Post Reply 
 
Thread Rating:
Dekret o obywatelstwie
wulf Offline
Elementum meum Libertas
*****

Isa Achmatowicz
różnie pamiętany [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: słuszne
Przynależność: Sieradz

Posts: 1,483
Post: #1
Dekret o obywatelstwie
Quote:My, Kazimierz V Sapieha z Bożej łaski i woli Narodu Król Rzeczypospolitej, Obrońca Wiary, Wielki Xiążę Litewski, Wielki Xiążę Moskiewski, Xiążę ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski, czernihowski, Suwerenny Pan nowożmudzki, nowopoleski, malagaski, Obrońca wieczysty wyspy św. Bartłomieja niniejszym, na podstawie art. IX ust. 4 Konstytucji wydajemy dekret regulujący nabywanie obywatelstwa.

Art. 1. 1. Obywatelstwo nabywa się:
1) przez urodzenie gdy co najmniej jedno z ustalonych rodziców jest obywatelstwa Rzeczypospolitej i zamieszkiwało pod jurysdykcją Rzeczpospolitej przez okres co najmniej 5 lat na zasadzie prawa krwi,
2) przez urodzenie na terytorium znajdującym się w chwili urodzenia pod jurysdykcją Rzeczypospolitej, niezależnie od obywatelstwa rodziców na zasadzie prawa ziemi,
3) przez przyjęcie obywatelstwa, jeśli przez ostatnie 5 lat zamieszkiwało się pod jurysdykcją Rzeczypospolitej, zna się co najmniej jeden język oficjalny Rzeczypospolitej, złoży się przysięgę na wierność Rzeczypospolitej, a także zda się egzamin składający się ze 100 pytań dotyczących historii, tradycji, obyczajowości Rzeczypospolitej; szczegółowy sposób nabycia obywatelstwa w tej drodze określi Rząd w rozporządzeniu,
4) przez chwalebną i zaszczytną służbę wojskową w wojsku Rzeczypospolitej przez okres co najmniej 5 lat; szczegółowy sposób nabycia obywatelstwa w tej drodze określi Rząd po konsultacji z hetmanem,
5) przez pozostawanie w związku małżeńskim z osobą posiadającą obywatelstwo Rzeczypospolitej przez okres 5 lat, jeśli małżeństwo przebywa pod jurysdykcją Rzeczypospolitej,
6) przez nadanie obywatelstwa przez króla, za szczególne zasługi dla Rzeczypospolitej lub z innych ważnych przyczyn.
2. Obywatelstwo nabyć można tylko na jednej z powyższych podstaw.

Art. 2. Obywatelstwo nabywa się niezależnie od rasy, płci, wyznania, narodowości, etniczności, klasy, poglądów, wieku, majątku. Z obywatelstwem wiążą się prawa przewidziane konstytucją, dekretami i ustawami oraz obowiązki tamże przewidziane.

Art. 3. Obywatelstwa nie można utracić, można natomiast się go zrzec.

Art. 4. Obywatel polski, który posiada obywatelstwo innego kraju, przez polskie władze ma być traktowany jako posiadający wyłącznie obywatelstwo polskie.

Art. 5. W dniu wejścia w życie niniejszego dekretu obywatelami Rzeczypospolitej są osoby, które posiadają obywatelstwo polskie na podstawie dotychczasowych przepisów.

Art. 6. Osoby, które mogłyby na zasadach określonych w niniejszym dekrecie uzyskać obywatelstwo w ciągu ostatnich dwudziestu lat, uznaje się również za obywateli Rzeczypospolitej pod warunkiem, że w chwili wejścia w życie dekretu żyją i zamieszkują terytorium znajdujące się pod jurysdykcją Rzeczypospolitej co najmniej od 5 lat.

Art. 7. 1. Dekret wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu.
2. Tracą moc dotychczasowe prawa sprzeczne z dekretem.

Uwagi, skargi, wnioski? Big Grin

Isa Achmatowicz - الحمد لله ربّ العالمين
(This post was last modified: 07-27-2011 14:52 by wulf.)
07-27-2011 08:54
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #2
RE: Dekret o obywatelstwie
OG: Popraw interpunkcję w art. 1 Tongue Wrzuć przecinki na koniec każdego punktu, a w pkt 2 skreśl "lub" na samym początku. Merytoryczne uwagi (o ile jakieś będą) wrzucę po bliższym zaznajomieniu się z treścią dekretu Wink /OG

Wielki Książę Syberii Jan I.
07-27-2011 09:10
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #3
RE: Dekret o obywatelstwie
1.1.1, jeżeli traktować go jako podstawę, jest nie do końca domknięty logicznie, bo rodzice też muszą spełnić jakiś warunek.
Nie jestem pewien, czy Kodeks Napoleona wprowadzał jakieś kryteria obywatelstwa, natomiast na pewno nie jest z nim zgodny art. 3 (przepisy o karze "śmierci cywilnej").
07-27-2011 12:17
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
wulf Offline
Elementum meum Libertas
*****

Isa Achmatowicz
różnie pamiętany [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: słuszne
Przynależność: Sieradz

Posts: 1,483
Post: #4
RE: Dekret o obywatelstwie
Quote:1.1.1, jeżeli traktować go jako podstawę, jest nie do końca domknięty logicznie, bo rodzice też muszą spełnić jakiś warunek.
- szczerze? Nie rozumiem Big Grin Rodzice muszą spełnić tylko jeden warunek - mieć obywatelstwo Big Grin
Quote:Nie jestem pewien, czy Kodeks Napoleona wprowadzał jakieś kryteria obywatelstwa, natomiast na pewno nie jest z nim zgodny art. 3 (przepisy o karze "śmierci cywilnej").
Lex posterior derogat legi priori i nie ma żadnej sprzeczności.

Isa Achmatowicz - الحمد لله ربّ العالمين
07-27-2011 12:20
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #5
RE: Dekret o obywatelstwie
Quote:- szczerze? Nie rozumiem Big Grin Rodzice muszą spełnić tylko jeden warunek - mieć obywatelstwo Big Grin
No tak, ale gdyby stosować tylko ten punkt - to żeby mieć obywatelstwo, musieliby mieć i swoich rodziców z obywatelstwem, itd. Ale w sumie można tu stosować inne punkty, więc taki się tylko popisuję Tongue
07-27-2011 12:24
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
wulf Offline
Elementum meum Libertas
*****

Isa Achmatowicz
różnie pamiętany [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: słuszne
Przynależność: Sieradz

Posts: 1,483
Post: #6
RE: Dekret o obywatelstwie
Dalej nie kumam. Dodałem ust. 2. "Obywatelstwo nabyć można tylko na jednej z powyższych podstaw.", żeby wskazać, że nabywa się tylko z jednej podstawy. Czyli jak z rodziców (rodzica) Polaka, to nie przez prawo ziemi, jak przez nadanie przez króla, to nie przez urodzenie etc. Co więcej, dzięki temu, że potwierdzone są dotychczasowe obywatelstwa, to właśnie nie ma np. problemu z rodzicami Smile

Isa Achmatowicz - الحمد لله ربّ العالمين
07-27-2011 12:28
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Tvar Offline
Capo di Tutti Capi
*****

F.B.A. Pilawa
pociąga za sznurki [6]

Protegowany: Adrian Warszawski
Protegowany (2): Brunon Pilawa
Poglądy: Wolnomyśliciel
Przynależność: Nowe Polesie

Posts: 1,143
Post: #7
RE: Dekret o obywatelstwie
na podstawie Art. 6. jeżeli byłem w związku małżeńskim pod jurysdykcją RP 40 lat temu ale od 35 lat nie jestem i mieszkam w kanadzie to też jestem obywatelem, troszkę bez sensu.
Poza tym jeżeli ojciec mojej babki od strony ojca był polakiem to ja też jestem bo wszystkich po kolei uznałeś za polaków.
07-27-2011 14:27
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
wulf Offline
Elementum meum Libertas
*****

Isa Achmatowicz
różnie pamiętany [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: słuszne
Przynależność: Sieradz

Posts: 1,483
Post: #8
RE: Dekret o obywatelstwie
No i? Co w tym złego, że o obywatelstwo łatwo? Smile

Isa Achmatowicz - الحمد لله ربّ العالمين
07-27-2011 14:39
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
AmaD Offline
Wielki Książę Syberii
*****

Jan I
nie panuje nad sytuacją [6]

Protegowany: K. Lipski (MS WKS)
Protegowany (2): F. Lisowski (MSS WKS)
Poglądy: ancien régime
Przynależność: WKS

Posts: 3,629
Post: #9
RE: Dekret o obywatelstwie
OG: Hm, znaczy ludność tubylcza Koloni też zostanie uznana za obywateli?/OG

Wielki Książę Syberii Jan I.
07-27-2011 14:41
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Tvar Offline
Capo di Tutti Capi
*****

F.B.A. Pilawa
pociąga za sznurki [6]

Protegowany: Adrian Warszawski
Protegowany (2): Brunon Pilawa
Poglądy: Wolnomyśliciel
Przynależność: Nowe Polesie

Posts: 1,143
Post: #10
RE: Dekret o obywatelstwie
W zasadzie pół świata ma obywatelstwo z urzędu, bo każdy kto ma przodka z polski lub przodka który się urodził w polsce ma automatycznie obywatelstwo polskie. Troszkę to bez sensu, nagle będą nam ściągać tu np. Węgrzy i masowo głosować w naszych wyborach, a wg. mnie już wystarczająco ingerują w nasze sprawy.
07-27-2011 14:42
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: 2 Guest(s)