Thread Closed 
 
Thread Rating:
Opis koncepcji gry
Jegomość Offline
Senior Member
****

Sokrates Kiersiłow
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: patriotyczne
Przynależność: Hetmanat

Posts: 328
Post: #1
Opis koncepcji gry
Quote:Wariant ładnie wykorzystujący mechanizmy komuny: W telegraficznym skrócie - w ZSRR po śmierci Stalina przez kawał czasu będzie burdel, a w Polsce dochodzi do walki o władzę między frakcjami komuchów, opozycji nielegalnej i sankcjonowanej i rządu emigracyjnego na wielkiej fali rozruchów w całym bloku wschodnim. O.

Ze szczegółami:

Jest rok 1953 - w ZSRR umiera Józef Stalin. Wydawać by się więc mogło, iż niebawem Ławrentij Beria zostanie aresztowany na posiedzeniu Politbiura i zabity, a władzę obejmie Nikita Chruszczow, ostatecznie kończąc epokę stalinizmu w Europie... Tak się jednak nie stało - Beria nie dał się schwytać i obecnie Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich wchodzi w okres wielkiej wojny na górze - z potencjałem na wojnę domową. Tzn. przez ok. 8 miesięcy ZSRR jest politycznie sparaliżowane i nie wiadomo, kto ostatecznie przejmie władzę - robimy jakieś 3 stronnictwa w ZSRR ("rewizjoniści" Chruszczowa, "czerwony terror" Berii, "starzy staliniści" Maleńkowa - w toku wydarzeń może się jeszcze uaktywnić grupa Breżniewa i Andropowa) - każde posiadające wpływy regionalne (poszczególne SRR czy okręgi za różnymi z nich, np. Ukraińska SRR za Chruszczowem, większość Rosji za Berią etc.), mają po swojej stronie poszczególnych marszałków ZSRR (Żukow, Koniew, Worszyłow), oraz służby wywiadowcze (ahistorycznie możemy zrobić, że w ramach zwalczania Berii w nielojalnych wobec niego działa inna razwiedka - np. Komitet Informacji, który historycznie powstał właśnie dla osłabienia wpływów Berii, ale działał do 1951 r. pod kierownictwem Mołotowa). Innymi słowy - trzeba będzie puścić kremlinologię w ruch i to, co w ZSRR się wykluje zdeterminuje to, co się wydarzy w Polsce pod koniec gry (to znaczy zobaczymy *jaka* Polska zastanie *jakie* ZSRR i co z tego wyniknie).

Ostatecznie, morał jest taki, że ZSRR nie przyjdzie z interwencją do Europy Wschodniej do momentu, kiedy nie wypierze swoich brudów, a lokalne partie komunistyczne biorą przykład z towarzyszy z KPZR - nie mamy aż tak ładnego wyboru, jak na Kremlu, ale i tak jest wesoło - są "chłopy" (Gomułka) i "żydy" (Bierut), które rozpoczynają walkę o władzę... W kraju wybuchają rozruchy podobne do buntu w Poznaniu, ale brakuje im, przynajmniej na razie, przywództwa... Opozycja sankcjonowana - ZSL, SD, PAX - nie wiedzą po czyjej stronie stanąć.

Tymczasem rząd emigracyjny rozważa możliwość powrotu do kraju... Już od graczy emigracyjnych zależy, w jaki sposób do tego dojdzie - mogą się dogadać z komunistami (coś w stylu TRJN, powojennego rządu Czechosłowacji czy coś), mogą też spróbować przejąć władzę siłą. Przyjmujemy, że działa podległy rządowi emigracyjnemu WiN (ahistorycznie zakładamy, że pacyfikacja WiN i prowokacja z V komendą nie poszły aż tak dobrze - WiN w 1953 nie może mieć w żadnym razie charakteru zbrojnej partyzantki, ale jako siatka konspiracyjna ma się nieźle), a jeśli uda się przekonać bojaźliwe wobec ZSRR władze NATO - można na bazie Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia sformować armię emigrantów, której NATO jest gotowe zorganizować coś na kształt inwazji w Zatoce Świń na Kubie.

A zatem poza walką o władzę w kraju dochodzi jeszcze jedno - wielka gra w Europie, zależna od wyników kryzysu politycznego w ZSRR. Jeżeli gracze zdołają się np. dostosować do realiów i w Polsce zapanuje odwilż i np. rząd w stylu TRJN, który będzie dość grzeczny wobec ruskich, a w Rosji przejmą władzę rewizjoniści, to taki numer przejdzie. Natomiast Beria czy starzy staliniści żadnej odwilży uznawać nie będą i Polska może się spodziewać bratniej interwencji... Więc może lepszy będzie kompletny triumf sił antykomunistycznych, które przygotują Polskę i inne kraje Europy Wschodniej do odparcia nieuchronnej interwencji ze Wschodu?
10-02-2011 21:44
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Jegomość Offline
Senior Member
****

Sokrates Kiersiłow
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: patriotyczne
Przynależność: Hetmanat

Posts: 328
Post: #2
RE: Opis koncepcji gry
Wpływy


Czym są punkty wpływów, jakie otrzymywać będziecie za wykonywanie zadań?

Otóż umożliwiają wam realizację osobistych zadań, albo po prostu jakichkolwiek intryg... Jeżeli chcecie mieć większe szanse na realizację czegoś -> np. przepchnięcie ustawy przez Sejm PRL - mając punkty wpływu, możecie je poświęcić na zrealizowanie swojego pomysłu nawet, jeśli nie posiadacie własnej frakcji w parlamencie itd.

Zastosowanie tych punktów jest wysoce uznaniowe - ale liczę, że są one lepszym motorem napędowym gry niż wyłącznie arbitralne akceptowanie/nieakceptowanie eventów graczy zgłaszanych do mediów, jak to zwykle bywa.
10-04-2011 00:39
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Thread Closed 
User(s) browsing this thread: