Post Reply 
 
Thread Rating:
Sytuacja w Polsce - wrzesień 1963
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #1
Sytuacja w Polsce - wrzesień 1963
=> Zobacz też kalendarium III wojny światowej i rys sytuacji w lutym 1963 r..

Quote:
[Image: polskaviii63.png]
Tak wygląda Polska pod koniec lata 1963 roku.

Dole i niedole Związku Polskiego
Wyraźna jest dominacja RP - większej już, okrzepniętej wersji dawnego Związku Polskiego. 10 maja II Zjazd ZP przekształcił go w państwo federalne, powołując też rząd na czele z gen. Lisem-Bukczyckim, jednocześnie przywódcą Rzeczypospolitej Wielkopolskiej.

Chociaż wśród trudów i przeciwności, RP rozwija się. Wiosna była zdominowana przez walkę z hordami żołnierzy dawnej Armii Radzieckiej. Boje toczono ze zmiennym szczęściem. Rzeszowski Ordynariat w końcu namówił gen. Mokrowskiego, by wycofał się za San. Sieradz po wojnie z dużym Zgrupowaniem "Legnica" dowodzonym przez marsz. Jesienina zdołał go przekonać do przejścia na polski żołd. Tylko gen. Bieługow został na placu boju właściwie niepokonany. Jego wojska zniszczyły Federację Miast Pilicy, chociaż musiały się wycofać ze Świętokrzyskiego.

Udało się także przyłączyć wiele rozproszonych ziem, pozostających wcześniej formalnie we władzy komunistów. Generała Koźmińskiego w Starachowicach zmietli Rosjanie Bieługowa. Chociaż gen. Popławski w Bieszczadach próbował zająć wolne miasto Sanok, po jego śmierci w lotniczej katastrofie wojsko przeszło na stronę RP. Największym sukcesem było niewątpliwie odzyskanie całego Pomorza po tym, jak Okręg Pomorski gen. Jaruzelskiego wstąpił do federacji jako Republika Bałtycka. Co prawda imperialna polityka nieżyjącego już premiera RB, Dominika Hermańskiego, narobiła wiele zamieszania. Pomorze Gdańskie jest nadal terenem zapalnym.

[Image: 99199023.jpg]
Polacy uciekają przed nadciągającą hordą gen. Bieługowa (okolice Skarżyska-Kamiennej)

Wojna z NRD - mordercza wymiana ciosów
W nowym roku zmagania na froncie niemieckim rozpoczęła w kwietniu ofensywa Odra-Warta, poprowadzona wspólnymi siłami przez Armię Zachodnią ZP gen. Mickiewicza i gen. Jaruzelskiego (wówczas jeszcze podległego PRL). W jej wyniku Polakom udało się dojść do Odry i na północy wyprzeć Nationale Volksarmee za dawną granicę. Ale Niemcy szybko wzięli się w garść i zaczęli odzyskiwać teren. Mickiewicz odzyskał na krótko inicjatywę dopiero dzięki dostawom sprzętu i paliwa z Wielkopolski.

Ale w czerwcu ofensywa szczecińska znów obróciła szalę na korzyść Niemców. Niespodziewany atak z północnego zachodu miał na celu odcięcie polskich generałów od Pomorza i Wielkopolski. Prawie się to udało - jak dotąd NVA zamknęła w kotle większość sił Jaruzelskiego. Natomiast na wschodzie udana, równoległa ofensywa Lisa-Bukczyckiego zepchnęła Niemców na środkową Odrę, tuż pod Zieloną Górę. Przeprowadziły ją głównie wojska wielkopolskie, ostatnio wsparte przez Sieradz.

Ciągłe sukcesy odnosi NRD na Śląsku, gdzie jak dotąd brakowało silnych polskich państwowości, a pomoc ZP/RP nie była w stanie dotrzeć. W kwietniu Niemcy zajęli Wałbrzych i wymordowali większość jego ludności. W ciągu lata toczyła się wojna z Królestwem (dolno)Śląskim. Królewski kanclerz M. Kinicki próbował odbić Wałbrzych, ale w końcu sam został pobity przez najeźdźców. Obecnie w Nysie funkcjonuje rząd kolaboracyjny Romana Niemca, promujący hasła "śląskiej narodowości" i "śląskiego socjalizmu".

[Image: beztytuuaath.jpg]
wielkopolscy ułani forsują rzekę Wełnę

Ważniejsze państwa RP
RP jest wyraźnie zdominowana przez kilka największych krajów. Na północy dominuje wspomniana Republika Bałtycka, twór postkomunistyczny, ale prowadzący liberalną politykę gospodarczą. Największym szacunkiem cieszy się Rzeczpospolita Wielkopolska, dźwigająca większość ciężarów wojny z Niemcami. Rządy w Wielkopolsce opierają się na autorytecie gen. Lisa-Bukczyckiego. Licznymi bojami z Rosjanami (ale także prześladowaniem mniejszości etnicznych) wsławił się Sieradz, rządzony silną ręką przez byłego więźnia Dawida "Diakona" Hożego. Sieradzka partia Prawo i Porządek ma wpływy w wielu zakątkach kraju.

Gdy dodamy do tego obrazu województwo świętokrzyskie marsz. Remigiusza "Czarnego Żubra" Pustoły i jego partii "Neo-OZON" i teokratyczny Ordynariat Sprawy Bożej (rozdający karty w Małopolsce), zobaczymy, że większość mieszkańców RP żyje pod władzą autorytarną. Żywioł liberalny stanowią jednak wolne miasta i mniejsze republiki.
(This post was last modified: 06-19-2012 10:00 by Szmer.)
06-17-2012 19:02
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #2
RE: Sytuacja w Polsce - wrzesień 1963
Quote:
Trudna droga PRL
Jak dotąd PRL nie potrafiła stanąć jako poważny konkurent ZP/RP w wewnątrzpolskich rozgrywkach. Jak już wspomniano, wykruszyli się wszyscy izolowani generałowie, którzy jeszcze na wiosnę uważali się nadal za część LWP.

Walnie przyczynił się do tego zamach Mieczysława Moczara z 16 kwietnia. Wojewoda ostrołęcki przy poparciu grupy oficerów i większości ludności Siedlec wygonił z miasta nieudolnych biurokratów Zenona Kliszki. Kliszko zdołał jednak utrzymać się w niedalekim Łukowie razem z częścią wojska pod dowództwem marsz. Spychalskiego. Podział PRL utrwalił się, zwłaszcza że z początku siły obu stron wydawały się wyrównane. Obecnie przeżarta korupcją "domena" Kliszki jest właściwie podporządkowana radzieckim bandom z tzw. Kobryńszczyzny.

Natomiast Moczar rozpoczął powolny proces rozwoju Polski Ludowej. Przez ostatnie pół roku trwała rozbudowa armii, udało się przyłączyć Suwalszczyznę (pozostającą pod lokalnym reżimem płk. Jana Wierpa) i Olsztyn, wykupiony od radzieckiego gen. Dobrynina. Czas pokaże, czy komuniści jeszcze pokażą kły.

[Image: marzec681.jpg]
manifestacja poparcia dla Moczara w dniu przejęcia władzy

Niezależna drobnica
Nietrudno zauważyć, że poza zasięgiem wpływów ZP/RP pozostają głównie peryferyjne tereny na wschód od Wisły, a także zachodnia Małopolska i Górny Śląsk. To, co tam się dzieje, władze w Pile interesuje raczej rzadko. Chociaż czasem dochodzą wieści o ciekawych wydarzeniach...

Tak jak Święte Cesarstwo Polskie w Mławie. Twórca tego tworu, cesarz Stanisław Gromowski usiłował zaprowadzić na północnym Mazowszu totalitaryzm, religijny kult własnej osoby, a wreszcie - w celu "oszczędzania żywności" - kanibalizm. Kres "Cesarstwu" położył najazd gen. Dobrynina z Kaliningradu, dokonany przy błogosławieństwie moczarowskiego PRL oraz Brodnicy. Obecnie wojsko Dobrynina stanowią znaczącą siłę w północnej Polsce. Są sprzymierzone ze wspomnianą Brodnicą (jednym z najszybciej rozwijających się miast w kraju) i miniaturowym Księstwem Ciechanowa.

Na południu, w okolicach źródeł Wisły, istnieje kilka wolnych miast i mało znaczących państewek, zwykle rządzonych przez "powiatowych" dyktatorów. Największe z nich to Socjalistyczna Republika Zakarpacia i Federacja Śląsko-Dąbrowska.

[Image: iskonev03.jpg]
radziecki generał Kirył Antonowicz Dobrynin - choć jego wojsko ma na względzie głównie
rabunek, chętnie rozgrywa animozje między polskimi państewkami

Rzeczpospolita Chełmska
Osobno trzeba wspomnieć o Rzeczypospolitej Chełmskiej, państwie, które pod wodzą płk. Artura Czarnoty urosło w siłę i o mało nie wplątało się w wojnę z ZP. Od początku chełmskie władze odnosiły się do idei federacji sceptycznie, za co Związek i później Rzeczpospolita odpłacała podobną niechęcią.

Na przełomie kwietnia i maja wojska Czarnoty odniosły nad Sanem i Tanwią zwycięstwo nad 4-tysięcznym zgrupowaniem Rosjan gen. Mokrowskiego. Szkopuł w tym, że wojska Mokrowskiego do skierowania się na północ "przekonał" Ordynariat, po wcześniejszych krwawych walkach partyzanckich. Ksiądz Żytniak liczył, że rękami radzieckich żołnierzy pozbędzie się głównego konkurenta na wschód od Wisły - ale się przeliczył.

Już pod koniec maja Chełm, Ordynariat i Związek Polski stanęły na krawędzi wojny. Poszło o ziemie nad środkowym Sanem, które chciał zająć i Czarnota, i Żytniak ze swoim kanclerzem Jerzym Badenim. W dodatku chełmska agentura inspirowała w Bieszczadach działalność tzw. Partii Pracy, tak, że zapachniało chełmskim imperium aż po Ustrzyki. Ostatecznie dzięki mediacji Zamościa (wolnego miasta ZP) ustalono granicę na Sanie.

Obecnie Chełm znowu zmaga się z Rosjanami, tym razem z Kobryńszczyzny (Białorusi). W walce tej cieszy się poparciem Moczara.
(This post was last modified: 06-19-2012 10:04 by Szmer.)
06-18-2012 21:31
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)