Ogar
Zawsze Przeciw
Ignacy Stokłosa
silna ręka [9]
Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat
Posts: 2,172
|
RE: Hetman Stokłosa
Mam nadzieje, że wszystko uwzględnione- potem wzruca prota.
Quote:Imię i nazwisko Ignacy Jerzy Piotr Stokłosa herbu Nowina
Stopień wojskowy Hetman Polny, Naczelny Wódz Sił Zbrojnych Wielkich Xsięstw
Narodowość Polak
Data i miejsce urodzenia 1 X 1890 Warszawa
Pochodzenie społeczne szlacheckie
Stanowisko polityczne Regent Wielkiego Xsięstwa Litewskiego i Moskiewskiego
Quote:Urodził się w średniozamożnej rodzinie szlacheckiej jako 3 syn, a 5 dziecko państwa Stokłosów- Ferdynarda i Zofii. Jego dzieciństwo było typowe dla stanu z jakiego pochodził, lubił polowania z ojcem i służył w kościele parafialnym jako ministrant. Jako kolejny syn wiedział, że nie odziedziczy majątku rodzinnego i szczęścia postanowił szukać w wojsku. Jednak matka nalegała by syn otrzymał nieco edukacji ogólnej, co realizował w Liceum prowadzonym przez zakonników- tam poznał przywiezione przez zakonniów z Włoch ideały chadeckie. Jego początkowa służba wojskowa odbywała się na Syberii, niedaleko granicy z Chinami gdzie brał udział w "pomocy" dla odpowiednich władz chińskich. Następnie delegowany do Europy, gdzie potrzebni byli pewni oficerowie mogący wspomóc policję w walce z wystąpieniami komunistycznymi, ostatecznie pełni służbe w Twierdzy Modlin. W międzyczasie awansuje na stopień podpułkownika i anagażuje się w przyparafialne koło dobroczynnym, oraz w życiu lokalnej szlachty.
Wybrany do Sejmu Elekcyjnego jako poseł z ziemi cieszyńskiej był delegatem reakcjonistów. Głośno protestował przeciwko pomysłom „Republiki Polskiej”, początkowo był zwolennikiem Pilawy i przeciwnikiem Uszakowa. W trackie przedłużających się sporów zaczął popierać kandydaturę Sapiehy oraz wprowadzenie wojska do Sejmu oraz uchwalenie nowej konstytucji. Wypowiadał się przeciwko pomysłom rewolucjonistów ale także był przeciwny postulatom magnaterii i reakcyjnej szlachty. Dodatkowo w trakcie Sejmu Elekcyjnego zgłosił postulat nadania kobietom praw publicznych oraz pełni praw cywilnych od 25 roku.
W międzyczasie zostaje awansowany na stopień Hetmana Polnego oraz był jednym z dowodzących w trakcie walki z powstaniem w Tatarstanie, a także przeprowadził rozwiązanie problemu magnata Kawałowa, stłumienie powstania riemkinowa oraz rozwiązanie problemu Maurycowa. O tłumieniu drobniejszych wystąpień nie wspominając.
Wraz z Stiepaszynem założył Związek Pracodawców i Pracowników im. Św. Józefa, organizacje o charakterze charytatywnym i społecznym, potem przekształconą w partie polityczną głoszącą postulaty chadeckie oraz reform. Startuje w wyborach gdzie zostaje Senatorem, wchodzi do rządu de Berier gdzie zostaje Ministrem Spraw Wewnętrznych. Optował za częśćiowym uwłąszczeniem, zwiększeniu praw robotników i stworzeniem silnej administracji.
W trakcie wojny z Ententą Hetman Polny, wobec tajemniczego zniknięcia Hetmana von der Linde przejął dowodzenia nad wojskiej i planował kampanię obronną przeciwko inwazji. Niestety przewaga ilościowa i jakościowa wroga była tak przeważająca, że poza drobnymi sukcesami na południu wojsko zmuszone jest do stałego wycofywania się w głąb kraju.
Wobec narastającej rewolucji, braku wsparcia z zewnątrz i powstania NRP nie widzi dalszego celu w walce z Ententą, 12 III 1925 podpisuje w Mińsku porozumienia w wyniku którego wraz z częścią wojska przechodzi na stronę Ententy. 4 IV 1925 po abdykacji Króla Kazimierza V przyjął tytuł faktycznego Regenta Wielkiego Xsiętwa Litewskiego i Moskiewskiego. Kilka dni później powstał rząd złożony z środowisk świętojózefowców i umiarkowej opozycji, na czele którego stanął. Rząd rozpoczął umiarkowanego reformy społeczne w kierunku korporacyjnym oraz solidarnościowym, a także kontynuował zdecydowaną walkę z ZRL. Po rzezi demokratów lobbował na rzecz przeprowadzenia porozumienia z ugodową częścią demokratów, opowiadając się za zdecydowaną walkę z komunistami.
Zawarł związek małżeński w 1910 z Anną Klaudyną Stokłosa( panieńskie: Czerwińska), obecnie ma czwórkę dzieci: Zygmunt(lat 14), Helenę (lat 12), Józefa(lat 10) i Karolinę (lat 8).
Kibicował Wojskowemu Klubowi Sportowemu Legia Warszawa, jednak w obecnej sytuacji geopolitycznej Hetman musi poszukać sobie nowej miłości piłkarskiej
Jest członkiem Bractwa Pokutnego Męki Pańskiej.
Zalety pracowity, odważny, zdecydowany
Wady: apodyktyczny, okrutny, uparty
Quote:
Imię i nazwisko Władimir Władimirowicz Stiepaszyn
Narodowość Rusin( Moskal)
Data i miejsce urodzenia 14 VII 1888
Pochodzenie społeczne bogatsze mieszczaństwo
Stanowisko polityczne Minister Spraw Społecznych Wielkich Księstw, Przewodniczący ZPiP św. Józefa
Urodzony w Moskwie jako pierworodny syn w rodzinie średnio zamożnych przemysłowców zajmujących się przemysłem odzieżowym, ma jeszcze 3 braci i 2 siostry. Od początku przeznaczony do przejęcia rodzinnego interesu, nauki pobiera przy Cerkwi a potem zostaje wysłany do Paryża na studia. Z jednej strony zachwyca się tam sprawnością państwo totalnego w porównaniu do prawie nie istniejących struktur RTN, z drugiej im dłużej żyje tym bardziej dostrzega „demoniczność” tak totalnej władzy. Podczas podróży poznaje też myśl włoskich i francuskich popolarystów, którą trafia w jego gusta i zaczyna ją z znajomym popem przekładać ją na warunki prawosławne. Po powrocie do domu wraz z 2 innymi przemysłowcami zawiązuje Stowarzyszenie Św. Józefa, które postanawia stosować paternalistyczny sposób zarządzania fabryką. Wbrew początkowym obawom ojca czy innym przemysłowców, nowy system sprawdza się i lepiej wiążę pracowników z fabryką. Podczas pobytu w Moskwie poznaje podpułkownika Stokłosę z którym w późniejszym okresie nawiązuje owocną współpracę społeczną.
W 1924 wraz z Ignacym Stokłosą i grupą pracodawców oraz działaczy związkowych założył Związek Pracodawców i Pracowników im. Św. Józefa, organizacje o charakterze charytatywnym i społecznym, potem przekształconą w partie polityczną głoszącą postulaty chadeckie oraz reform. Startuje w wyborach gdzie zostaje posłem z ziemi moskiewskiej, kandyduje na Marszałka Sejmu gdzie dostaje II ilość głosów .
W trakcie wojny z Ententą najpierw ppopiera walkę z Francuzami, jednak zostaje przekonany przez Hetmana Stokłosą o braku sensu dalszej walki i popiera powstanie „Hetmanatu”. Zostaje ministrem spraw społecznych, jest jednym z autorów pierwszego etapu uwłaszczenia i powstania obowiązkowej edukacji elementarnej. Popiera danie drugiej szansy demokratom i wspieraniu pewnej niezależności środowisk ruskich, sprzeciwia się porozumieniom z „Litwinami”. Opowiada się za walką z komunistami do końca, cofnięciem przeprowadzonych przez nich reform jako grabieży i przeprowadzenia ponownej reformy rolnej. Popiera też przywrócenie stosowania cyrylicy.
(This post was last modified: 07-04-2013 19:52 by Ogar.)
|
|