Post Reply 
 
Thread Rating:
Feliks "Rogowski" Kajser [PZPR]
Darne Offline
Naczelnik
****

Robert Kajser
mało znany [2]

Protegowany: Michał Rogowski
Protegowany (2):
Poglądy: Konserwatyzm
Przynależność: bezpartyjny

Posts: 614
Post: #1
Feliks "Rogowski" Kajser [PZPR]
[Image: Kopanski_Stanislaw.jpg]

Feliks Kajser - (22.10.1903) generał brygady LWP.

Urodzony w Brześciu nad Bugiem, w mieszczańskiej rodzinie z austriackimi korzeniami. W wieku 16 lat stracił ojca gdy ten, po wstąpieniu do wojska polskiego, zginął w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu wojny matka Feliksa sprzedała ich rodzinny dom i przeniosła się do rodziny w Warszawie. Mimo planów matki uczynienia z Feliksa adwokata, ten - wbrew jej woli - wstąpił w 1925 roku do armii, gdzie dostał się do 13 pułku piechoty. Przy przewrocie majowym, w randze starszego szeregowego, brał udział w walkach ulicznych po stronie sanacji. W 1929 roku ożenił się z dawną znajomą z Brześcia - Izabelą Kłonińską, która w 1930 roku dała mu syna - Michała. Studiował również w tym okresie w Wyższej Szkole Wojskowej. Zainteresował się w tym okresie ideologią socjalistyczną i PPSem, poznał też osobiście Michał Żymierskiego.

Gdy rozpoczęła się II wojna światowa podporucznik Kajser był w Armii Modlin. Szczęśliwie udało mu się przeżyć kampanię wrześniową,w której jednak - w czasie bombardowania stolicy - zginął jego dziewięcioletni syn. W Warszawie żył do marca 1940 roku gdy gestapo próbowało zaaresztować jego rodzinę. Izabela wpadła w ręce tajnej policji Rzeszy, sam Kajser jednak zdołał zbiec. Przez pewien czas błąkał się po terenie GG by, w kwietniu, przekroczyć granicę z ZSRR, gdzie krótki czas był w łagrze, by wreszcie - jako polski komunista - osiąść w Brześciu. Po inwazji Niemiec na ZSRR przez krótki czas walczył w Armii Czerwonej.

Po powstaniu Gwardii Ludowej został przerzucony do kraju jako sowiecki doradca dla tej organizacji, z fałszywymi papierami na nazwisko Robert Rogowski. Brał udział w działaniach przeciw okupantowi niemieckiemu, które zakończyły się dopiero w lipcu 1944 roku, gdy Kajser przeprowadził oddział AL, w którym służył, na tereny wyzwolone i dołączył do LWP. Następnie, w ramach walk polskiego wojska, dane mu było uczestniczyć w m.in bitwie o Berlin.

Koniec wojny Kajser powitał jako bezdomny wdowiec - żona okazała się umrzeć w obozie w Ravensbruck, dom w Warszawie leżał w gruzach, a rodzinny Brześć znalazł się po drugiej stronie granicy. Kajser, wobec braku jakichkolwiek innych widoków na przyszłość, pozostał w wojsku gdzie - w 1953 roku, tydzień przed śmiercią Stalina - został mianowany generałem brygady. Obecnie stacjonuje w Poznaniu, starając się zachować porządek w Wielkopolsce.

Lista orderów:
-Krzyż srebrny Virtuti Militari
-Krzyż oficerski Odrodzenia Polski
-Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
-Krzyż partyzancki
-Krzyż walecznych (dwukrotnie)

8419751 - numer gg
(This post was last modified: 10-01-2011 19:02 by Darne.)
10-01-2011 16:29
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)