Post Reply 
 
Thread Rating:
Wojna światowa
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #1
Wojna światowa
jw.
07-02-2013 15:35
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #2
RE: Wojna światowa
[Image: 9CS9r.png]
Quote:3 listopada 1925 r.
Nasi w natarciu: nowe zwycięstwa entente cordiale!

[Image: oxkn.png]

Ostatnie oddziały szwedzkie poddały się w Nowogrodzie Wielkim - spójrzmy więc z perspektywy na wspaniałą ofensywę entente cordiale, która zadała kłam twierdzeniom defetystów o "utknięciu w okopach". Być może jest to prawdą w jutlandzkim piekle, ale nie w południowej i wschodniej Finlandii.

Nasz głównodowodzący, gen. Bela Gulösi, jest autorem konnej ofensywy, która zadziwiła Francuzów uważanych dotąd za spiritus movens tej wojny i naszej koalicji. Nagłe ataki wyprowadzone tam, gdzie przeciwnik się nie spodziewał, zniszczyły obronny system Szwedów i Ochudzkiego. Podczas gdy piechota szturmowała okopy koło Rygi i Jeziora Pejpus (pamiętamy też cudowny podstęp Pétaina z podwójnym nocnym atakiem na łodziach, zbudowanych w górze rzeki), węgierskie oddziały kawaleryjskie przemknęły się przez lasy na północ od źródeł Wołgi na tyły wroga. Skończyliśmy też z fikcją nietykalności zdychającego państwa komisarzy, wypadając nagle koło Wołogdy z "komunistycznej" tajgi.

Wygląda na to, że "rząd" Ochudzkiego już niedługo nie będzie miał się gdzie gnieździć (po zdobyciu Wołogdy, na które czekamy). Szwedzcy plutokraci drżą już na myśl o finomadziarskiej zemście pukającej do bram ich monarchii. Ryga, zniszczona już miesiącami ostrzału artyleryjskiego, jest odcięta od lądu.

Zbliża się też wielkimi krokami koniec ZRL. Pod wrażeniem zbrodni Fiodora Berii nawet układ haski i Ochudzki zerwali z nim stosunki; nieprzyjaciel zajął tereny po rzeki Dwinę i Suchonę, by ustanowić tam stanowiska obrony i zabezpieczyć się na przyszłość przed psikusami z naszej strony w rodzaju tych z października. Komuniści stracili swój jedyny port w Archangielsku niemal bez walki, tak tam daleko zaszła anarchia i nienawiść do terrorystycznego rządu. Na południu od Kazania, drugiej stolicy, ponoć już w większości opuszczonej przez ludność, broni się przed hetmańczykami ostatnia w miarę zorganizowana armia czerwonych. Na tyłach szaleje Majakow i jego pomniejsi naśladowcy.
(This post was last modified: 07-12-2013 08:53 by Dalewin.)
07-11-2013 20:07
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #3
RE: Wojna światowa
[Image: 0rxs.jpg]
Quote:2 grudnia 1925
Generał Vimocci dyktatorem wojskowym Włoch
Według najnowszych wieści z Rzymu król i parlament zdecydowali się przekazać nadzwyczajne uprawnienia w ręce generała Giacomo Vimocciego, jednocześnie dowódcy armii walczącej z Francją. Vimocci jest powszechnie oskarżany o nieudolność i kunktatorstwo, ale jest też jedynym wysokim oficerem o ugruntowanych poglądach akceptowalnych dla Kościoła i kręgów dworskich. Jednym z pierwszych jego zarządzeń była militaryzacja zakładów pracy. Działalność komunistów będzie traktowana ze zdwojoną, wojskową surowością.

Chociaż linia obrony niewiele przesunęła się od roku, sytuacja wewnętrzna Włoch jest coraz gorsza. W skutek utraty północy kraju potencjał przemysłowy kraju jest niewystarczający. Południe i Sycylia, kontrolowane w istocie przez lokalnych watażków (mafioso), nie dają z siebie wyciskać za wiele tak potrzebnych podatków. Podobno roi się tam od szpiegów Intelligence Militaire. Rząd stara się jak może importować surowce z Hiszpanii i Anglii, kosztem głodzenia poddanych.

Zyskujący na popularności radykałowie komunistyczni pod wodzą Benito Mussoliniego żądają natychmiastowego pokoju z państwami ententy. Już teraz podkopują wysiłek wojenny przez strajki i sabotaż. Za niepewnego uznaje się dowódcę sił afrykańskich, gen. Marcello Lalę. Ten brutalny i skuteczny oficer uchodzi za lewicowca i cichego przeciwnika arcykatolickiej monarchii. Los Królestwa Włoch publiczność międzynarodowa słusznie uznaje za niepewny.

[Image: dmth13.jpg]
Quote:5 grudnia 1925
Mali staje po stronie układu haskiego

[Image: vatic.jpg]
Spotkanie przedstawicieli Mali z reprezentantami pozostałych państw Układu Haskiego

WCzcz. Ahmadou Ahidjo, Minister Spraw Zagranicznych Cesarstwa Mali, we wtorek w Londynie uroczyście złożył swój podpis na akcie konstytuującym Układ Haski, czym włączył swój kraj do wojny przeciwko Entencie. Minister spraw zagranicznych Mali w ekskluzywnym wywiadzie udzielonym The Times stwierdził, że Cesarstwo wysoko ceni sobie swoje więzy z Wielką Brytanią oraz zrobi wszystko, aby wesprzeć je przeciw "tyranii francuskich imperialistów".

Krok ten stanowi kontynuację polityki zagranicznej powziętej przez Jego Cesarską Wysokość Muhammadu Attahiru III dan Muhammadu, z dynasti Mu'az. Cesarz Mali oraz dziedziczny kalif Sokoto objął władzę w 1920 roku, mając zaledwie 25 lat. Już w wieku 14 lat został posłany do elitarnej szkoły Eton w Londynie, a w czasie studiów na Cambridge zdążył zaznajomić się z tzw. westminsterskim systemem demokracji parlamentarnej. Od momentu koronacji powziął postanowienie zreformowania Mali w duchu europejskim. Podpisanie Układu Haskiego oraz pokrewnej z nim umowy z Lagos - regulującej sojusz pomiędzy Cesarstwem Mali a Zjednoczonym Królestwem - stanowi przełomowy krok w historii malijskiej dyplomacji. Cesarz zrywa w ten sposób ze stałą od ustanowienia cesarstwa w 1901 r. polityką rozgrywania przeciwko sobie Francji oraz Wielkiej Brytanii, aby zapewnić, że żadna z tych potęg w obawie przed drugą nie zdecyduje się na wchłonięcie Mali. Polityka ta gwarantowała Mali niepodległość przez ponad trzy dekady.

Eksperci zgodnie twierdzą, że udział Mali w wojnie stanowi wyrok na francuskich posiadłościach w Afryce. Pomimo, że armia malijska jest przestarzała i słabo przygotowana, zna ona teren niż ktokolwiek inny oraz znacznie lepiej nadaje się do walki w trudnych, górzystych i pustynnych terenach południowej Algierii. Analitycy militarni zgodnie twierdzą, że w najbliższym czasie możemy liczyć na tym froncie na wielką ofensywę Aliantów.
07-18-2013 15:05
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: