Szmer
Duch Dziejów
ja
że kto!? [-1,5]
Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:
Posts: 7,858
|
Scenariusz Ante VII - rys historyczny
Quote:Pod berłem cara
W historii VII edycji Antemurale, inaczej niż historycznie, powstanie styczniowe zostało zdławione w zarodku. Margrabia Aleksander Wielopolski prowadził Kongresówkę drogą współpracy z caratem aż do swojej śmierci w 1877 roku.
W tym czasie zostały przeprowadzone w Królestwie Polskim różne reformy wzorowane na reformach Aleksandra II w Rosji, w tym: uwłaszczenie chłopów, ograniczona autonomia uniwersytetów, wprowadzenie niezawisłego sądownictwa i - w pewnych granicach - samorządu terytorialnego. Nastąpiły dziesięciolecia rozwoju gospodarczego. Pod koniec wieku produkty przemysłu Kongresówki opanowały rynki rosyjskie.
Rosja w ogóle prowadziła bardziej liberalną politykę, niż historycznie (Aleksander II żył dłużej, do naturalnej śmierci). Jednak do czasu upadku caratu nie przeprowadzono reformy parlamentarnej, tak jak się to stało historycznie w 1905 r. - bo nie było rewolucji. Następcy Aleksandra II, chociaż nie odważyli się cofnąć jego reform, starali się utrzymać stan rządów samowładnych.
W tymże 1905 r. Petersburg wygrał wojnę z Japonią. W tym czasie w Polsce w siłę urosła endecja, reprezentowana przez Stronnictwo Ludowo-Narodowe Romana Dmowskiego.
I wojna światowa i rewolucja niemiecko-węgierska
W 1917 r. jednoczesna ofensywa państw ententy na froncie zachodnim (z pomocą Amerykanów) i wschodnim zmiażdżyła osłabione i (dosłownie) wygłodzone państwa centralne. Pod koniec roku Niemcy musiały skapitulować, a Austro-Węgry rozpadły się. Na mocy pokoju do Rosji przyłączono Pomorze Gdańskie, Prusy Wschodnie i Galicję Wschodnią, zaś do Kongresówki - Wielkopolskę, Górny Śląsk i Galicję Zachodnią. Poza tym Austro-Węgry podzielono w sposób historyczny. Powstała też Liga Narodów.
Wschodnia połowa Europy stała się rosyjską strefą wpływów, a powstałe tutaj państwa miały być posłuszne władcom Piotrogrodu. Jednak w 1918 r. w upokorzonych Niemczech i na Węgrzech wybuchła wielka rewolucja komunistyczna, na czele której stanęli m.in. Róża Luksemburg, Karl Liebknecht i Béla Kun. Zmobilizowano wielkie masy robotnicze, rewolucjonistów wsparły strajki w całej Europie - w wojnie rewolucyjnej Rosjanie zaczęli przegrywać.
Lata 20.
Autorytet cara spadał wraz z klęskami jego wojsk. W rewolucji kwietniowej 1919 r. obalono samowładztwo i proklamowano Republikę Rosyjską. Ostatecznie komuniści, naciskani od tyłu przez Francuzów, a także - równie niechętnie - władze republikańskie, podpisały pokój wileński (sierpień 1919). M.in.: Węgry odzyskały Siedmiogród i dużą część terenów odebranych królestwu SHS (późniejszej Jugosławii); Niemcy odzyskały Górny Śląsk, Gdańsk, Bydgoszcz i Toruń; Czechy i Słowenia stały się Republikami Rad pod wpływami Kominternu.
W Polsce przez jakiś czas panował chaos i wojna domowa między konserwatywnymi władzami Kongresówki a rodzimymi komunistami. Jednak w końcu zwyciężyli konserwatyści i sprzymierzeni z nimi endecy. Zwołany Sejm Ustawodawczy (gdzie lewica miała nieznaczną przewagę nad prawicą) sterroryzował na czele wojska gen. (potem marszałek) Józef Dowbor-Muśnicki, który miał być w najbliższych latach wodzem i dyktatorem państwa. W 1920 r. ogłoszono konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, utrwalającą niepodzielne władztwo Obozu Ludowo-Narodowego - nowej partii Dmowskiego.
Nowe władze przyjęły politykę maksymalnych ustępstw wobec wschodniego sąsiada. Muśnicki zdobył się tylko na pewne fakty dokonane wobec Rosji: zajęcie Galicji Wschodniej oraz Białegostoku i Grodna. Nowy, narodowo-liberalny rząd w Piotrogrodzie zaakceptował polski Lwów w zamian za Warszawę w swojej strefie wpływów. (Niepodległościowe ruchy np. na Ukrainie i krajach bałtyckich zostały zmiażdżone). Nawiązano ścisłą współpracę gospodarczą, zresztą korzystną dla polskich przedsiębiorców. Złoty polski, podobnie jak waluty Finlandii, Rumunii i Jugosławii, wymienia się na rubla po sztywnym kursie 1:1. (Słowacja rubla po prostu używa).
Lata 30.
Wielki Kryzys w Polsce znacznie wzmocnił opozycję. Legalne partie lewicowe i demokratyczne w wyborach 1932 i 1936 roku, mimo wyborczych fałszerstw i stronniczej ordynacji, zdobywały ok. 30% miejsc w parlamencie. W siłę urosła również KPP. Tymczasem w Obozie Ludowo-Narodowym ujawniła się grupa młodych, dynamicznych działaczy zafascynowanych włoskim faszyzmem. OLN-owska młodzież jako receptę na komunistyczne niebezpieczeństwo promuje totalitaryzm i jeszcze ostrzejszy antysemityzm. Sprawia ona coraz większe problemy "tradycyjnym" konserwatystom i endekom. Niektórzy uważają wręcz faszyzm za niebezpieczeństwo gorsze od demokratyzacji.
W Rosji kryzys doprowadził w 1935 r. do upadku rządów republikańskich. Władzę przejęła Narodowo-Bolszewicka Partia Wszechrusi, stworzona przez część byłych bolszewików pod wodzą Iwana Komarenki. Komarenko obciążył winą za kryzys i klęskę w wojnie rewolucyjnej liberałów oraz Żydów. Nowy reżim aktualnie buduje państwo narodowo-bolszewickie i walczy z resztkami opozycji. W związku z tym wśród rosyjskich krajów satelickich obserwujemy - chwilowe (?) - rozluźnienie.
Polskie władze zdołały jakoś utrzymać kontrolę nad sytuacją w trudnych czasach, ale... 26 października 1937 r. zmarł marsz. Dowbor-Muśnicki. Zarówno demokratom, jak i faszystom ta śmierć dodała skrzydeł. Mamy grudzień 1937 r. Jaką drogą podąży Polska?
|
|
11-20-2011 12:41 |
|