Post Reply 
 
Thread Rating:
Tjorda projekt Ante XXX [i mechaniczne dyskusje]
Tjord Offline
The Litwin
*****

Ferdynand van der Linde
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 737
Post: #1
Tjorda projekt Ante XXX [i mechaniczne dyskusje]
Salut!

Dawno mnie tu nie było, ale ostatnia wymiana zdań na temat Ante z imć Sevgartem przywiodła mnie tutaj, bym obaczył co tam w grze się dzieje. Ponieważ jestem średnio zainteresowany grą, że zacytuję

Quote:w świecie 2RP/PRL - bis w którym kraj jest w czarnym kuprze od początku, a scena podzielona jest tak, że wojna domowa jest kwestią czasu.

a klimaty postapokaliptyczne mnie interesują jeszcze mniej, pozwolę sobie zostawić tutaj mój pomysł na rozgrywkę, na który wpadłem jeszcze pod koniec Ante VI, a któy wówczas wydawał mi się mało atrakcyjny. Jakby ktos chciał wykorzystać, to jak znalazł:

ŚWIAT GRY

Rok 1935. I Wojna Światowa nie zakończyła się bezwarunkową kapitulacją Niemiec - tym bowiem w 1918 roku udało się podczas wiosennej ofensywy zdobyć Paryż, a w desperackiej drugiej bitwie jutlandzkiej niespodziewanie pokonać Royal Navy - jednak ostatecznie kłopoty wewnętrzne uniemożliwiły Rzeszy wykorzystanie zwycięstwa. Pokój w Compiegne zmuszał Rzesze do oddania Entencie Alzacji, Lotaryngii i Kolonii, jednak na wschodzie Niemcy otrzymali wolną rękę, którą wykorzystali celem przeprowadzenia ofensywy na Bolszewików we współpracy z Białymi, chcąc ustanowić marionetkowy Carat. W 1919 Bolszewia upada, jednak interwencja okazuje się być katastrofalnym błędem berlina, w kraju wybucha bowiem rodzima rewolucja z Różą Luksemburg i Libeknechtem na czele. Rozruchy rozszerzają się na ziemie wschodnie, opuszczone przez wycofujące się wojska Niemieckie. W efekcie powstają niepodległe państwa Bałtyckie, Ukraina i Polska, obejmująca mniej więcej granice II RP - bez dostępu do Morza, za to z ciężko wywalczonymi Wielkopolską i Górnym Śląskiem. Na wschodnie powstaje słaba autorytarna Republika Białych Generałów, którzy nie mogą pogodzić się co do kształtu ewentualnej monarchii, a w niemczech Kaiser z trudem opanowuje sytuację. Austrio-Węgry trzeszczą w szwach, ale jakoś się utrzymują, tracąc jedynie Galicję, Bośnię i Tyrol Południowy. Turcja historycznie.
Lata 20-te:
- W Polsce dominuje wpierw PPS Piłsudskiego (umiera w 1930 roku), przywódcy powstania, jednak stopniowa demokratyzacja oznacza przejście władzy przez eNDecję. W 1925 roku reformy Grabskiego pozwalają ustabilizować Polska gospodarkę. Konflikt z Ukrainą o Galicję Wschodnią w 1927 roku o mało nie przeradza się w wojnę, jednak Kijów pasuje, obawiając się interwencji Białych.
-W Niemczech chaos, Kaiser zmuszony do ustępstw, demokratyzacja, w 1928 zmęczony Wiluś II abdykuje.
- W Rosji, gdzie władze przejmuje Denikin odbudowa gospodarcza i militarna, Rosja zaczyna odzyskiwać potęgę.
- W 1923 roku władzę we Włoszech, wobec frustracji wywołanej brakiem zdobyczy, przejmuje Mussolini, który zrywa sojusz z zachodem.
- AUSGLEICH 1927 doprowadza do rozpadu Austrio-Węgier na Austrię, Czechy i Węgry. Nieudane powstanie narodowe Słowaków.
-W 1929 roku Czarny Czwartek, dotyka szczególnie Rosje, co zbiega się ze śmiercią Denikina
-Powrót Anglii do splendid isolation, Francja szuka sojuszników na wschodzie, waha się miedzy nowymi państwami a białą Rosją

Lata 30-te
-W Niemczech władze przjmuje prawica firera Ernsta Roehma, który rozpoczyna program odbudowy kraju przez militaryzację. Wzrost napięć z sąsiadami. W 1932 roku w referendum Austriacy wymuszają na Karolu I przyłączenie ich kraju do Wielkich Niemiec, cesarz pozostaje królem Czech i osiada w Pradze. Zachód wciąż liczy na możliwość upadku reżimu fuerhera.
-W Rosji klęska głodu, chaos polityczny, walka stronnictw: "religijnych faszystów" Wrangla, monarchistów Korniłowa z liberalnymi demokratami Miliukowa w tle. Od 1933 roku powolny wzrost gospodarczy
-Militaryzacja Francji, obawiającej się retoryki Roehma. W Anglii w 1934 roku umiera Jerzy V, a jego syn Edward wyraźnie ciąży ku Niemcom, powoli zrywając z izolacją. Stany Zjednoczone, dotknięte kryzysem bardziej niż w rzeczywistości, stoją na uboczu wydarzeń.
-W 1932 roku Japonia najeżdża Mandżurię, co powoduje zerwanie sojuszu z Brytyjczykami i Rosją. Tokio w przymusowej izolacji
- Polska dotknięta przez kryzys, mimo to zbroi się. Sojusz z Węgrami, Czechami i Bułgarią przeciw Rosji i Niemcom.

Sytuacja startowa:
Demokracja parlamentarna podobna do tej z 1926 roku, jednak nieco stabilniejsza. Silny prezydent (5 lat kadencji), kadencja parlamentu lat 4.
W Polsce rządzi z niewielka przewagą koalicja Endecj (35%)i z PSLem. (15%) Silną opozycję stanowią socjaliści (30%). W tle słabi konserwatyści (10%) i nowość na scenie - faszyści (5%) Pozostałe 5% to komuchy i inne odpryski.
Gospodarka powoli odzyskuje wigor po kryzysie. Koalicja rządząca nie ma jednak na razie programu reform mających ten proces wspomóc.
Polska armia jest silna i wpływowa, jednak powoli zaczyna wydawać się zacofana wobec sąsiadów. Stosunek sił w 1935: 5:(GER):4,5(RUS):4(FRA):3(POL,WĘG):2(RUM,CZE),z tendencją zwyżkową dla Niemiec i Francji. Mimo widocznych podziałów ideologicznych, wojsko polskie stanowi zwartą, skonsolidowaną siłę skoncentrowaną na obronie narodu. Najwyżsi dowódcy związani są z Endecją, jednak duża cześć kadry wywodzi się z legionów i popiera PPS
Podobna sytuacja z podziałami w społeczeństwie. Radykałowie poza faszystami (lecą na sytuacji miedzynarodowej) mało popularni. Ludnosć II RP za najwyższą wartość uznaje niepodległość i jedność w jej obronie, niezależnie od popieranej partii, z wyjątkiem marginesu. Z drugiej strony, kryzys jest doskonałym gruntem dla radykałów.
Wojna w perspektywie 2-3 lat wydaje się być realna

Punkt startu:
W zamachu bombowym ukraińskiego nacjonalisty ginie prezydent Dmowski wraz z premierem i kilkoma ministrami, marszałek ma rozpisać nowe wybory.


Nowinki:

STATYSTYKI POSTACI
Które mają dać jakiś cel i realną nagrodę za jego realizację graczom. Zasadniczo maja one odpowiadać za czynności, których nie da się rozwiązać samym rolplejowaniem, lub ustalanie tego na podstawie samych działań byłoby wrzodem w tyłku dla GMów, albo które dawałby przewagę na starcie na przykład: umiejętności dowódcze, talenta ekonomiczne, kondycja fizyczna, dobre pochodzenie. Wysoki FUS (popularność) i umiejętności pozwalają postaci gracza wygrać grę)

NACISK GRY
nie tyle na zdobycie władzy w państwie (chyba, ze jest się komuchem lub nacjonalistą Tongue) lecz na obronę niepodległości i wzmocnienie państwa, a przy okazji próbę wybicia się samemu

CEL:
PAŃSTWO: Przeżyć , rozszerzyć granice, zdominować region
POSTAĆ: Utrzymać status, zdobyć i utrwalić władzę, zostać szarą eminencję państwa lub odwrotnie - wykroić dla innych jego kawałek lub je obalić (nacjonalista/radykał)

KONIEC GRY: Upadek Polski lub zdominowanie zwycięskiej Rzepy przez jedną postać.

MAŁE UGRUPOWANIA, z zasady jeden gracz - jedna organizacja, za którą odpowiada. Wyjątki to dominujące partie (ND, PPS) i wojsko, gdzie może być więcej graczy (2-3 powiedzmy).

"KLASY POSTACI" miast stołków
-Polityk (lider/szycha jakiejś dużej partii, stara się zdobyć władze i wzmocnić rzepę... na swój sposób)
-Polityk radykalny (stara się wywrócić panujący system za pomocą środków legalnych... i tych legalnych nieco mniej.)
-Nacjonalista (lider ruchu narodowego w Rzepie, dąży do oderwania z jej granic jakiegoś obszaru. W zależności od ruchu i pozycji może od razu być ścigany jako terrorysta Tongue)
-Wojskowy (wysoki rangą oficer, jego priorytetem jest przygotowanie się do wojny, jednak musi trzymać oko na to co sie dzieje w czerepach rządzących)
-Finansista (bogaty przedsiębiorca, który chce się przede wszystkim jeszcze bardziej wzbogacić, w czym wojna może mu przeszkodzić... albo pomóc. Postać najbardziej uniwersalna, może wspomagać inne klasy)

MNIEJ GADANIA, WIĘCEJ DZIAŁANIA - I EFEKTÓW
Jako, iż celem graczy nie jest pyskówka i wywołanie kolejnej wojny domowej, a generalnie współpraca lub przeszkadzanie współpracującym, większy nacisk położony na rzeczywiste akcje - widoczne efekty w gospodarce, stanie wojska, dyplomacji, nastrojach społecznych. Tak więc jesli ktoś lubi obecne Ante to idzie na polityka, jeśli nie, może pobawić się w strategię grająć wojskowym lub tycoona grając finansistą, w każdej chwili mogąc jednak zmienić styl.

/人◕ ‿‿ ◕人\
(This post was last modified: 04-03-2012 13:14 by Szmer.)
04-01-2012 22:43
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
poulenc Offline
Kryzys Wieków Średnich
*****


dobroczynna [5]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 3,288
Post: #2
RE: Tjorda projekt Ante XXX
Trojd, wszyscy chyba są napaleni na post-apo szmera, więc trochę się spóźniłeś. A pomysł taki średni, na Polskę ok, na świat tak psu z dupy.

Po wybuchu powstania 17 czerwca, sekretarz Związku Pisarzy
kazał rozdać w Alei Stalina ulotki, w których można
było przeczytać, że naród stracił zaufanie rządu
i mógłby je odzyskać tylko przez zdwojoną pracę.
Czy niebyłoby wszak prościej,
gdyby rząd rozwiązał naród i
wybrał drugi?
04-01-2012 22:51
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Czerwony Offline
Chichot historii
*****

Piotr Riemkinow
zapomniany siewca chaosu [3]

Protegowany: Adomas Razaitis
Protegowany (2):
Poglądy: radykalne endeckie
Przynależność:

Posts: 4,482
Post: #3
RE: Tjorda projekt Ante XXX
(04-01-2012 22:51)kowalsky Wrote:  Trojd, wszyscy chyba są napaleni na post-apo szmera, więc trochę się spóźniłeś.

Ja nie jestem. Ale przed rozpoczęciem tej edycji zostało ogłoszone, że następna bez względu na wszystko jest nuklearna apokalipsa, więc fakt że temat jakby nie na czasie. Abstrahując od samego projektu, któego chyba największym mankamentem jest zrobienie wodzem tysiącletniej Rzeszy tego pedała Röhma Tongue

Btw, już jakiś czas temu doszedłem do wniosku że setting ma tak naprawdę znaczenie wtórne a liczy się to, jak GM go poprowadzi. Tylko jakoś nikomu prócz Szmera nie udaje się skrzyknąć ludzi do ruszenia nowej gry (choćby i z dwumiesięcznym zapałem), a szkoda.

Podoba mi się za to sam fakt że ktoś myśli nad zmianami mechanicznymi by tchnąć nieco życia w skostniałe pbf-y. Tylko hm, nie wiem czy w dobrym kierunku poszedłeś, Tjord. Jak sobie dokładnie wyobrażasz to granie dla "państwa" a nie szeroko pojętych korzyści własnych? Tzn. jak do tego skłonić graczy? No i klasy są trochę płynne, a trochę zalatują Ante VI gdzie i tak najważniejsza była polityka, do czego mieszało się i wojsko i szlachta choć teoretycznie ich sprawy powinny były trzymać ich dalej.

Ja będąc graczem mogę być każdym. Moje oczekiwania sprowadzają się do względnego realizmu rozgrywki - pozwalającego antycypować wydarzenia i dokonującego rozstrzygnięć na bazie oceny faktów a nie takich kryteriów jak "szarża na motocyklach świetnie wyglądałaby w filmie". Nie musi być superrealistycznie, byle bym nie był zaskakiwany zagrywkami z dupy i pozbawionymi najmniejszego sensu w realnym świecie. - Czerwony
04-02-2012 00:11
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Wisznu Offline
Pierwsza Dama
*****

szpilki
mało znana [2]

Protegowany: kozaczek
Protegowany (2): baletka
Poglądy: estetyczne
Przynależność: WOMAN

Posts: 858
Post: #4
RE: Tjorda projekt Ante XXX
Ja zawsze chciałem zagrać w projekcie opartym na tekście T. Gabisia "Wrześniowa fantazja" ( http://www.tomaszgabis.pl/?p=134 ).
04-02-2012 11:52
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #5
RE: Tjorda projekt Ante XXX
[Image: taniec_z_gwiazdami_8_jury.jpg]

Wielki Książę Syberii Jan I.
04-02-2012 12:02
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #6
RE: Tjorda projekt Ante XXX
Chyba niedługo wprowadzi się oficjalny zakaz i kary za posty składające się z obrazka.

A w temacie: ano tak. Tak to zostało sprytnie rozwiązane, że następna edycja będzie post-apo. Myślę, że to o tyle dobrze, że zamiast grać w kolejny scenariusz mniej lub bardziej podobny do poprzedniego, będzie skok w zupełnie nowy świat i jakby większą dowolność niż w kółko Niemcy-Rosja-endecy-pepees-KPP-faszyści i tak do za...śnięcia.

Co do zmian mechanicznych, ja zawsze jestem zwolennikiem poprawiania i modyfikacji mechaniki Big Grin Najciekawsze wydaje mi się premiowanie zachowań "propaństwowych", ale - jak zauważył Czerwony - trudno wymyślić, jak by to rozwiązać w praktyce.

Najprostsze wydaje się pogrzebanie (znowu...) przy fusach, tylko w ogóle jeszcze nie wiem, jak to będzie rozwiązane w Ante Zero. Generalnie sama sytuacja w następnej edycji ma skłaniać graczy, by byli solidarni wobec różnej antypolskiej i bandyckiej swołoczy. Sam jeden nikt sobie z różnymi zagrożeniami nie poradzi.

A co do klas... może rzeczywiście jest to przystępniejsze dla graczy i na post-apo też będzie poniekąd uzasadnione. Pomyśleć trzeba.
04-02-2012 14:32
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #7
RE: Tjorda projekt Ante XXX
(04-02-2012 14:32)Szmer Wrote:  Chyba niedługo wprowadzi się oficjalny zakaz i kary za posty składające się z obrazka.

[Image: god-why-pl-ffffff-1]

Big Grin

Wielki Książę Syberii Jan I.
04-02-2012 14:38
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #8
RE: Tjorda projekt Ante XXX
Bo to spamiarstwo i "rozpraszarstwo" innych użytkowników. Rzekłem.
edit: o, już chyba dostaję minusy Big Grin
(This post was last modified: 04-02-2012 14:48 by Szmer.)
04-02-2012 14:47
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Czerwony Offline
Chichot historii
*****

Piotr Riemkinow
zapomniany siewca chaosu [3]

Protegowany: Adomas Razaitis
Protegowany (2):
Poglądy: radykalne endeckie
Przynależność:

Posts: 4,482
Post: #9
RE: Tjorda projekt Ante XXX
(04-02-2012 14:32)Szmer Wrote:  Chyba niedługo wprowadzi się oficjalny zakaz i kary za posty składające się z obrazka.

Za. Miłośników takiego stylu dyskusji zapraszam do udania się na 4ch.

Ja będąc graczem mogę być każdym. Moje oczekiwania sprowadzają się do względnego realizmu rozgrywki - pozwalającego antycypować wydarzenia i dokonującego rozstrzygnięć na bazie oceny faktów a nie takich kryteriów jak "szarża na motocyklach świetnie wyglądałaby w filmie". Nie musi być superrealistycznie, byle bym nie był zaskakiwany zagrywkami z dupy i pozbawionymi najmniejszego sensu w realnym świecie. - Czerwony
04-02-2012 16:53
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
poulenc Offline
Kryzys Wieków Średnich
*****


dobroczynna [5]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 3,288
Post: #10
RE: Tjorda projekt Ante XXX
._______________________.'

Po wybuchu powstania 17 czerwca, sekretarz Związku Pisarzy
kazał rozdać w Alei Stalina ulotki, w których można
było przeczytać, że naród stracił zaufanie rządu
i mógłby je odzyskać tylko przez zdwojoną pracę.
Czy niebyłoby wszak prościej,
gdyby rząd rozwiązał naród i
wybrał drugi?
04-02-2012 17:21
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)