Post Reply 
 
Thread Rating:
Operacja "Cześć pamięci"
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #1
Operacja "Cześć pamięci"
Quote:Kryptonim: Cześć pamięci

Czas: marzec 1953 r.

Cel: zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w trakcie upamiętniania pamięci zmarłego towarzysza Stalina oraz kontrola wszelkich niecodziennych zachowań

Szczegóły: w związku z śmiercią towarzysza Stalina w całym kraju będzie dochodzić do licznych wydarzeń upamiętniających jego pamięć (np.: apele w szkole). Część z nich będzie dochodziła do rzeczy oddolnie, część z inicjatywy partii lub jej lokalnych struktur. Oddziały MO i ORMO zabezpieczą większe wydarzenia celem uniemożliwienia doprowadzenia do rozruchów czy sabotażu lub akcji propagandowych ze strony podziemia niepodległościowego.

Tajni Współpracownicy UB powinni z kolei złożyć najpóźniej w kwietniu raporty, w których przedstawią wszelkie niecodzienne zachowania ludności w tych dniach. Za niecodzienne zachowanie należy uznać brak smutku po śmierci towarzysza Stalina. W szczególności należy zwrócić uwagę na zachowanie funkcjonariuszów partyjnych, państwowych, służb bezpieczeństwa i wojska, a także przedsiębiorców państwowych.

Wielki Książę Syberii Jan I.
10-05-2011 20:03
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #2
RE: Operacja "Cześć pamięci"
Quote:Wysłać w pobliże zajść w Poznaniu ekipę radiową i telewizyjną celem odpowiedniego zarejestrowania przebiegu zdarzeń.

Zaktywizować kilku tajnych funkcjonariuszy UB, znajdujących się w pobliżu wydarzeń. Ucharakteryzować ich, aby trudno było ich rozpoznać, wyposażyć w amerykańską broń i gotówkę. Nakazać im wtopić się w tłum, a następnie oddać strzały w kierunków budynków państwowych, np.: WUBP. W momencie strzelania do budynków agenci mogą wykrzyczeć po angielsku kilka komend i wyzwisk.

Zarejestrować atak na budynki.

Wycofać agentów.

Rozpocząć pacyfikację protestujących przy użyciu pobliskich oddziałów MO, ORMO i KBW.

Okazać litość poddającym się protestującym i przekonać ich, że padli ofiarą amerykańskiej prowokacji.

Wielki Książę Syberii Jan I.
10-06-2011 18:32
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Jegomość Offline
Senior Member
****

Sokrates Kiersiłow
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: patriotyczne
Przynależność: Hetmanat

Posts: 328
Post: #3
RE: Operacja "Cześć pamięci"
Cóż... Alea iacta est. Wyniki będą niebawem...
(This post was last modified: 10-07-2011 20:56 by Jegomość.)
10-07-2011 20:55
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Jegomość Offline
Senior Member
****

Sokrates Kiersiłow
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: patriotyczne
Przynależność: Hetmanat

Posts: 328
Post: #4
RE: Operacja "Cześć pamięci"
Wyniki... cóż, mizerne, a jakich się spodziewaliście?

Quote:22 stycznia 1954 – uruchomiono Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny z własnym zespołem dziennikarskim
Doceniam, że wybiegacie w przyszłość myślami... Ale naprawdę, to nie jest Polska XXI wieku, że TVN za kimś gania, albo TVP filmuje zatrzymania przez CBA... Cały pomysł z telewizją jest wynikiem czegoś dla mnie zupełnie niezrozumiałego (mi zdobycie tych informacji historycznych z wikipedii/google zajęło mi, bagatela, 45 sekund) i jest po prostu w tej epoce - jeśli technicznie wykonalny (moglibyście ściągnąć z Warszawy tych parę polskich kamer studyjnych i czynić cuda na kiju z nimi, ale po co, skoro telewizja leci po pół godziny na tydzień i pokazuje jakieś teatrzyki? Ekipy radiowe kłapią swoją propagandę jak zwykle... Nic nowego, nie wiem, na co z tym liczyliście... Czyli akcja z telewizją jest tak głupia, że uznaję ją w ogóle za niebyłą, ale za tak głupi pomysł muszę wykazać wobec was sporo nie-wyrozumiałości...

"Amerykańscy agenci" - chwyt zupełnie operetkowy. Pomijając fakt, że historia również rodem z komiksu i szyta nićmi grubymi jak gazociąg "Przyjaźń", to... Od kiedy to wojewódzka UBecja może dysponować środkami, do wyrychtowania w 24 godziny prowokatorów uzbrojonych w amerykańską broń, mówiących po angielsku coś agentów, "działających po amerykańsku" w Poznaniu, ni z gruchy ni z pietruchy... Co to w ogóle jest, za "charakteryzacja na Amerykanina"? Ubierzecie ich w la Al Capone? Im więcej Waszych instrukcji bym zastosował, tym bardziej operetkowo by to wyszło. Nie chcę wiedzieć, skąd bierzecie zamiast pomysłów normalnych pomysły rodem z cyrku, albo seriali TVN.

Jedynym normalnym rozkazem była "pacyfikacja" dokonywana przez lokalne jednostki MBP (nie przyszło wam do głowy zadbać o jakiekolwiek posiłki) - zgodnie z rozkazami, "jak ktoś się poddaje, to go nie zabijacie" - innymi słowy - "strzelać bez rozkazu". Efektem jest, że zabito wielu ludzi jeszcze w drodze do epicentrum rozruchów... Ponieważ nie macie żadnych jednostek pancernych (brak reakcji ze strony wojska, które historycznie zareagowało od razu) spowodowało, że nie wzbudzacie tak wielkiego przerażenia wśród 100 000 tłumu (ani czołgów, ani posiłków, ani choćby lepszego pomysłu działania dla sił lokalnych)...

Towarzysze wykazali się inwencją, gdzie nie trzeba i brakiem zaangażowania, gdzie trzeba. Efekt jest taki, że sytuacja nie jest opanowana, a nawet doszło do eskalacji. WUBP i siedziba PZPR są bronione przez KBW skutecznie, ale tłum jest liczniejszy, lepiej uzbrojony i bardziej wkurzony, niż był.

Proponuję się trochę bardziej przyłożyć następnym razem. Naprawdę, pacyfikacja tego nie jest trudna, ja się wcale na was nie wyżywam...

Poza tym, bardzo mi przykro, ale muszą pójść teraz stosowne komunikaty w różnych miejscach...
10-07-2011 22:17
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #5
RE: Operacja "Cześć pamięci"
Czuję się niedoceniony za swoją kreatywność Big Grin

Na razie skupiamy się zatem na ochronie strategicznych budynków przez nasze siły (MO, ORMO i KBW) i czekamy na decyzję, czy wojsko wkroczy do akcji. Mobilizujemy nie tylko lokalne siły, które są już zaangażowane w walkę, ale również także pozostałe jednostki z Wielkopolski.

Bylibyśmy w stanie zastosować jakąś blokadę informacji z Poznania, ogólnie jakąś blokadę miasta?

Jak znajdę dłuższą chwilę wolnego w dniu dzisiejszym, to może coś dodatkowego postaram się napisać, ale szanse są na to niewielkie.

PS.

Quote:Ponieważ nie macie żadnych jednostek pancernych (brak reakcji ze strony wojska, które historycznie zareagowało od razu)

Nie pomyliło Ci się z 1956?

Wielki Książę Syberii Jan I.
10-09-2011 13:29
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Jegomość Offline
Senior Member
****

Sokrates Kiersiłow
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: patriotyczne
Przynależność: Hetmanat

Posts: 328
Post: #6
RE: Operacja "Cześć pamięci"
To napisz na PZPRowskim, że MBP żąda interwencji wojska w Poznaniu.

Nie pomyliło mi się z 1956, bo te rozruchy w Poznaniu 1953 są na czerwiec stylizowane, jak były pacyfikacje np. w Niemczech w 1953 to też je rozjeżdżano czołgami. To uniwersalne technikalia.
10-09-2011 13:36
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #7
RE: Operacja "Cześć pamięci"
http://antemurale.pl/showthread.php?tid=...9#pid14629

Napisałem. Wczoraj nie mogłem. W weekendy, jak jestem w Sieradzu, mam czasem ograniczony dostęp do neta, co zgłosiłem w temacie z nieobecnościami.

Mhm, rozumiem.

Co z ewentualną blokadą informacji i ogólnie miasta?

Mamy jakichś snajperów, którzy mogliby zlikwidować prowodyrów?

Wielki Książę Syberii Jan I.
10-09-2011 13:38
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Jegomość Offline
Senior Member
****

Sokrates Kiersiłow
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: patriotyczne
Przynależność: Hetmanat

Posts: 328
Post: #8
RE: Operacja "Cześć pamięci"
Quote: Co z ewentualną blokadą informacji i ogólnie miasta?
Da się załatwić, ale najprawdopodobniej konspira zdąży jeszcze ściągnąć ostatnie meldunki do swojej gazetki, zanim to zrobicie.

Quote: Mamy jakichś snajperów, którzy mogliby zlikwidować prowodyrów?
Snajperów profesjonalnych nie macie, ale oczywiście możecie przeprowadzić kontrolowany odstrzał i wyłapywanie prowodyrów.

Coś jeszcze podać? Tongue
10-09-2011 13:44
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #9
RE: Operacja "Cześć pamięci"
Wystarczy Smile

To wprowadzamy blokadę miasta i staramy się odstrzelić prowodyrów.

Wielki Książę Syberii Jan I.
10-09-2011 13:45
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #10
RE: Operacja "Cześć pamięci"
Kogo złapaliśmy po pacyfikacji zamieszek?

Wielki Książę Syberii Jan I.
(This post was last modified: 10-12-2011 22:24 by AmaD.)
10-12-2011 16:52
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)