Thread Closed 
 
Thread Rating:
Rzeczpospolita na początku 1924 r. (opis, ustrój, administracja)
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #1
Rzeczpospolita na początku 1924 r. (opis, ustrój, administracja)
Quote:!!! Nazwy geograficzne i inne ze względów historycznych zmienione na potrzeby gry zostały podane w [nawiasach kwadratowych] dla łatwiejszej orientacji i ew. wyszukiwania informacji w Sieci.

Rzeczpospolita Trojga Narodów - 1924 r.

-demokracja szlachecko-cenzusowa
-na terenie całego państwa obowiązuje alfabet łaciński i kalendarz gregoriański
głowa państwa: <bezkrólewie> (ost. król Aleksander Dominik Radziwiłł)
waluta: 1 złoty polski = 100 groszy
powierzchnia: 24,5 mln km kw.
gęstość zaludnienia: 7,5 osoby/km kw.
ludność (łącznie): 176,5 mln
    Moskale [Rosjanie] - 65 mln
    Polacy - 35 mln
    Rusini [Ukraińcy] - 25 mln
    Ludy tatarskie - 20 mln
    Malgasze (rdzenni mieszkańcy Madagaskaru) - 7 mln
    Białorusini - 7 mln
    Niemcy - 5 mln
    Żydzi - 4,5 mln
    Ludy syberyjskie - 3 mln
    Litwini - 2 mln
    Rumuni - 1 mln
    Inni - 2 mln
ludność posiadająca prawa polityczne wg prawa 1833 roku: 11,5 mln (7%)
    Moskale - 5,5 mln
    Polacy - 4 mln
    Rusini - 1 mln
    Niemcy - 500 tys.
    Ludy tatarskie - 250 tys.
    Litwini - 100 tys.
    Żydzi - 100 tys.
    Inni - 50 tys.
analfabetyzm: 60%
ludność miejska: 20%

[Image: caarzplita.gif]
Geografia
RTN składa się oficjalnie z trzech równoprawnych członów: Polski, Litwy i Moskwy. De facto odrębność części jest iluzoryczna i sprowadza się do:
-religii oficjalnej (w Moskwie prawosławie, w Polsce i na Litwie katolicyzm);
-języka urzędowego (w Polsce polski i niemiecki, na Litwie i w Moskwie polski i ruski);
-urzędów tytularnych i dostojeństw (zapewniających fotele w Senacie);
-niektórych rozwiązań prawnych - np. tylko w Koronie Polskiej przeprowadzono na wsi reformę uwłaszczeniową.
Poza tym dalekie kolonie (Madagaskar, Nowa Żmudź [Daleki Wschód], Nowe Polesie [Alaska]) znajdują się oficjalnie pod zarządem Sejmu. Wyjątkiem jest Wyspa Św. Bartłomieja [Saint-Barthélemy], która jako własność magnackiego rodu Romanowów weszła w skład Moskwy.
Największe miasta to Warszawa (1,5 mln mieszkańców), Moskwa (0,7 mln mieszk.), Gdańsk (0,5 mln mieszk).
Inne ważne ośrodki: Aleksandrów [Władywostok], Ałmata (Ałma-Ata), Archangielsk, Byszkek [Biszkek], Charków, Czyta, Irkutka [Irkuck], Janów [Czelabińsk], Karaganda, Kazań, Kijów, Kodiak, Kopernik [Chabarowsk], Kraków, Krasnyjar [Krasnojarsk], Królewiec,Kudak, Libau [Lipawa], Lwów, Łuck, Maryjgród [Omsk], Mauryców [Donieck], Memel [Kłajpeda], Michałów [Nowosybirsk], Mińsk, Nikołajew [Gustavia], Niżny Nowogród, Nowy Gdańsk [Dillingham], Nowy Kraków [Antananarywa], Nowy Zamość [Pietropawłowsk Kamczacki], Nukusz [Nukus], Oczaków, Poznań, Radziwiłł [Fairbanks], Samara, Samarkanda, Słoboda [Jekaterynburg], Snopek [Atyrau], Stefanka [Astana], Szytka [Sitka], Tanarów [Toamasina], Taszkent, Tomsk, Uda [Ułan Ude], Ufa, Wilno, Wołgograd.

Gospodarka
Królestwo Polskie wyraźnie odcina się od Litwy i Moskwy ze względu na stosunkowo rozwinięty przemysł: włókienniczy, maszynowy, żywnościowy, wydobywczy, hutniczy. Główne ośrodki gospodarcze to Warszawa, Gdańsk, Poznań, Królewiec, Lwów, Kijów i Kudak. Rolnictwo jest dość słabe, oparte na niewielkich gospodarstwach pouwłaszczeniowych. Zatem handel wewnętrzny opiera się przede wszystkim na sprzedaży artykułów przemysłowych na wschód i płodów rolnych na zachód.
Litwa i Moskwa są znacznie bardziej zacofane gospodarczo. Ziemia należy do szlachty, rolnictwo opiera się na gospodarcze czynszowej czy wręcz - gdzieniegdzie - folwarczno-pańszczyźnianej (!). Politycznie i gospodarczo dominują wielkie majątki magnackie, często prowadzące również działalność kolonialną. Plemiona pasterskie tzw. Tatarszczyzny czy ludy syberyjskie podporządkowane są pojedynczym magnatom. Przemysł ciężki rozwija się na Uralu i na zachód od Dońca. Znaczącym ośrodkiem jest Mauryców, założony przez przemysłowca Maurycego Polańskiego.
Kolej, energetyka, telegraf i telefon znajdują się w rękach prywatnych. Połączenie Bałtyku z Pacyfikiem zapewnia kolej transsyberyjska, wybudowana przez konsorcjum w latach 1889-1902.

Niektóre rozwiązania prawne
Na terenie RTN nadal obowiązuje Kodeks Napoleona.
Ustawodawstwo socjalne: nie wolno zatrudniać kobiet i dzieci (do l. 16) nocą; kobiecie przysługuje 5-tygodniowy bezpłatny urlop macierzyński; dzień pracy: maks. 8 h dla dzieci, 10 h dla kobiet i 12 h dla mężczyzn. Ustawowo wolne są niedziele.
Podatki: podymne, 30 zł rocznie od gospodarstwa domowego i podatek dochodowy 15% dla przedsiębiorstw (w tym rolników).
(This post was last modified: 07-01-2013 13:34 by Szmer.)
07-15-2011 13:43
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #2
Artykuły warszawskie 1833 (dawny ustrój)
Quote:
ARTYKUŁY WARSZAWSKIE
uchwalone przez Sejm Skonfederowany 24 września 1833 r.

1. Przywrócone Królestwo Polskie, Wielkie Xięstwo Litewskie i Wielkie Xięstwo Moskiewskie stanowią całość nierozdzielną.
2. JMość król polski etc. pełni swój urząd pod warunkiem przestrzegania praw Rzeczyspospolitej, z łaski Narodu udzielonej przez Sejm.
3. JMość król polski etc. reprezentuje Rzeczpospolitą wśród innych Monarchów i Republik świata, a także mianuje urzędników z prawem do zasiadania w Senacie. Do Niego należy cała ziemia państwowa z wyłączeniem tej, którą Sejm zarządza.
4. Wojsko, skarb, administracja państwowa, posiadłości kolonialne i inne wewnętrzne sprawy Stanu są wyłączną kompetencją Sejmu.
5. Sądownictwo w Rzeczypospolitej jest niezawisłe.
6. W wyborach do Posłów uczestniczyć mogą urodzeni szlachcice, a także inni obywatele, których łączny majątek w gotowiźnie, ruchomy, nieruchomy etc. szacuje się na 300 000 złp. lub więcej.
7. Posłowie będą wybierani na sejmikach, tak jak dawniej bywało. Zostanie ustanowione 140 sejmików dla Królestwa Polskiego, 50 sejmików dla Wielkiego Xięstwa Litewskiego i 250 sejmików dla Wielkiego Xięstwa Moskiewskiego.
8. JMość król polski etc. zwoła Sejm co najmniej raz na dwa lata, na sesję trwającą sześć tygodni. Sejm wybiera swojego Marszałka. Sejm może zadecydować o przedłużeniu sesji.
9. Sejm składa się z trzech Stanów Sejmujących: króla, Senatu i Izby Poselskiej, decydujących jednomyślnie. Senat wyraża swoją opinię większością 1/2, zaś Posłowie - 2/3 głosów.
10. W okresie między sesjami Sejmu jego funkcje pełni Rada Stanu składająca się z 9 Radców Stanu, wybierana przez Sejm podczas sesji.
(This post was last modified: 07-26-2011 13:14 by Szmer.)
07-15-2011 22:53
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #3
Administracja, sądy itd. w Rzplitej
AmaD i ja.
Quote:Administracja

Rzeczpospolita Trojga Narodów składa się z Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Każdy z tych krajów podzielony jest na województwa oraz ziemie i powiaty.

Zawodowych urzędników (komisarzy rządowych) powołuje na dane województwo lub powiat Rada Stanu. Najwyższym urzędnikiem w województwie jest komisarz wojewódzki, w powiecie – komisarz powiatowy.

Wojewodowie to urzędnicy tytularni zasiadający w Senacie. Starostowie z kolei zarządzają dobrami królewskimi – starostwami. Wojewodowie i Starostowie powoływani są przez Króla.

Koloniami zarządzają powoływani przez Sejm gubernatorowie. Kolonie nie posiadają jednolitego podziału administracyjnego, gdyż podział administracyjny kolonii ustala wedle własnego uznania gubernator.

Quote:Policja Państwowa

Najważniejszą państwową służbą mundurową, zajmującą się ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego jest Policja Państwowa. Jest to silnie scentralizowana instytucja, pochodząca jeszcze z czasów republiki. De facto działa skutecznie tylko w Królestwie Polskim i większych miastach pozostałych części Rzeczypospolitej. Policja Państwowa podlega Radzie Stanu, która powołuje i odwołuje Komendanta Głównego.

W koloniach działa Policja Kolonialna, a w mniejszych miastach i na wsiach zdarza się, aby funkcjonowały oddziały milicji obywatelskiej. W innych wypadkach bezpieczeństwo i porządek publiczny utrzymuje szlachta.

Nie istnieje jedna ogólna straż ogniowa. Zazwyczaj szlachta lub miasta organizują we własnym zakresie oddziały straży ogniowej.

Quote:Prokuratura Generalna

Prokuratura Generalna dzieli się na Wydział Kryminalny i Skarbowy. Wydział Kryminalny zajmuje się głównie ściganiem przestępstw (w ramach tego zadania Prokuratorzy kontrolują, a czasem nadzorują i koordynują, śledztwa Policji) i reprezentowaniem interesu publicznego w sprawach karnych. Wymiar Skarbowy zajmuje się z kolei reprezentowaniem interesów skarbowych Rzeczypospolitej w postępowaniach sądowych. Na czele Prokuratury Generalnej stoją I Prokurator ds. Kryminalnych i I Prokurator ds. Skarbowych, powoływani i odwoływani przez Radę Stanu.

Quote:Sądy

Istnieją sądy dwóch instancji: I instancja - sądy grodzkie i ziemskie, II instancja - Trybunały Koronny, Litewski i Moskiewski. Wszyscy sędziowie powoływani są dożywotnio przez Króla.
07-19-2011 19:40
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #4
RE: Administracja, sądy itd. w Rzplitej
Quote:Ustrój miast
Miasta powyżej 30 tys. mieszkańców stają się według dekretu Rządu Narodowego z 1813 r. automatycznie wolne i wyłączone spod władzy szlachcica. (Nie dotyczy to miast znajdujących się w koloniach). Wolne są również wszystkie dawne miasta królewskie.
Władze miejskie według tegoż dekretu:
-w miastach do 15 tys. mieszkańców komisarz rządowy (Rady Stanu);
-powyżej 15 tys. istnieje dodatkowo Ława (z wyborów powszechnych) i Senat (cenzusowy). Mają one ograniczony wpływ na politykę komisarza rządowego, a z Senatem konsultowana jest jego kandydatura.
Wieś w ogóle nie ma samorządu, jeżeli pominąć sejmiki szlacheckie.
(This post was last modified: 07-19-2011 23:07 by Szmer.)
07-19-2011 23:07
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Thread Closed 




User(s) browsing this thread: