Thread Rating:
Twoja wizja PBF
Czerwony Offline
Chichot historii
*****

Piotr Riemkinow
zapomniany siewca chaosu [3]

Protegowany: Adomas Razaitis
Protegowany (2):
Poglądy: radykalne endeckie
Przynależność:

Posts: 4,482
Post: #1
Twoja wizja PBF
Zaraz wyjdzie, że w dziale "spam" najwięcej piszę ja Tongue

Ante ma swoją filozofię i styl gry pozwalające na urzeczywistnienie najdziwniejszych nawet scenariuszy. Nie zamierzam walczyć o dostosowanie gry do moich preferencji, ale pewnie jak wielu innym nasuwają mi się pomysły pod tytułem "a to bym zrobił inaczej". Zebrałem je sobie w dość luźnej formie i ciekaw jest opinii współgraczy Tongue

Kwestie co do których jestem pewien:
- Okres gry bliższy punktowi odejścia. De facto przez to że od unii minęły wieki jest sporo nieścisłości nt. tego co się wydarzyło w międzyczasie. Wpływa to też na zrozumienie realiów.
- Ciut większy realizm. To wszystko zabawa, ale nawet Kaiserreich jest bardziej realistyczny od Ante Tongue
- Gracze karani za bierność (ukłon wobec izolacjonizmu wulfa Tongue) ale z zachowaniem realizmu (czyli np. za parę lat rząd budzi się z armią Węgrów chcących ukraińskiego lebensraumu).
- Scenariusz dostosowywany do graczy, nie odwrotnie.
- Lepszy balans na starcie, by potem GM nie musiał na siłę osłabiać jednej grupy którą wcześniej zrobił zbyt silną (na Ante VI - szlachty).
- Jeszcze trochę wolniejsze tempo gry. 12 dni/kwartał to imho odpowiednie tempo, i dobrze się dzieli na miesiące i kwartały.
- Informacje dla graczy - chociaż ograniczone - na temat przewidywanego biegu wydarzeń.

Kwestie co do których mam wątpliwości:
- Jakaś poważna mechanika dla wojska? Mi się nawet podoba to co było na Ante V, ale nie wiem jak gracze się na to zapatrywali.
- Podział na kilka profesji. Niby fajnie, ale odnoszę wrażenie że większość magnatów się nudzi, i że bardziej i tak pociąga ich polityka.
- ciąg dalszy pewnie nastąpi

Wszelka krytyka, pochwały czy sugestie mile widziane, a jak okaże się że więcej ludzi ma podobną wizję to może wysmaży się jakiś dobry setting pod przyszłą rozgrywkę? Big Grin

Ja będąc graczem mogę być każdym. Moje oczekiwania sprowadzają się do względnego realizmu rozgrywki - pozwalającego antycypować wydarzenia i dokonującego rozstrzygnięć na bazie oceny faktów a nie takich kryteriów jak "szarża na motocyklach świetnie wyglądałaby w filmie". Nie musi być superrealistycznie, byle bym nie był zaskakiwany zagrywkami z dupy i pozbawionymi najmniejszego sensu w realnym świecie. - Czerwony
08-21-2011 14:08
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Tjord Offline
The Litwin
*****

Ferdynand van der Linde
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 737
Post: #2
RE: Twoja wizja PBF
Ja bym dodał jeszcze dwie rzeczy
-Precyzyjne oddanie sytuacji/realiów na starcie (tutaj szczególnie, ale i na wielu innych PBFach za duzo się "docierało" grubo po starcie gry). W sumie może o to ci chodzi Czerwony w pkcie 1, ale ja zrozumiałem go inaczej Smile

I dla eksperymentu
-Odebrałbym GMowi wgląd do dyskusji (!!!) Tak, to cholernie kontrowersyjny ruch, ale jestem ciekaw jakie byłby decyzje Szmera, gdyby zawczasu nie znał 3/4 naszych zamiarów i układów, a tylko rozsądzał o efektach naszych oficjalnych (tajnych lub nie) decyzji i kreował zdarzenia niezależne od graczy

/人◕ ‿‿ ◕人\
08-21-2011 14:15
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
roland Offline
.
*****


nazwisko z ulotki KPP [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 319
Post: #3
RE: Twoja wizja PBF
Odnośnie magnatów nudzących się to tutaj pojawiają się 2 kwestie.
1. większość magnatów de facto poszła na magnata wbrew temu co mówił Szmer - aby robić politykę.
2. gra magnatem jest bez sensu, nieustanna wojna i rewolucja - zapowiedziane przez GMa - całkowicie wybijają jakikolwiek sens. Biznes wymaga spokoju.
08-21-2011 14:16
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Czerwony Offline
Chichot historii
*****

Piotr Riemkinow
zapomniany siewca chaosu [3]

Protegowany: Adomas Razaitis
Protegowany (2):
Poglądy: radykalne endeckie
Przynależność:

Posts: 4,482
Post: #4
RE: Twoja wizja PBF
Co do precyzji to zwykle pewnie jest tak, że gdy już się zrobi opis świata myśli się "jest wszystko" a potem się okazuje że wyobraźnia graczy jest dużo większa Tongue Punkt 1 częściowo to załatwia, bo więcej rzeczy jest po prostu tak jak irl.

Ja będąc graczem mogę być każdym. Moje oczekiwania sprowadzają się do względnego realizmu rozgrywki - pozwalającego antycypować wydarzenia i dokonującego rozstrzygnięć na bazie oceny faktów a nie takich kryteriów jak "szarża na motocyklach świetnie wyglądałaby w filmie". Nie musi być superrealistycznie, byle bym nie był zaskakiwany zagrywkami z dupy i pozbawionymi najmniejszego sensu w realnym świecie. - Czerwony
08-21-2011 14:18
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Tjord Offline
The Litwin
*****

Ferdynand van der Linde
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 737
Post: #5
RE: Twoja wizja PBF
Tak nawiasem, to PBF w realiach Kaiserreicha to byłaby myśl... gotowe i dopracowane tło historyczne, a do tego jakiego kraju by nie wziąść mnóstwo potencjalnych kierunków rozwoju Smile

/人◕ ‿‿ ◕人\
08-21-2011 14:23
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Tvar Offline
Capo di Tutti Capi
*****

F.B.A. Pilawa
pociąga za sznurki [6]

Protegowany: Adrian Warszawski
Protegowany (2): Brunon Pilawa
Poglądy: Wolnomyśliciel
Przynależność: Nowe Polesie

Posts: 1,143
Post: #6
RE: Twoja wizja PBF
Co do magnatów:
1. wybacz ale zanim mi ententa zaczęła bruździć to interes mój kwitł.
2. To prawda, taka wojna, a tym bardziej taki jej obraz wyklucza spokojne prowadzenie interesów.
08-21-2011 14:40
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #7
RE: Twoja wizja PBF
A widzicie, ja ostatnio myślałem, że nasza następna edycja to powinno być Ante NN - tj. kolejna edycja "fanowska" (tak jak Ante N), w którą Szmer gra, a nie GM-uje Tongue
08-21-2011 16:23
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Dalewin Offline
Anas platyrhynchos
*****

Igor Niszony
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: Celebrystyczne
Przynależność:

Posts: 1,690
Post: #8
RE: Twoja wizja PBF
malkontenci :-P

[GG] 4704497
E-Mail: dalewinante@gmail.com

Zapraszam do kontaktu
08-21-2011 16:28
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Czerwony Offline
Chichot historii
*****

Piotr Riemkinow
zapomniany siewca chaosu [3]

Protegowany: Adomas Razaitis
Protegowany (2):
Poglądy: radykalne endeckie
Przynależność:

Posts: 4,482
Post: #9
RE: Twoja wizja PBF
(08-21-2011 16:23)Szmer Wrote:  A widzicie, ja ostatnio myślałem, że nasza następna edycja to powinno być Ante NN - tj. kolejna edycja "fanowska" (tak jak Ante N), w którą Szmer gra, a nie GM-uje Tongue

Za. Nie żeby Szmer był wybitnie kiepskim GM-em, ale jemu też się coś od życia należy Big Grin

Ja będąc graczem mogę być każdym. Moje oczekiwania sprowadzają się do względnego realizmu rozgrywki - pozwalającego antycypować wydarzenia i dokonującego rozstrzygnięć na bazie oceny faktów a nie takich kryteriów jak "szarża na motocyklach świetnie wyglądałaby w filmie". Nie musi być superrealistycznie, byle bym nie był zaskakiwany zagrywkami z dupy i pozbawionymi najmniejszego sensu w realnym świecie. - Czerwony
08-21-2011 16:48
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #10
RE: Twoja wizja PBF
Quote:Nie żeby Szmer był wybitnie kiepskim GM-em
Ależ dziękuję Tongue
08-21-2011 16:49
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user




User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)