AmaD
Wielki Książę Syberii
    
Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]
Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS
Posts: 3,629
|
RE: Cafe Bunkier w Pile
Szwankowski wychylił drugą setkę.
Widzi Pan, wątpię żeby ludzie patrzyli na współczesną politykę przez pryzmat dawnych ideologii. Sam Pan wskazał - nie ma gospodarki, nie ma państw, nie ma społeczeństw. Ba, nie ma nawet kultury. Gdyby porównać nasze czasy do średniowiecza, to wyszłoby na to, że pod względem rozwoju ekonomicznego czy kulturalnego wieki średnie wyprzedzają obecny czas. Jedyne w czym "prowadzimy" wyprzedzamy poprzednie epoki, to technologia. Może nawet nie tyle technologia, co wiedza teoretyczna. Przecież wiedza o tym, jak zbudowano bombę atomową, nie wyparowała. Zmierzam do tego, że każda epoka ma swoje ideologię.
Może myślenie w kategoriach przetrwania miesiąca jest nieprzyszłościowe, ale moim zdaniem jest ono bardziej adekwatne. Dziś świat jest nieprzewidywalny. Możemy sobie zakładać, że w tym miesiącu zrobimy A, w przyszłym - B, a tymczasem okaże się, że jutro najedzie nas ten śmieszno-straszny Święty Cesarz. Wydaje mi się, że nie ma sensu zbyt dużo planować, raczej wyznaczać bardzo ogólne kierunku polityki, typu: "Najpierw pokonać Niemców, potem Rosjan", itp.
Wielki Książę Syberii Jan I.
|
|
05-09-2012 10:29 |
|
AmaD
Wielki Książę Syberii
    
Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]
Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS
Posts: 3,629
|
RE: Cafe Bunkier w Pile
Wie Pan, w międzywojniu mieliśmy wysyp jednostek ponadprzeciętnych. Daszyński, Dmowski, Korfanty, Piłsudski, Witos różnili się mocno pod względem ideologicznym, personalnym. Owszem, skakali się do gardeł, czego najboleśniejszym dowodem jest maj 1926 roku, ale w najtrudniejszych chwilach, jak w 1920 roku, potrafili zakopać topór wojenny i współpracować ze sobą. Mnie się wydaje, że nadmiar jednostek wybitnych nam nie grozi. Prędzej ich niedobór.
Bardzo ciekawy wybrał Pan przedmiot badań naukowych. W sumie to ciekawe - czy wróciliśmy do średniowiecza czy do jeszcze wcześniejszej epoki? Jak Pan uważa? Jest źle... czy bardzo źle?
Wielki Książę Syberii Jan I.
|
|
05-11-2012 17:16 |
|
poulenc
Kryzys Wieków Średnich
    
dobroczynna [5]
Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:
Posts: 3,288
|
RE: Cafe Bunkier w Pile
Widać historia lubi się powtarzać.
Odpowiadając na pana pytanie, osobiście uważam, że jak na dostępne środki to funkcjonujemy bardzo dobrze. Pokazuje to dobitnie, że jeśli społeczeństwo czegoś nie utraci to nie uzna tego za istotne. Teraz gdy 99% przemysłu leży w gruzach ludzie bardziej świadomie uczestniczą w gospodarce. Kwitnie handel, niestety z szabru, ale zawsze. Widoczny jest wzrost różnego rodzaju rzemieślników-chałupników, handlarzy, kupców. Jeśli idzie o bazę to owszem, jak na razie przypomina to czasy preindustrialne ale nie wynika to z zacofania, tylko braku dostępnych środków i tak oczywistych rzeczy jak surowce i maszyny. Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że jesteśmy w fazie postindustrialnej.
Ale tak już na poważnie to pozytywna zmiana zaszła w społeczeństwie, jest bardziej aktywne, co pewnie wynika z nagłej potrzeby uzyskania sensownych dochodów ale pewnie też z braku zajęć w wolnym czasie. Ludzie są też skorzy do większego ryzyka, niewiele mają do stracenia a i ich przyszłość jest niepewna to ryzykują wyprawy szabrownicze czy handlowe do dalszych zakątków kraju, wymiana handlowa rośnie i jakoś to wszystko powoli zaczyna funkcjonować.
Po wybuchu powstania 17 czerwca, sekretarz Związku Pisarzy
kazał rozdać w Alei Stalina ulotki, w których można
było przeczytać, że naród stracił zaufanie rządu
i mógłby je odzyskać tylko przez zdwojoną pracę.
Czy niebyłoby wszak prościej,
gdyby rząd rozwiązał naród i
wybrał drugi?
|
|
05-11-2012 17:47 |
|