wulf
Elementum meum Libertas
Isa Achmatowicz
różnie pamiętany [3]
Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: słuszne
Przynależność: Sieradz
Posts: 1,483
|
RE: "Pakiet pracowniczy"
1) W sejmie by to było obtrąbione jako sukces "lewicy". Tak będzie to sukces "reżimu" i wytrąci rewolucji argumenty
2) Event - pisz w takim razie byle dziś był gotów
Quote:My, Kazimierz V Sapieha z Bożej łaski i woli Narodu Król Rzeczypospolitej, Obrońca Wiary, Wielki Xiążę Litewski, Wielki Xiążę Moskiewski, Xiążę ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski, czernihowski, Suwerenny Pan nowożmudzki, nowopoleski, malagaski, Obrońca wieczysty wyspy św. Bartłomieja niniejszym, na podstawie art. VIII ust. 5 Konstytucji wydajemy dekret o przepisach wprowadzających dekret o płacy minimalnej, dekret o czasie pracy oraz dekret o urlopach pracowniczych
Art. 1
Dekret o płacy minimalnej, Dekret o czasie pracy oraz Dekret o urlopach pracowniczych (dalej Dekrety) wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 1925 roku.
Art. 2
Pracodawca, który będzie uniemożliwiał wprowadzenie przepisów Dekretu w życie lub który z własnej nie dostosuje zawartych przed 1 kwietnia 1925 roku umów o pracę do przepisów Dekretów do 1 lipca 1925 roku, podlega karze:
grzywny.
Art. 3
Pracownik, który w wyniku działania swojego pracodawcy określonego w art. 2 poniesie szkodę, będzie mógł domagać się od swojego pracodawcy odszkodowania za szkodę rzeczywistą i utracone korzyści.
Art. 4.
Niniejszy Dekret wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1925 roku.
Quote:My, Kazimierz V Sapieha z Bożej łaski i woli Narodu Król Rzeczypospolitej, Obrońca Wiary, Wielki Xiążę Litewski, Wielki Xiążę Moskiewski, Xiążę ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski, czernihowski, Suwerenny Pan nowożmudzki, nowopoleski, malagaski, Obrońca wieczysty wyspy św. Bartłomieja niniejszym, na podstawie art. VIII ust. 5 Konstytucji wydajemy dekret o o płacy minimalnej
Art. 1 Definicja płacy minimalnej
1. Za płacę minimalną uznaje się minimalne wynagrodzenie za pracę.
2. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości płacy minimalnej ustalonej na podstawie niniejszego dekretu. Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia nie wlicza się: dodatków, nagród i odpraw.
3. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wysokość płacy minimalnej ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika, biorąc za podstawę wysokość płacy minimalnej ustalonej na podstawie niniejszego dekretu.
Art. 2 Wysokość płacy minimalnej
1. Wysokość płacy minimalnej jest ustalana w taki sposób, aby wysokość płacy minimalnej w danym roku była nie niższa niż 30% przeciętnego wynagrodzenia za pracę prognozowanego przez Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Trojga Narodów na dany rok.
2. Wysokość płacy minimalnej jest ustalona dla każdego z Województw przez Pierwszego Ministra w drodze rozporządzenia po zasięgnięciu opinii Ministrów właściwych do spraw gospodarki i pracy oraz Wojewodów.
Quote:My, Kazimierz V Sapieha z Bożej łaski i woli Narodu Król Rzeczypospolitej, Obrońca Wiary, Wielki Xiążę Litewski, Wielki Xiążę Moskiewski, Xiążę ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski, czernihowski, Suwerenny Pan nowożmudzki, nowopoleski, malagaski, Obrońca wieczysty wyspy św. Bartłomieja niniejszym, na podstawie art. VIII ust. 5 Konstytucji wydajemy dekret o czasie pracy
Art. 1 Definicja czasu pracy
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Art. 2 Wymiar czasu pracy
1. Wybrany przez pracownika w porozumieniu z pracodawcą dzień tygodnia oraz święta państwowe określone w przepisach odrębnych są dniami wolnymi od pracy.
2. Czas pracy nie może przekraczać 9 godzin na dobę i maksymalnie 54 godzin w maksymalnie sześciodniowym tygodniu pracy.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.
4. Każde święto występujące w danym tygodniu i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża tygodniowy wymiar czasu pracy o 9 godzin.
Art. 3 Postanowienia dodatkowe
1. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 63 godzin w danym tygodniu. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości 100 % wynagrodzenia za pracę. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.
2. Pora nocna obejmuje godziny między godzinami 22.00 a 6.00. Za pracę w porze nocnej, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia za pracę.
Quote:My, Kazimierz V Sapieha z Bożej łaski i woli Narodu Król Rzeczypospolitej, Obrońca Wiary, Wielki Xiążę Litewski, Wielki Xiążę Moskiewski, Xiążę ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski, czernihowski, Suwerenny Pan nowożmudzki, nowopoleski, malagaski, Obrońca wieczysty wyspy św. Bartłomieja niniejszym, na podstawie art. VIII ust. 5 Konstytucji wydajemy dekret o urlopach pracowniczych
Art. 1 Przepisy ogólne
Pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego, urlopu na żądanie i urlopu bezpłatnego.
Art. 2 Urlop wypoczynkowy
1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej "urlopem".
2. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.
3. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
4. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.
5. Wymiar urlopu wynosi 20 dni.
6. Urlopu udziela się w wymiarze dniowym.
7. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
8. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
9. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Art. 3 Urlop na żądanie
Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 3 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.
Art. 4 Urlop bezpłatny
Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego.
tutaj tekst dekretów
Isa Achmatowicz - الحمد لله ربّ العالمين
|
|