Post Reply 
 
Thread Rating:
Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #1
Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie
Quote:Królestwo Szwecji i Norwegii
król: Fryderyk Wilhelm III Heski
Szwecja jest monarchią konstytucyjną, parlamentarną. Szczyt jej potęgi europejskiej przypadł na XVIII wiek, kiedy monarchia absolutna kontrolowała także Danię, Niemcy i Rzeczpospolitą. Obecnie Szwecja jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo krajów na kontynencie. Rosną wpływy partii socjaldemokratycznej.

Królestwo Włoch
król: Wiktor Emanuel III Sabaudzki
Włochy są konserwatywną monarchią konstytucyjną, dużą rolę w polityce odgrywa duchowieństwo i papiestwo. Podobnie jak Niemcy, Włosi zbudowali swe państwo po wojnie z Francją w l. 1827-34. Dużym problemem rządu jest lewicowa opozycja.

Królestwo Hiszpanii
król: Alfons XIII Burbon
Skorumpowane i represyjne rządy monarchii są w Hiszpanii coraz bardziej skompromitowane.

Królestwo Grecji
król: Jerzy II Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
Grecja uzyskała niepodległość w wyniku powstania w latach 20. XIX wieku. Obecnie krajem rządzi nieszczególnie popularna władza monarchiczna.

Z opisów krajów europejskich wynika, że państwa układu haskiego mają podobne problemy natury wewnętrznej co my, tj. rosnące wpływy lewicy przy - w kilku przypadkach - niepopularnych rządach monarchii.

Moim zdaniem, należałoby opracować projekt akcji w stylu "Eksport rewolucji". Moglibyśmy finansować i szkolić opozycję w krajach układu haskiego. Ba, moglibyśmy naszych rewolucjonistów, złapanych przez Wojsko, za cenę wolności, wysyłać właśnie w celach rewolucyjnych do krajów układu haskiego Big Grin

Wypadałoby zatem opracować jakieś szczegóły i w przypadku, gdy jeszcze raz układ haski wpierdoli się nam w nasze sprawy, odpowiedzieć adekwatnie do naruszenia naszej suwerenności Smile

Wielki Książę Syberii Jan I.
08-10-2011 19:28
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Ogar Offline
Zawsze Przeciw
*****

Ignacy Stokłosa
silna ręka [9]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 2,172
Post: #2
RE: Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie
Ja bym dorzucił, że istnieją "młodokrymowcy" którym się średnio podobają archaiczne rządy Chana i wpierdzielanie Brytyjczyków do rządzenia.
08-10-2011 19:39
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Tjord Offline
The Litwin
*****

Ferdynand van der Linde
mało znany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 737
Post: #3
RE: Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie
Ja jestem przeciw z prostego powodu, o którym pisałem wielokrotnie
Nie ma co się za kudry brać z Układem Haskim, bo on ta wojnę wygra

We wszystkim - liczebności, gospodarce, flocie - ententa przegrywa, czesto stosunkiem 2/1,5:1

Francja na chwile obecną jest równorzednym przeciwnikiem dla samych Niemiec, tylko dzięki fantazji Szmera mamy wojnę a'la druga, nie pierwsza wojna światowa. Sojusz Anglo-Szwedzko-Niemiecki Francuzów i Wegrów po prostu wyizoluje, zagłodzi, zrujnuje gospodarczo i po 3-4 latach wejdzie na gotowe (może i w Niemczech także, ale co nam do tego). To, że rząd Szwedzki zachowuje się jak banda idiotów nie zwalnia nas z myślenia perspektywistycznego.

Poza tym wystarczy zrobić krótki rachunek ryzyka
Jak dołączymy do UH i przegramy, to stracimy najwyżej kolonie+jakieś ciężkie do utrzymania kąski dla Wegier
Jeśli dołączyli do Ątąty i przegramy to stracimy bogate Prusy, cenną strategicznie Ingrię, sensowny dostęp do Bałtyku i pewnie tez te kolonie.

Dlatego nota - tak, działania a'la wspieranie rewolucji - nie.

/人◕ ‿‿ ◕人\
(This post was last modified: 08-10-2011 19:47 by Tjord.)
08-10-2011 19:45
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Tvar Offline
Capo di Tutti Capi
*****

F.B.A. Pilawa
pociąga za sznurki [6]

Protegowany: Adrian Warszawski
Protegowany (2): Brunon Pilawa
Poglądy: Wolnomyśliciel
Przynależność: Nowe Polesie

Posts: 1,143
Post: #4
RE: Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie
Co do działań Szwedów, trzeba podkreślić że oni robią tak bo nie odpowiedzieliśmy na ich przymilanie, wysłali nam 200 jeńców, a my nic, dlatego też teraz finansują częściowo rewolucje.

Ja bym dalej optował nad powołaniem sojuszu Japońsko-Turecko-Chińskiego, przyjaznymi stosunkami z USA i próbowaniem podporządkowania sobie kilku mniejszych krajów. Wtedy powstałaby trzecia siła.
08-10-2011 19:50
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #5
RE: Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie
@ Tjord:

Don't understimate the power of Force Smile

Ententa na tę chwilę jest słabsza od Układu Haskiego. To prawda. Ja bym jednak zwrócił uwagę, że około wieku temu Cesarstwo Francuskie, mając przeciw sobie o wiele gorszy układ sił, poradziło sobie, przetrwało. Imho obecnie na korzyść Układ Haskiego przemawia głównie wsparcie GB, ale ono by się wyrównało, gdyby do wojny po stronie Ententy przyłączyły się USA.

Zatem, nie przeceniałbym Układu Haskiego i nie lekceważył Ententy Smile Swoją drogą, mi się zdaje, że Francuzi są na tyle ogarnięcie, że sami rozumieją, że ich obecna sytuacja jest nie najlepsza.

Co do obecnych działań. Na tę chwilę też proponuję tylko notę. Z tym, że jak Układ Haski kolejny raz przegnie pałę, to będziemy mu się musieli postawić. Okej, mogę oberwać raz w policzek, potem nastawić drugi, ale jak ktoś potem mi jeszcze w nos przylutuje, to moja cierpliwość się kończy Big Grin

@ Tvar:

To, że nie prowadzimy polityki zagranicznej, jak sobie życzą Szwedzi, czy nie spełniamy ich próśb, nie jest żadnym uzasadnieniem dla wtrącania się w nasze sprawy wewnętrzne.

Wielki Książę Syberii Jan I.
(This post was last modified: 08-10-2011 19:55 by AmaD.)
08-10-2011 19:54
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Ogar Offline
Zawsze Przeciw
*****

Ignacy Stokłosa
silna ręka [9]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 2,172
Post: #6
RE: Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie
Dlatego ja proponuje by na spółę z Turkami, na razie dać przytyk w nos Brytolom i odzyskać wpływy na Krymie.
08-10-2011 19:55
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #7
RE: Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie
Hm, wpierdalanie się na Krym, chwilę po tym, jak niejako zgodziliśmy się go ustanowić brytyjską strefą wpływów, nie będzie najlepiej świadczyło o naszej konsekwencji w polityce zagranicznej Big Grin

Wielki Książę Syberii Jan I.
08-10-2011 19:58
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Ogar Offline
Zawsze Przeciw
*****

Ignacy Stokłosa
silna ręka [9]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność: Hetmanat

Posts: 2,172
Post: #8
RE: Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie
To raczej my się nie spodziewaliśmy, że Turcja zagra tak frajersko i wpuści Royal Navy licząc, że oni tak tylko sobie nas postraszą i popłyną do domu.
08-10-2011 20:01
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)