Szmer
Duch Dziejów
ja
że kto!? [-1,5]
Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:
Posts: 7,858
|
Rzeczpospolita na początku 1924 r. (opis, ustrój, administracja)
Quote:!!! Nazwy geograficzne i inne ze względów historycznych zmienione na potrzeby gry zostały podane w [nawiasach kwadratowych] dla łatwiejszej orientacji i ew. wyszukiwania informacji w Sieci.
Rzeczpospolita Trojga Narodów - 1924 r.
-demokracja szlachecko-cenzusowa
-na terenie całego państwa obowiązuje alfabet łaciński i kalendarz gregoriański
głowa państwa: <bezkrólewie> (ost. król Aleksander Dominik Radziwiłł)
waluta: 1 złoty polski = 100 groszy
powierzchnia: 24,5 mln km kw.
gęstość zaludnienia: 7,5 osoby/km kw.
ludność (łącznie): 176,5 mlnMoskale [Rosjanie] - 65 mln
Polacy - 35 mln
Rusini [Ukraińcy] - 25 mln
Ludy tatarskie - 20 mln
Malgasze (rdzenni mieszkańcy Madagaskaru) - 7 mln
Białorusini - 7 mln
Niemcy - 5 mln
Żydzi - 4,5 mln
Ludy syberyjskie - 3 mln
Litwini - 2 mln
Rumuni - 1 mln
Inni - 2 mln
ludność posiadająca prawa polityczne wg prawa 1833 roku: 11,5 mln (7%)Moskale - 5,5 mln
Polacy - 4 mln
Rusini - 1 mln
Niemcy - 500 tys.
Ludy tatarskie - 250 tys.
Litwini - 100 tys.
Żydzi - 100 tys.
Inni - 50 tys.
analfabetyzm: 60%
ludność miejska: 20%
Geografia
RTN składa się oficjalnie z trzech równoprawnych członów: Polski, Litwy i Moskwy. De facto odrębność części jest iluzoryczna i sprowadza się do:
-religii oficjalnej (w Moskwie prawosławie, w Polsce i na Litwie katolicyzm);
-języka urzędowego (w Polsce polski i niemiecki, na Litwie i w Moskwie polski i ruski);
-urzędów tytularnych i dostojeństw (zapewniających fotele w Senacie);
-niektórych rozwiązań prawnych - np. tylko w Koronie Polskiej przeprowadzono na wsi reformę uwłaszczeniową.
Poza tym dalekie kolonie (Madagaskar, Nowa Żmudź [Daleki Wschód], Nowe Polesie [Alaska]) znajdują się oficjalnie pod zarządem Sejmu. Wyjątkiem jest Wyspa Św. Bartłomieja [Saint-Barthélemy], która jako własność magnackiego rodu Romanowów weszła w skład Moskwy.
Największe miasta to Warszawa (1,5 mln mieszkańców), Moskwa (0,7 mln mieszk.), Gdańsk (0,5 mln mieszk).
Inne ważne ośrodki: Aleksandrów [Władywostok], Ałmata (Ałma-Ata), Archangielsk, Byszkek [Biszkek], Charków, Czyta, Irkutka [Irkuck], Janów [Czelabińsk], Karaganda, Kazań, Kijów, Kodiak, Kopernik [Chabarowsk], Kraków, Krasnyjar [Krasnojarsk], Królewiec,Kudak, Libau [Lipawa], Lwów, Łuck, Maryjgród [Omsk], Mauryców [Donieck], Memel [Kłajpeda], Michałów [Nowosybirsk], Mińsk, Nikołajew [Gustavia], Niżny Nowogród, Nowy Gdańsk [Dillingham], Nowy Kraków [Antananarywa], Nowy Zamość [Pietropawłowsk Kamczacki], Nukusz [Nukus], Oczaków, Poznań, Radziwiłł [Fairbanks], Samara, Samarkanda, Słoboda [Jekaterynburg], Snopek [Atyrau], Stefanka [Astana], Szytka [Sitka], Tanarów [Toamasina], Taszkent, Tomsk, Uda [Ułan Ude], Ufa, Wilno, Wołgograd.
Gospodarka
Królestwo Polskie wyraźnie odcina się od Litwy i Moskwy ze względu na stosunkowo rozwinięty przemysł: włókienniczy, maszynowy, żywnościowy, wydobywczy, hutniczy. Główne ośrodki gospodarcze to Warszawa, Gdańsk, Poznań, Królewiec, Lwów, Kijów i Kudak. Rolnictwo jest dość słabe, oparte na niewielkich gospodarstwach pouwłaszczeniowych. Zatem handel wewnętrzny opiera się przede wszystkim na sprzedaży artykułów przemysłowych na wschód i płodów rolnych na zachód.
Litwa i Moskwa są znacznie bardziej zacofane gospodarczo. Ziemia należy do szlachty, rolnictwo opiera się na gospodarcze czynszowej czy wręcz - gdzieniegdzie - folwarczno-pańszczyźnianej (!). Politycznie i gospodarczo dominują wielkie majątki magnackie, często prowadzące również działalność kolonialną. Plemiona pasterskie tzw. Tatarszczyzny czy ludy syberyjskie podporządkowane są pojedynczym magnatom. Przemysł ciężki rozwija się na Uralu i na zachód od Dońca. Znaczącym ośrodkiem jest Mauryców, założony przez przemysłowca Maurycego Polańskiego.
Kolej, energetyka, telegraf i telefon znajdują się w rękach prywatnych. Połączenie Bałtyku z Pacyfikiem zapewnia kolej transsyberyjska, wybudowana przez konsorcjum w latach 1889-1902.
Niektóre rozwiązania prawne
Na terenie RTN nadal obowiązuje Kodeks Napoleona.
Ustawodawstwo socjalne: nie wolno zatrudniać kobiet i dzieci (do l. 16) nocą; kobiecie przysługuje 5-tygodniowy bezpłatny urlop macierzyński; dzień pracy: maks. 8 h dla dzieci, 10 h dla kobiet i 12 h dla mężczyzn. Ustawowo wolne są niedziele.
Podatki: podymne, 30 zł rocznie od gospodarstwa domowego i podatek dochodowy 15% dla przedsiębiorstw (w tym rolników).
(This post was last modified: 07-01-2013 13:34 by Szmer.)
|
|