Szmer
Duch Dziejów
ja
że kto!? [-1,5]
Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:
Posts: 7,858
|
[PU] O zmianie Konstytucji
Sokołowicz
1. poprawka Śmiechowskiego
2. projekt
2. Quote:Projekt ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
Ustawa dotyczy: przyznania Sejmowi prawa do ratyfikacji niektórych umów międzynarodowych, wprowadzenia kadencyjności i wybieralności Rady Najwyższej oraz odpowiedzialności jej członków przed Trybunałem Stanu.
Stan obecny: Najwyżsi Radcy wybierają się sami i sprawują urząd dożywotnio, odpowiadając jedynie przed Bogiem i historią.
Wprowadzane zmiany:
Art. 15 przyjmuje brzmienie:
(1) Za naruszenie Konstytucji lub ustawy, członkowie Rady Najwyższej odpowiadają przed Trybunałem Stanu.
(2) Przed Trybunałem Stanu członkowie Rady Najwyższej odpowiadają także za przestępstwa pospolite i skarbowe popełnione w czasie pełnienia urzędu.
Art. 16 przyjmuje brzmienie:
(1) Skład Rady Najwyższej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym.
(2) Skład Rady Najwyższej jest wybierany na siedmioletnią kadencję.
(3) Członkiem Rady Najwyższej może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 30 lat i nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu lub trybunału Rzeczypospolitej Polskiej. Kandydata zgłasza co najmniej 150 000 obywateli polskich mających pełne prawa wyborcze.
(4) Na członków Rady Najwyższej wybranych zostaje trzech kandydatów z największą liczbą ważnie oddanych głosów.
Art. 17 przyjmuje brzmienie:
(1) Członek Rady Najwyższej przestaje sprawować urząd w przypadku, gdy zostanie uznany winnym w postępowaniu przed Trybunałem Stanu.
(2) Członka Rady Najwyższej mogą także odwołać większością bezwzględną 3/5 połączone Izby Ustawodawcze zwołane przez Marszałka Sejmu na zgodny wniosek pozostałych członków Rady Najwyższej, jeżeli członek Rady Najwyższej nie może trwale sprawować urzędu.
(3) W przypadku opróżnienia urzędu członka Rady Najwyższej, urząd przypada jednemu z pozostałych kandydatów zgodnie z prawem zgłoszonych do poprzednich wyborów, wybranemu przez Sejm większością bezwzględną 3/5.
Art. 18 - skreślony
Art. 20 - 22 - skreślone
Art. 52 przyjmuje brzmienie:
Umowy z innymi państwami dotyczące sojuszy wojskowych, zmian granic państwa lub umowy których czas obowiązywania przekracza 3 lata wymagają przed ratyfikacją zgody Sejmu wyrażonej większością względną ustawowej liczby głosów.
Art. 71 (2) przyjmuje brzmienie:
Sędziów Trybunału Stanu powołuje dożywotnio Sejm na wniosek przynajmniej 50 posłów, większością względną 2/3.
Czas wejścia w życie: de iure od razu, de facto wybory będzie można przeprowadzić po uchyleniu stanu wyjątkowego.
1.
Quote:Art. 16.
(1) Wybór Najwyższych Radców odbywa się w sposób następujący:
(2) Kandydatów na Najwyższych Radców wybiera Zgromadzenie Elektorów.
(3) Każdemu ustępującemu Najwyższemu Radcy służy prawo wskazania innego kandydata.
(4) Jeżeli którykolwiek Najwyższy Radca z tego uprawnienia skorzysta, wyboru trzech Najwyższych Radców dokonają obywatele w głosowaniu powszechnem z pomiędzy kandydatów wybranych i wskazanych.
(5) Jeżeli wszyscy Najwyżsi Radcy oświadczą, że nie zamierzają skorzystać z prawa wskazania kandydata albo w ciągu siedmiu dni od dokonanego przez Zgromadzenie Elektorów wyboru żaden z nich nie wskaże innego kandydata i nie zarządzi głosowania powszechnego — kandydaci Zgromadzenia Elektorów uznani będą za obranych na Najwyższych Radców. Każdy wyborca ma trzy głos, lecz może oddać tylko jeden głos na jednego kandydata.
(6) Najwyższym Radcą może być wybrany osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która najpóźniej w dniu wyborów ukończy 30 lat, korzysta z pełni praw publicznych, nie była skazany prawomocnym wyrokiem sądu lub trybunału Rzeczypospolitej Polskiej oraz wykazuje nieskazitelną postawę moralną, obywatelską i patriotyczną.
Art. 17.
(1) Zgromadzenie Elektorów składa się z Marszałka Senatu, jako przewodniczącego, Marszałka Sejmu, jako jego zastępcy, z Prezesa Rady Ministrów, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych oraz z 75 elektorów, wybranych z pośród obywateli najgodniejszych w 2/3 przez Sejm i w 1/3 przez Senat.
(2) Mandaty elektorów wygasają z mocy samego prawa w dniu objęcia urzędu przez nowoobraną Radę Najwyższą.
Art. 18.
(1) Zgromadzenie Elektorów zwołuje Rada Najwyższa najpóźniej na piętnasty dzień przed upływem swego urzędowania.
(2) Na trzy dni przed terminem Zgromadzenia, Sejm i Senat zbiorą się każdy z osobna, na zaproszenie swych Marszałków, celem dokonania wyboru elektorów.
(3) Jeżeli Sejm i Senat są rozwiązane, a wynik wyborów do Izb Ustawodawczych w nowym składzie nie jest jeszcze ogłoszony — wyboru elektorów dokonają posłowie i senatorowie, wchodzący w skład poprzedniego Sejmu i Senatu.
Art. 19.
(1) Najwyżsi Radcy składają przed objęciem urzędu przysięgę treści następującej:
Świadom odpowiedzialności wobec Boga i Historji za losy Państwa, przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, w Trójcy Świętej Jedynemu, na urzędzie Radcy Najwyższego: praw zwierzchniczych Państwa bronić, jego godności strzec, ustawę konstytucyjną stosować, względem wszystkich obywateli równą kierować się sprawiedliwością, zło i niebezpieczeństwo od Państwa odwracać, a troskę o jego dobro za naczelny poczytywać sobie obowiązek. Tak mi dopomóż Bóg i Święta Syna Jego Męka. Amen.
(2) Akt złożenia przysięgi stwierdzają podpisem: nowoobrany Najwyższy Radca oraz osoby urzędowe, obecne przy zaprzysiężeniu.
Art. 20.
(1) Okres urzędowania Rady Najwyższej trwa lat siedem, licząc od dnia objęcia urzędu.
(2) Okres ten przedłuża się o czas niezbędny do ukończenia postępowania wyborczego w przypadku, gdy dla dokonania wyboru nowej Rady Najwyższej będzie zarządzone głosowanie powszechne.
Art. 21.
Jeżeli przed upływem siedmioletniego okresu urzędowania nastąpi zgon jednego z Najwyższych Radców albo jeden z Najwyższych Radców zrzeknie się urzędu — Marszałek Senatu zwoła niezwłocznie Zgromadzenie Elektorów celem wskazania przez nie kandydata na Najwyższego Radcę, a w razie wskazania ze swej strony innego kandydata zarządzi głosowanie powszechne. Tak obrany Najwyższy Radca sprawuje urząd tylko do końca kadencji Rady Najwyższej.
Art. 22.
(1) Jeżeli któryś z Najwyższych Radców nie może trwale sprawować urzędu lub przestał spełniać wymagania mu stawiane, Marszałek Senatu zwoła połączone Izby Ustawodawcze celem rozstrzygnięcia czy jego urząd należy uznać za opróżniony.
(2) Uchwała, uznająca urząd za opróżniony, zapada większością 3/5 ustawowej liczby członków Izb Połączonych.
(3) W przypadku powzięcia powyższej uchwały, Marszałek Senatu zwoła niezwłocznie Zgromadzenie Elektorów.
OG: 2 dni.
(This post was last modified: 02-02-2012 10:54 by Szmer.)
|
|