgrupowania "Legnica" które dodatkowo zapewni odcięcie posiłków od strony południowej, mogą umożliwić szybkie rozstrzygnięcie(ew. nawet poddanie się) tego 3 tys zgrupowania.

Co do reszty planu zgoda, ew. uzupełnienia poczynię gdy będziemy mieć kolejne wieści z frontu.Co do samego atakiu na Zieloną Górę, ja bym spróbował też przeprawić się np w Nowej Soli by mieć także możliwość ataku od południa.

Liczę też, że powstańcy w Czechosłowacji wygrają a przynajmiej sprawią na tyle duże problemy, żeby uniemożliwić ew. włączenie się tych sił w wojnę z nami.
(This post was last modified: 06-06-2012 10:35 by Ogar.)
06-06-2012 10:34
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Woland Offline
Pułkownik dypl.
****

Eugen Maximilian von Baer
ułan żmudzki [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: NeoSarmackie
Przynależność: Hetmanat

Posts: 302
Post: #4
RE: Operacja "Zielona"
Czyli czekamy na Szmera i ocenę efektów.

Co do przeprawy za Odrę to na razie trzeba spokojnie rozpoznać co nas tam czeka, podciągnąć tyły i uzupełnić logistykę.

płk dypl. Eugen Maximilian Freiherr von Baer - dowódca 15 Pułku Ułanów Żmudzkich

W nas husarii płynie krew rycerska
W stal hartowany honor nasz
Nam praojców dana cześć żołnierska
My narodu przednia straż
(This post was last modified: 06-06-2012 10:42 by Woland.)
06-06-2012 10:41
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #5
RE: Operacja "Zielona"
Na południu okrążenie udało się przeprowadzić, przy czym Niemcy skapitulowali po jednym dniu. Obecnie zajmowane są tereny nad Odrą i Baryczą. Posiłki niemieckie zostały włączone do armii "Breslau" i umacniają się na Odrze (koło Baryczy).

Na północy sytuacja poważnie się skomplikowała, bo nad Obrą i koło Odry jest już główna armia "Neumark", licząca obecnie pod 40 tys. żołnierzy - i tu Niemcy mają już wszystko co chcecie, zasieki, czołgi, działa, nawet zaczęły was odwiedzać bombowce. Tutaj ofensywa się zatrzymała. Niemców poszło jeszcze ze 2 tys. (reszta, z 9 tys., zasiliło powyższą armię), do tego 3 tys. Wielkopolan (1 tys. to konni) i z 1,5 tys. mickiewiczowców. Jest też trochę starć w sprzęcie.

Niedługo pojawi się mapka frontu. Może napisalibyście jakiś zapis do "bitw i operacji" o całej ofensywie?
06-07-2012 18:47
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Ogar Offline
Zawsze Przeciw
*****

Ignacy Stokłosa
silna ręka [9]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 2,172
Post: #6
RE: Operacja "Zielona"
Dobrze, to ja musze poczekać jednak na mapkę bo bym Ciebie zalał pytaniami dotyczącymi dokłądnego położenia frontu.

A co do zapisu, to chyba Woland ewetualnie bo ja nie mam żadnych danych o poczatkowych starciach.

A co do tych bomowców- my coś mamy p-lot ?
(This post was last modified: 06-07-2012 19:09 by Ogar.)
06-07-2012 19:06
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Woland Offline
Pułkownik dypl.
****

Eugen Maximilian von Baer
ułan żmudzki [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: NeoSarmackie
Przynależność: Hetmanat

Posts: 302
Post: #7
RE: Operacja "Zielona"
Yeap, ja mam na stanie właśnie w tamtych jednostkach samobieżne działa plot Smile

płk dypl. Eugen Maximilian Freiherr von Baer - dowódca 15 Pułku Ułanów Żmudzkich

W nas husarii płynie krew rycerska
W stal hartowany honor nasz
Nam praojców dana cześć żołnierska
My narodu przednia straż
06-08-2012 08:59
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Woland Offline
Pułkownik dypl.
****

Eugen Maximilian von Baer
ułan żmudzki [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: NeoSarmackie
Przynależność: Hetmanat

Posts: 302
Post: #8
RE: Operacja "Zielona"
Btw, skoro dobiliśmy Niemców na południu, pora ruszyć na północ.

Szmer możesz zrobić pełny briefieng? Ile wojsk ma Jaruzel, ile Miśiek, ile Pomorze. Co planują, itp.

płk dypl. Eugen Maximilian Freiherr von Baer - dowódca 15 Pułku Ułanów Żmudzkich

W nas husarii płynie krew rycerska
W stal hartowany honor nasz
Nam praojców dana cześć żołnierska
My narodu przednia straż
06-08-2012 16:21
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #9
RE: Operacja "Zielona"
Jaruzel: ok. 10 tys. Zamknięty, próbuje się wyszarpać.
Mickiewicz: z 24 tys. (wszystko, co ma + odratowani z kotła żołnierze J., z tego ponad 5 tys. na wschód od Obry). Zastanawia się nad ewakuacją większości sił za Obrę.
Republika Bałtycka: ok. 8 tys, z czego sześć na froncie niemieckim. Siedzą naprzeciwko NVA. W sumie najgorzej wyszkoleni i uzbrojeni z tego wszystkiego, choć mają pewne doświadczenia z walk z Ukraińcami.
06-09-2012 16:20
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Ogar Offline
Zawsze Przeciw
*****

Ignacy Stokłosa
silna ręka [9]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 2,172
Post: #10
RE: Operacja "Zielona"
Szmer, a jak wygląda front na południe do Zielonej Góry?
06-09-2012 16:50
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)