poulenc
Kryzys Wieków Średnich
dobroczynna [5]
Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:
Posts: 3,288
|
RE: Działania Partii
Quote:16 Sierpnia miał miejsce Kongres Towarzystwa Demokratycznego, partii wyrosłej na dawnym TRP. Kongres odbył się w atmosferze zmian i reformacji partii, których czołowymi orędownikami byli Gabriel Narutowicz i Magdalena Toporska.
Kongres otworzyła przemowa Magdaleny Toporskiej:
Witam na I Kongresie Partii Demokratycznej. Nadszedł czas zmian. Nasza Partia nie może ustępować innym, przegrywać z kretesem w wyborach do Sejmu. Nie może być tak, że w wyniku wzajemnych animozji ludzie których jednoczył światły cel, Demokracja, w atmosferze wrogości obrzucają się obelgami i doprowadzają do rozłamu. Idea republikańska zamiast nas dzielić powinna nas łączyć! Drogę do zwycięstwa można porównać do zakochiwania się. Najpierw potrzebny jest impuls, iskra, ta chwila w której spotykają się spojrzenia. Tak samo jest z nami. Naszym impulsem, iskrą jest marzenie o kraju gdzie każdy będzie mógł się swobodnie wypowiadać, mieć prawo do własnych poglądów, w kraju gdzie każdy chłop, robotnik, mieszczanin, przedsiębiorca a nawet tak znienawidzeni magnaci, będą razem mogli żyć w atmosferze wzajemnego zaufania i szczęścia. Zakochanie, ten impuls który działa na nasze serca, rozumy i dusze odpowiednio pielęgnowany zamienia się w piękną, szlachetną miłość. Zamieńmy nasze pragnienia w coś tak pięknego! Tym pięknem jest Wolność. Wolnością jest Demokracja! Tymi słowami chciałabym otworzyć ten kongres i pokazać, że nasze idee, mogą być przedstawione w piękny, podnoszący na duchu sposób. Tak właśnie powinny działać słowa członków Partii, dawać nadzieje, podnosić na duchu docierać do tych ludzi którzy są nieszczęśliwi i dać im iskierkę pewności o to, że będzie lepiej.
Dziękuje za Uwagę.
Program kongresu był sprowadzony do czterech punktów z poszczególną liczbą podpunktów:
Punkt I:
a) Wybory na Przewodniczącego Partii
b) Wybory na Wice Przewodniczącego Partii
c) Ustalenie struktur centralnych i regionalnych partii
Punkt II:
a) Deklaracja Ideowa Partii
b) Uchwalenie Programu Partii
c) Ustalenie strategii partii oraz form działania
d) Organizacja pracy w Sejmie oraz Senacie
Punkt III:
Zaprzysiężenie Przewodniczącego Partii
Punkt IV:
a)Podsumowanie ustaleń kongresu i konferencja prasowa
b)Zamknięcie kongresu
Przewodniczącym Partii jednogłośnie został Gabriel Narutowicz, a wiceprzewodniczącą Magdalena Toporska. W sprawach struktury partii ustalono, że skoro za teatr działań mamy olbrzymie tereny RTN musimy bardziej zdecentralizować partie, działania Partii bardziej opierać na działaniach członków Partii w terenie. Budżet partii będzie podzielony na 2 części, regionalną i centralną. Regionalne odziały partii na swoje działania będą dostawały osobne fundusze, jednak co miesiąc będą musiały zdawać raporty o operacjach finansowych.
Następnie ogłoszona została deklaracja ideowa partii. Składa się ona z trzech słów, z których każde ma swoje znaczenie i sens, oraz w pewnym sensie odzwierciedlenie w programie partii. Przedstawia trzy wartości oraz idee które przyświecają członkom partii oraz wskazują im drogę i cele do których maja dążyć :
Wolność, Równość, Demokracja
Wolność słowa i głoszenia poglądów. Równość każdego wobec siebie, prawa i równość szans. Demokracja jako jedyny stan w państwie jaki może przynieść pokój, ład i 2 poprzednie wartości. Te 3 słowa, będą reprezentowały poglądy naszej partii i zawierały w skrócie najważniejsze punkty programu.
Następnie została przedstawiona pierwsza część programu partii, który po ogłoszeniu go, został nagrodzony brawami. Jego forma została maksymalnie skrócona i dostosowana do każdego odbiorcy.
Program partii zawarty będzie w 4 zagadnieniach które odpowiednio rozwinięte dadzą pełen obraz programu partii.
Społeczeństwo: Obywatelskie
Władza: W rękach obywateli
Edukacja: Ogólnodostępna
Rolnictwo: Nowoczesne
Społeczeństwo: Chcemy przede wszystkim pozbyć się niezdrowej rywalizacji ludzi, antagonizmy między klasami oraz różnymi zawodami. Kraj gdzie sąsiedzi mogą się nienawidzić chociaż więcej ich łączy niż dzieli nic nie osiągnie i pogrąży się w chaosie. Tylko połączeni współpracą i dobrą atmosferą wzajemnego zaufania możemy osiągnąć pełen sukces. Każdy obywatel powinien mieć prawo do godziwego życia za młodu jak i na starość.
Władza: Na wstępie chcemy powiedzieć, że ustrój republikański, demokratyczny jest dla nas priorytetem. Bez niego nic nie będzie mogło ruszyć się dalej, bo nawet mimo faktu, że monarcha nie jest złą osobą, to jego status oraz pozycja blokują przeprowadzenie stanowczych reform. Jak społeczeństwo ma samo decydować o sobie jak ze względu na osobiste urazy króla może on blokować np. darmową oświatę? Ustrój republikański da nam szanse do samostanowienia i rządzenia krajem przez zwykłych obywateli. a to przecież my najlepiej wiemy czego nam brakuje i jakie mamy potrzeby.
Edukacja: Kluczem do świadomego i dobrze zorganizowanego społeczeństwa jest szkoła. Każdy powinien mieć dostęp do edukacji, nie ważne czy jest synem chłopa czy szlachcicem z polski. Szkoły powinny nie tylko przekazywać wiedzę ale pokazywać jak wykorzystać ją w życiu codziennym. Studiowanie na Uniwersytecie nie może być luksusem dla wybranych i bogatych, dostęp do studiów powinien łatwy dla każdego, nie wiadomo ile genialnych naukowców i wynalazców nie wykształciło swojego geniuszu przez to, że nie mieli odpowiedniego zaplecza i wsparcia. Państwo powinno wspierać naukę oraz edukację wszelkimi siłami. Walka z analfabetyzmem tez jest niezbędna. Zwalczenie go będzie kolejnym krokiem do wyrównania statusu chłopów z resztą społeczeństwa.
Rolnictwo: Rzeczą wykonaną w natychmiastowym tempie powinno być zniesienie pańszczyzny oraz uwłaszczenie chłopów. Chłopi, a raczej rolnicy powinni cieszyć się wolnością, posiadać własną ziemie i na niej produkować żywność, która będzie normalnym towarem handlowym jak buty, maszyny latające czy gazety. Zostanie utworzony specjalny fundusz społeczny, gdzie rolnicy będą mogli wpłacać pieniądze na czarną godzinę, gdzie będą bezpieczne i do ich dyspozycji w każdej chwili. Utworzony powinien zostać też fundusz emerytalny dla rolników by nie było sytuacji, że ktoś pracuje na polu do 80 roku życia, narażając swoje zdrowie i przyśpieszając swoją śmierć tylko z powodu przywiązania do ziemi.
Kolejnym punktem kongresu było ustalenie strategii oraz planu działań dla partii oraz zaplanowanie pracy w parlamencie dla posłów i senatorów z ramienia TD.
W tym punkcie kongresu Ryszard Ochudzki wygłosił krótką przemowę na temat etyki działania Partii:
Przede wszystkim działania naszej partii powinny być inne niż partii w kraju. Nie możemy uciekać się do przemocy, powstań, niepotrzebnego przelewu krwi bo wtedy byśmy zatracali nasze idee na rzecz barbarzyństwa. Naszym celem nie powinno być przekonanie ludzi do naszej partii i do głosowania na nas. Naszym celem powinno być przekonanie ich do naszych idei! Gdy uświadomimy ludziom, że nasze poglądy nie są podszyte fałszem i chcemy tylko dobra kraju, a republika to jedyne rozwiązanie ustrojowe, wtedy po prostu nam te zmiany umożliwią. Powinniśmy prowadzić akcje charytatywne na rzecz rozwoju edukacji, poprawy opieki zdrowotnej, akcje informujące o ideach republikańskich, działania na rzecz lokalnych społeczności i tym podobne rzeczy bo to powinny robić partie, być przy ludziach. Musimy służyć społeczeństwu, zaczynając od wsi, kończąc na Parlamencie. Bo będąc władzą wybraną przez lud, reprezentujemy ich w organach władzy, też mu służąc.
Na sam koniec partia podpisała wewnętrzne zobowiązanie do korzystania z nowej konstytucji i jej możliwości. Następnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Gabriela Narutowicza, oraz zaprzysiężenie go na Przewodniczącego. Przewodniczący Narutowicz zamknął kongres oraz zatwierdził jego postanowienia.
Po wybuchu powstania 17 czerwca, sekretarz Związku Pisarzy
kazał rozdać w Alei Stalina ulotki, w których można
było przeczytać, że naród stracił zaufanie rządu
i mógłby je odzyskać tylko przez zdwojoną pracę.
Czy niebyłoby wszak prościej,
gdyby rząd rozwiązał naród i
wybrał drugi?
|
|