Szmer
Duch Dziejów
ja
że kto!? [-1,5]
Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:
Posts: 7,858
|
Scenariusz Ante VII - informacje bieżące
Ustrój polityczny
Quote:Według konstytucji z 1920 r. kolegialną głową państwa jest trzyosobowa Rada Najwyższa. Jej członkowie zajmują stanowisko dożywotnio. Po śmierci członka jego następcę wyznaczają dwaj pozostali po konsultacji z parlamentem i Obozem Ludowo-Narodowym. Do kompetencji Rady Najwyższej należy strategiczne planowanie całości polityki państwa.
Rada Najwyższa powołuje i odwołuje premiera, przed którym są odpowiedzialni ministrowie. Poszczególnych ministrów może odwołać parlament lub Rada Najwyższa.
Parlament jest dwuizbowy, dzieli się na Sejm i Senat.
Sejm liczy 400 posłów, z czego połowa jest wybierana w okręgach jednomandatowych i dwustopniowym głosowaniu (ludność wybiera elektorów, którzy wybierają posła). Pozostałych 200 wybiera się w "normalnych" wyborach bezpośrednich i proporcjonalnych, w okręgach wielomandatowych. De facto wybory do Sejmu są w dużym stopniu fałszowane przez rząd. Odbywają się co cztery lata.
Senat (nieodgrywany w grze) liczy 100 senatorów. Senatorów mianuje Rada Najwyższa spośród działaczy społecznych i ludzi zasłużonych dla narodu. Senatorowie zajmują swoje fotele dożywotnio.
Obowiązuje rządowa cenzura prasy.
Sytuacja w Europie
Quote:Wszystkie państwa europejskie są członkami Ligi Narodów (powstałej w 1918 r.). Państwa Kominternu (Niemcy, Węgry, Czechy i Słowenia) przystąpiły do niej, po przełamaniu oporów własnych i Rosji, dopiero w 1931 r.
Największe mocarstwa to: Rosja, Komintern, Wielka Brytania, Francja, Włochy (te mają przede wszystkim ambicje Mussoliniego).
W Hiszpanii trwa wojna domowa - przewagę mają republikanie, wspierani przez kominternowski korpus posiłkowy. Legion włoski walczy po stronie gen. Franco.
Państwa komunistyczne prowadzą wspólną politykę zagraniczną, kierowaną z Berlina przez III Międzynarodówkę (Komintern). Jej szefem jest Ernst Thälmann.
W strefie wpływów Rosji znajdują się tradycyjnie: Finlandia, Polska, Słowacja, Rumunia, Jugosławia, a także w pewnym stopniu Grecja. Słowacja jest księstwem - od 1918 r. rządzi tam (jeszcze z nadania Mikołaja II) były rosyjski generał-konwertyta Afanasij Jewniłow (Atanazy I), przywódca klerykalnego, katolickiego reżimu.
Kierunki polityki najważniejszych państw:Rosja - obecnie jest na etapie ugruntowywania się reżimu narodowo-bolszewickiego. W skrócie: Trzeci Rzym, panslawizm, antykomunizm.
Komintern - stara się utrzymywać dobre stosunki z Zachodem, jednocześnie wspierając wszędzie partie komunistyczne i dążenia rewolucyjne. Zimne stosunki z prawicowymi i monarchistycznymi reżimami wschodniej Europy.
Wielka Brytania - stara się utrzymać równowagę sił między Rosją i Kominternem, do którego odnosi się chłodno.
Francja - zabiega głównie o święty spokój. W tradycyjnym sojuszu z Rosją, ale ostatnio rządy socjalistyczne zaczynają nieźle dogadywać się z Berlinem.
Włochy - Mussolini dąży do odbudowy imperialnej potęgi Rzymu (podbój Abisynii). Wspiera faszyzm w całej Europie. Głośno mówi o krucjacie przeciwko komunistom.
Stany Zjednoczone - izolacjonizm.
Japonia - po przegranej wojnie 1905 jest bardziej liberalna, niż historycznie.
Polska w liczbach
Quote:Ludność: 28 mln (Polacy - 80%, Żydzi - 10%, Ukraińcy - 5%, Litwini - 1%, pozostali - 4%)
Powierzchnia: 230 000 km kw.
Ludność miejska: ok. 30%
Analfabetyzm: ok. 35%
Walutą narodową jest złoty polski (1 PLN = 100 groszy), wymienialny na rosyjskiego rubla po sztywnym kursie 1:1. Waluta jest oparta na standardzie złota.
PKB: ok. 25 mld zł
Bezrobocie: ok. 25%
Płaca średnia: ok. 120 zł
Minimum bytowe: ok. 70-90 zł miesięcznie
Duże rozwarstwienie społeczne - dla porównania oficer czy funkcjonariusz OLN zarabiają po kilka tysięcy. Polska ma dobrze rozwinięty przemysł i kilku milionerów.
Ustawodawstwo gospodarcze i socjalne
Quote:Podatki: dochodowy 10%, obrotowy 1%.
Maksymalny dzień pracy dla mężczyzn to 11 h, dla kobiet - 9 h. Nie istnieje płaca minimalna ani zasiłki dla bezrobotnych. Organizuje się natomiast roboty publiczne.
System emerytalny jest wzorowany na brytyjskim - gwarantuje się wypłatę 50 zł miesięcznie dla każdego, kto ukończył 70 lat (resztę trzeba oszczędzać na własną rękę).
System oświaty wygląda podobnie, jak historycznie: klik, z tym, że szkoły średnie są w większości prywatne i płatne. Płatne są również studia, także na państwowych uczelniach.
Istnieje obowiązek (prywatnego) ubezpieczenia zdrowotnego. W praktyce ze względu na trudną dostępność (finansową i materialną) jest to fikcja.
(This post was last modified: 11-23-2011 08:26 by Szmer.)
|
|