Post Reply 
 
Thread Rating:
Gazeta
PakaPikiPoko Offline
Pół człowiek - pół mapa
*****


gieroj syberyjskiej ofensywy [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,143
Post: #1
Gazeta
Tak, otóż nie będę siedzieć bezczynnie i czekać aż ktoś łaskawie mnie wsadzi na stołek Tongue Akceptujecie i wspomożecie w tych staraniach? Jak jakieś błędy widzicie to mówcie bo ja padam na ryj na dzisiaj i czegoś może nie zauważyłem.

Quote:W Polsce pokój, legalny rząd, niebawem wybory, a bohaterowie Rzeczpospolitej zostali porzuceni. O których bohaterach mowa? O setkach tysięcy ludzi, którzy pozostali na terenie naszej ojczyzny, podczas gdy politycy wyjechali za granicę by tam walczyć o granice i istnienie Polski. Wielu z nich nie pogodziło się z losem i zeszło do podziemi by jak najmocniej zaszkodzić komunie. To oni utworzyli państwo podziemne, które było kontynuacją rozebranej II Rzeczpospolitej! Opracowali wszystko w każdym szczególe by następnie przywitać regularne wojsko polsko-alianckie na ziemiach ich kraju bez chaosu i dezorganizacji. Kim byli ci ludzie? Zwykłymi mieszkańcami, rolnikami, pracownikami fabrycznymi, listonoszami. Ale czy można by to było stworzyć bez odpowiedniego sterowania? Ludem chcącym wyswobodzić się spod jarzma komunizmu kierowali głównie byli żołnierze Wojska Polskiego. Jednak ktoś chyba zapomniał o niemałym wkładzie Oddziału II Sztabu Głównego WP dzięki któremu udało się uratować dokumenty z archiwów w początkowych fazach istnienia Polskiego Państwa Podziemnego, to dzięki temu Armia Krajowa miała tak dobre rozeznanie „Kto? Gdzie? I jak?”. A gdzie są teraz? Wojskowi trafili na front, lecz co ze służbami zajmującymi się bezpieczeństwem krajowym? Jako przedstawiciel tychże wysuwa się generał Jan Mieczysław Wojnar, który jako jeden z pierwszych witał wojska sprzymierzonych na ziemiach polskich. Jak sam nam powiedział „Jesteśmy gotowi do służby Polsce, czekamy tylko na rozkaz, a zaczniemy robić to co potrafimy najlepiej. Oczywiście sami nie podejmiemy żadnych akcji ponieważ ponad wszystko stosujemy się do legalnych rządów RP. Rozumiemy, że aktualnie panuje zamieszanie związane z przejęciem władzy lecz mimo to chcielibyśmy uzyskać konkretne informacje na nasz temat, może się ich doczekamy teraz, kiedy rząd jest już ustanowiony?”

Szewc zabija szewca.
03-01-2012 20:59
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Koza Offline
Wizjoner
****

Jerzy Grażyński
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: wyważone
Przynależność:

Posts: 484
Post: #2
RE: Gazeta
Wg. mnie może być.
03-01-2012 21:04
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Zgredźmin Offline
Posting Freak
*****

Mikołaj Czapski
powoli zapominany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,801
Post: #3
RE: Gazeta
Wrzucaj, ja mam chyba moc sprawczą żeby cię dać do wywiadu ;]

gen. Mikołaj Czapski - Partia Gospodarczo-Imperialna
"I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści." - Józef Piłsudski

gg: 5055882
03-01-2012 21:11
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Zgredźmin Offline
Posting Freak
*****

Mikołaj Czapski
powoli zapominany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,801
Post: #4
RE: Gazeta
Quote:
Co stało się z częścią Polaków po maju 1940 roku?


W maju 1940 roku armie Komunistycznych Niemiec i ZSRR napadły na Rzeczpospolitą. Mimo zaciętego oporu oddziałów Wojska Polskiego przewaga liczebna napastników była tak wielka że opór ten stawał się z dnia na dzień coraz bardziej beznadziejny. Ostatnie regularne odziały Wojska Polskiego kapitulowały lub przechodziły do działań partyzanckich na przełomie maja i czerwca 1940 roku. Kilka tygodni wcześniej rząd, Prezydent i wielu wysokich urzędników Rzeczypospolitej uciekło z kraju aby na zachodzie prowadzić dalej walkę z komunistycznym najazdem. Na emigracji powstała w końcu liczna Polska Armia oraz Rząd Polski który prowadził działania na rzecz oswobodzenia Polski spod komunistycznej okupacji.

Jednak kiedy rozpoczęto formowanie Sił Zbrojnych za zachodzie okazywało się że brakuje wielu oficerów, dowódców czy żołnierzy o których wiadomo że z pewnością przeżyli kampanię obronną i próbowali albo z kraju się wydostać albo prowadzić walkę na miejscu w ramach Armii Krajowej. Tysiące oficerów, nie tylko wojskowych ale i policjantów, strażaków i innych urzędników państwowych zniknęło a ich krewni wiedzieli jedynie że zabrały ich nowe władze. Do Londynu dochodziło tysiące raportów że po maju 1940 do byłych oficerów, żołnierzy, policjantów i innych funkcjonariuszy państwowych, nawet kolejarzy, przychodzili ludzie z NKWD i SB i ich zabierali. W toku działań Armii Krajowej wyszło na jaw że trafili oni do Poprawczych Obozów Pracy. Udało nam się dotrzeć do dokumentacji fotograficznej warunków w jakich przetrzymywano więźniów obozów.

[Image: get_img?NrArticle=205158&NrImage=2]
Sowieccy strażnicy ustawiają w szeregu jeńców Polskich przywiezionych w bydlęcych wagonach w POP "Jutrzenka"

[Image: z8276302X.jpg]
Więźniowie Polscy w Sowieckich bydlęcych wagonach wywożeni do ZSRR

[Image: a707_6-d.jpg]
Warunki w jakich musieli pracować więźniowie, żołnierze, oficerowie, policjanci, księża, inteligenci, profesorowie polskich uczelni

[Image: gulagzek.jpg]
Warunki w jakich sypiali więźniowie POP

Nadal nie wiadomo jaki jest los tysięcy Polaków wywiezionych do ZSRR w latach 1940-1947.

gen. Mikołaj Czapski - Partia Gospodarczo-Imperialna
"I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści." - Józef Piłsudski

gg: 5055882
(This post was last modified: 03-05-2012 19:40 by Zgredźmin.)
03-05-2012 15:10
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #5
RE: Gazeta
Trochę zbyt dosłownie kopiujesz historię z reala.
1. część - może nie oszałamiająca, ale jednak wyraźna - kontynuowała karierę w służbach/wojsku PRL.
2. NKWD niech sobie będzie, ale bodek wyraźnie zaznaczył, że polska bezpieka nazywała się SB. I to głównie SB szerzyła terror i prowadziła obozy, Niemcy i Sowieci pomagali im głównie przez pierwsze kilkanaście miesięcy. Potem już rzadziej.
3. do obozów zsyłano ludzi prominentnych, którzy nie zmienili strony, oraz "niebezpiecznych politycznie" (kategoria dość szeroka i dowolnie określana Tongue ). Jakiś szary podoficer to mógł być najwyżej skatowany na esbecji.
4. do ZSRR i Niemiec wywożono tylko ludzi zakwalifikowanych jako Niemców, Ukraińców, Białorusinów, Litwinów itd. Kto był Polakiem albo Żydem, w zasadzie pozostawał tylko obiektem zainteresowania PRL. Wyjątek to ci najważniejsi więźniowie wywiezieni na Wschód też przed wyzwoleniem.
(This post was last modified: 03-05-2012 16:09 by Szmer.)
03-05-2012 16:08
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Zgredźmin Offline
Posting Freak
*****

Mikołaj Czapski
powoli zapominany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,801
Post: #6
RE: Gazeta
Sam mówiłeś że ten który przewinął się w realu przez Sowietland leży albo w piachu a w najlepszym przypadku gdzieś na Syberii. Napisałem o akcji NKWD w pierwszych miesiącach. UB zaraz zmienię na SB. "Niebezpieczni politycznie" byli właśnie często i gęsto policjanci, ludzie z wyższym wykształceniem, księża, nauczyciele, oficerowie WP itd.

gen. Mikołaj Czapski - Partia Gospodarczo-Imperialna
"I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści." - Józef Piłsudski

gg: 5055882
03-05-2012 16:18
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
PakaPikiPoko Offline
Pół człowiek - pół mapa
*****


gieroj syberyjskiej ofensywy [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,143
Post: #7
RE: Gazeta
(03-05-2012 16:08)Szmer Wrote:  4. do ZSRR i Niemiec wywożono tylko ludzi zakwalifikowanych jako Niemców, Ukraińców, Białorusinów, Litwinów itd. Kto był Polakiem albo Żydem, w zasadzie pozostawał tylko obiektem zainteresowania PRL. Wyjątek to ci najważniejsi więźniowie wywiezieni na Wschód też przed wyzwoleniem.

Czyli na kresach wschodnich jest mniej Białorusinów i Ukraińców?

Szewc zabija szewca.
03-05-2012 16:25
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #8
RE: Gazeta
PPP: na to by wychodziło, chociaż nie wiem, co na to bodek.
Zgredziu: masz sporo racji, ale mimo wszystko nie wyglądało to dokładnie jak irl Tongue Trochę głupio mi się wymsknęło z tym Andersem, ale załóżmy, że część wyższych oficerów zabrali sobie Niemcy i Sowieci na samym początku okupacji.
03-05-2012 19:14
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Zgredźmin Offline
Posting Freak
*****

Mikołaj Czapski
powoli zapominany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,801
Post: #9
RE: Gazeta
Czyli generalnie jak zmienię tylko nazwę UB na SB to całość artykułu nie będzie znacznie odbiegać od prawdy?

gen. Mikołaj Czapski - Partia Gospodarczo-Imperialna
"I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści." - Józef Piłsudski

gg: 5055882
03-05-2012 19:17
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #10
RE: Gazeta
Nieco "propagandowo" tak, chociaż z wysłania do POP-u nikt nie robił przed rodziną jakiejś niedocieczonej tajemnicy. W czasie przesłuchań na esbecji nie było kontaktów, ale o wydaniu administracyjnej decyzji o umieszczeniu w obozie można było się dowiedzieć.
03-05-2012 19:35
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)