RE: Dialog z administracją
Królestwo Afganistanu
Afganistan utracił swoją niezależność około połowy XIX wieku, stając się de facto państwem zależnym od Wielkiej Brytanii. Znajdujące się de facto pod władzą Brytyjczyków państwo było de iure rządzone przez dynastię Barakzajów, od 1826 r. pozostających na tym stanowisku. Półkolonialny status kraju uległ zmianie w 1899 r., kiedy kryzys finansowy i związane z nim podwyżki podatków doprowadziły do krwawej wojny z Brytyjczykami i jednocześnie prowadzonej wojny domowej. Wsparcie ze strony magnatów tatarskich oraz niepokoje wewnętrzne w samych Indiach doprowadziły do faktycznej przegranej Europejczyków w tej wojnie, potwierdzonej traktatem pokojowym z 1907 r., w którym Wielka Brytania uznawała całkowitą niezależność i niezawisłość państwa afgańskiego. Nowym emirem został Habibullah Chan. Na zacofanie i biedę kraju odpowiedział zaproszeniem amerykańskich (nie zaś europejskich) doradców oraz uformowaniem technokratycznego Rządu Tymczasowego, który miał sprawować władzę do przeprowadzenia pierwszych wyborów. Odrzucił również tytuł emira i ogłosił się królem.
Za rządów Habibullaha nie przeprowadzono wyborów, ale doprowadzono do rozlicznych reform socjalnych i ekonomicznych. Po raz pierwszy zaczęto rozwijać publiczną edukację, a dzięki dotacjom ze Stanów Zjednoczonych oraz Francji przedsięwzięto wiele inwestycji publicznych, jak np. pierwsza w historii Afganistanu kolej (licząca 217 km linia z Kabulu do Ghazni, ukończona w 1921 r.). Środki przeznaczane na reformy są jednak nadal kroplą w morzu potrzeb – afgańskie społeczeństwo jest jednym z najbardziej zacofanych na świecie, z ponad 80% analfabetyzmu (98% wśród kobiet), powszechnym ubóstwem i decentralizacją wywołaną silną pozycją prawa zwyczajowego.
Habibullah Szach zmarł w 1919 r., zaś po jego śmierci na tron wstąpił syn – Amanullah Szach. Kontynuował wszystkie reformy ojca, doprowadzając w końcu w 1921 r. do uchwalenia nowej, demokratycznej konstytucji, wprowadzającej monarchię parlamentarną wzorowaną na Wielkiej Brytanii. Wybory do parlamentu przeprowadzono, po wielu problemach z organizacją, w październiku 1923 roku. Najwięcej głosów zdobyła konserwatywna Narodowa Partia Afganistanu, opowiadająca się za umiarkowanymi reformami gospodarczymi i silnym stanowiskiem w polityce zagranicznej. Sformowała ona pierwszy w historii Afganistanu demokratyczny rząd w niełatwej koalicji z centrolewicowym Frontem Wolności, drugim co do wielkości ugrupowaniem parlamentarnym.
Cesarstwo Brazylii
W Brazylii niewolnictwo zniesiono najpóźniej w świecie – dopiero w 1894 roku. Po śmierci cesarza Piotra II (1891 r.) koronę objęła jego córka, Izabela I. Choć system polityczny Brazylii już za jej ojca nie zakładał wielkiej roli monarchy (choć była ona i tak znacznie większa niż np. w Wielkiej Brytanii), Izabela, nie mając większego doświadczenia politycznego, zrzekła się jakiejkolwiek istotnej władzy na rzecz premiera. Wychowana w duchu liberalizmu, zaaprobowała również rozszerzenie wyborczego cenzusu majątkowego tak, że na początku XX wieku obejmował on już prawie 90% Brazylijczyków. Ostatnie lata to w Brazylii lata wyjątkowych sukcesów gospodarczych, bogacenia się mas oraz wzmacniania się pozycji międzynarodowej kraju. Wielu uznaje ten kraj za potęgę równą państwom europejskim czy Stanom Zjednoczonym – jest to może stwierdzenie nieco na wyrost, ale Brazylia podąża podobnym torem, jakim wcześniej podążało EUA, i możliwe, że w najbliższych latach stanie się jednym z kilku najpotężniejszych państw świata. Póki co, kraj, od dawna nienękany wojnami, reformuje się wewnętrznie i rośnie w siłę, ale w przejęciu imperialnej roli nadal przeszkadza mała i zacofana armia.
Kraj jest też trawiony przez ostre konflikty wewnętrzne – choć nikt nie wyobraża sobie wojny domowej, brazylijska demokracja jest bardzo specyficzna, z silną polaryzacją na liberałów i konserwatystów, których poglądy radykalizują się z roku na rok. Obie grupy zwalczają się nawzajem wszelkimi środkami. Częste w brazylijskim parlamencie zachowania polegające na buczeniu całych grup posłów w celu zagłuszenia wypowiedzi przeciwników politycznych spowodowały, że ustrój polityczny tego kraju na Zachodzie często jest nazywany „ryczącą demokracją”.
|