Post Reply 
 
Thread Rating:
Mikołaj Czapski
Zgredźmin Offline
Posting Freak
*****

Mikołaj Czapski
powoli zapominany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,801
Post: #1
Mikołaj Czapski
[Image: Witold_Pilecki_1.JPG]
Imię i nazwisko: Mikołaj Czapski h. Leliwa
Stopień wojskowy: Szef regimentu (generał)

Narodowość: Polak
Data i miejsce urodzenia: 1 lutego 1892, Bukowiec
Pochodzenie społeczne: szlacheckie
Inne fakty z życia: Wykształcony w École militaire w Paryżu gdzie przyswoił wiele nowych sposobów organizacji armii ale także nasiąkł teoriami "republikańskimi" i reformatorskimi. Nie jest co prawda skrajnym republikaninem, opowiada się raczej za monarchią Konstytucyjną, z i tak dość silną rolą Króla, oraz za reformami społecznymi i ustrojowymi. Do tej pory nieżonaty. Rodzice zmarli kiedy przebywał we Francji.
Zalety: wykształcony, charyzmatyczny,
Wady: apodyktyczny, mrukliwy

Biogram od startu AVI do jej zmartwychwstania:

Podczas Elekcji początkowo silnie wspierał kandydaturę Karola Burbona i ostro sprzeciwiał się kandydaturze Pilawy. Ostatecznie poparł jednak kandydaturę Sapiehy który został Królem jako Kazimierz V. Kiedy wybuchło powstanie na tatarszczyźnie został tam oddelegowany do poprowadzenia akcji pacyfikacyjnej. Szybko jednak podczas jednej z akcji został ciężko ranny a lokalny klimat nie sprzyjał mu leczeniu rany i musiał wrócić do Warszawy na rekonwalescencję która trwała do września 1924 roku. W chwili wybuchu Wojny Światowej został przydzielony do dowodzenia oddziałami które walczyły z komunistyczną rewolucją i był jednym z dowódców którzy doprowadzili do upadku Roboczogrodu.

W chwili w której nasiliły się krwawe akcje ONR ostro się im sprzeciwiał i domagał się szybkiego i zdecydowanego rozbicia tej wywrotowej i niebezpiecznej organizacji która podkłada tylko kolejną beczkę prochu pod i tak już sypiący się gamach Rzeczypospolitej. W listopadzie 1924 trafia na front z ZRL. Kiedy doszło do interwencji państw ententy nie dawał wiary napływającym z zachodu informacjom. Dopiero po kilku dniach kiedy otrzymał depeszę od dowództwa uwierzył z Francuzi wkroczyli. Wydarzenie to wywarło na nim głębokie piętno które zmieniło jego stosunek do Ententy i Francji, z jego opinii można było wywnioskować że uważa Francję za zdrajców którzy zamiast sojuszniczej pomocy doprowadzili do rozkładu RTN. Do marca 1925 roku dalej walczy z ZRL, w chwili zaś gdy doszło do przejścia Hetmanatu na stronę Ententy zrzekł się dowództwa nad dowodzonym oddziałem który był wierny Hetmanowi i udał się do oddziałów walczących z kolejnym przeciwnikiem. Szybko jednak ich porzucił w wyniku związania się ich z wojskami Szwedzkimi które interweniowały na północy RTN. Powrócił na ziemie Hetmanatu gdzie przed dowództwem złożył szeroki raport, stanął przed sądem wojskowym który jednak go uniewinnił z zarzutu zdrady w uzasadnieniu podając że nie mógł on w tamtym czasie tak naprawdę wiedzieć gdzie jest legalna władza i dowództwo i że zdał się na własną ocenę sytuacji. Nie zmieniło to jednak faktu że został on odsunięty spraw wojskowych Hetmanatu jako "element niepewny".

W lecie 1925 roku związał się z Partią Gospodarczo-Imperialną i jako żołnierz rezerwy został członkiem tej partii. W niej zaś szybko związał się z frakcją prokolonialną i burżuazyjną, mimo swojego szlacheckiego pochodzenia. Co doprowadziło go na najwyższy szczebel w partii i został jej Przewodniczącym. W swoich wystąpieniach politycznych krytykuje realizowanie własnych interesów przez klasę polityczną i porzucenie na ich rzecz patriotyzmu i dbania o ojczyznę, warcholstwo, osłabianie państwa, brak reform wzmacniających państwo i brak modernizacji. Jego poglądy jeśli chodzi o władzę nieco wyewoluowały jednak coraz rzadziej wspiera kwestię silnej monarchii konstytucyjnej a bardziej kieruje się ku niedookreślonej silnej roli najwyższych władz państwowych, ograniczeniu warcholstwa i politykierstwa. Formułuje tezy włączenia do życia politycznego wykształconych mieszkańców państwa, zorganizowania stabilnego systemu politycznego z kadencyjnym Sejmem i Senatem. Domaga się modernizacji wojska aby sytuacja z początku 1925 roku nigdy więcej się nie powtórzyła. Nieoficjalnie ostro krytykuje tak Hetmana jak i władze NRP, Ochódzkiego czy Wielkiego Księcia Syberii za rozerwanie RTN na strzępy w imię własnych interesów i sprzedanie się obcym mocarstwom.

gen. Mikołaj Czapski - Partia Gospodarczo-Imperialna
"I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści." - Józef Piłsudski

gg: 5055882
(This post was last modified: 06-26-2013 00:11 by Zgredźmin.)
06-25-2013 23:47
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #2
RE: Mikołaj Czapski
No dobra.
Quote:Wykształcony w École militaire w Paryżu gdzie przyswoił wiele nowych sposobów organizacji armii ale także nasiąkł teoriami republikańskimi i reformatorskimi. Nie jest co prawda skrajnym republikaninem, opowiada się raczej za monarchią Konstytucyjną, z i tak dość silną rolą Króla, oraz za reformami społecznymi i ustrojowymi.
W Paryżu (nawet jeśli to wcześniej przyklepałem) trudno już w XX w. o tendencje republikańskie. Poza tym wraz z drugim zdaniem tworzy to trochę dziwną całość.

"Sapiehy" Tongue Mówiliśmy już na GG, że z początku przynajmniej PGI będzie partią mało spójną i sterowną, więc po prostu to przypominam. I myślę, że przy obecnej koniunkturze politycznej powinien przynajmniej taktycznie i powierzchownie żyć z ententą w zgodzie. Pamiętajmy, że ona ma spore wojska i w związku z tym wpływy na Litwie. Nie wspominając o nastrojach w partii, które będziesz zmieniał już w trakcie rozgrywki.
06-26-2013 00:05
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Czerwony Offline
Chichot historii
*****

Piotr Riemkinow
zapomniany siewca chaosu [3]

Protegowany: Adomas Razaitis
Protegowany (2):
Poglądy: radykalne endeckie
Przynależność:

Posts: 4,482
Post: #3
RE: Mikołaj Czapski
Yyy... Czy ta partia nie miała popierać Ententy? Zgredź ma tam odgrywać V kolumnę czy co? Tongue

Ja będąc graczem mogę być każdym. Moje oczekiwania sprowadzają się do względnego realizmu rozgrywki - pozwalającego antycypować wydarzenia i dokonującego rozstrzygnięć na bazie oceny faktów a nie takich kryteriów jak "szarża na motocyklach świetnie wyglądałaby w filmie". Nie musi być superrealistycznie, byle bym nie był zaskakiwany zagrywkami z dupy i pozbawionymi najmniejszego sensu w realnym świecie. - Czerwony
06-26-2013 00:07
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Zgredźmin Offline
Posting Freak
*****

Mikołaj Czapski
powoli zapominany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,801
Post: #4
RE: Mikołaj Czapski
No fakt powinienem napisać "republikanizmu" Tongue

Zaraz poprawię Sapiehę Tongue Wiem pamiętam ale jakąś am strukturę powiedzmy ma toto ale z ograniczeń zdaję sobie sprawę. Co do Francji i Ententy dlatego też nie wypowiada swoich opinii publicznie i w prost, na krytykę tychże pozwala sobie tylko w naprawdę zaufanym gronie ale nie publicznie. Publicznie odnosi się z dystansem lub w ogóle.

gen. Mikołaj Czapski - Partia Gospodarczo-Imperialna
"I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści." - Józef Piłsudski

gg: 5055882
06-26-2013 00:09
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #5
RE: Mikołaj Czapski
Cóż, z tą ententą jak chcesz, najwyżej będziesz miał więcej problemów z własną partią i francuskimi służbami :>
06-26-2013 00:39
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Zgredźmin Offline
Posting Freak
*****

Mikołaj Czapski
powoli zapominany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,801
Post: #6
RE: Mikołaj Czapski
No ja jeszcze raz powtarzam, jawnie nie krytykuje ententy czy frąsji. Prywatnie ma negatywny stosunek, co nie przeszkadza mu z kolei funkcjonować jakoś w danym systemie i działać ta żeby nie skończyć w rowie z wapnem Tongue

gen. Mikołaj Czapski - Partia Gospodarczo-Imperialna
"I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści." - Józef Piłsudski

gg: 5055882
06-26-2013 00:59
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
poulenc Offline
Kryzys Wieków Średnich
*****


dobroczynna [5]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 3,288
Post: #7
RE: Mikołaj Czapski
Błagam zmień mu twarz :I To już chyba tysięczny raz

Po wybuchu powstania 17 czerwca, sekretarz Związku Pisarzy
kazał rozdać w Alei Stalina ulotki, w których można
było przeczytać, że naród stracił zaufanie rządu
i mógłby je odzyskać tylko przez zdwojoną pracę.
Czy niebyłoby wszak prościej,
gdyby rząd rozwiązał naród i
wybrał drugi?
06-26-2013 10:29
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Zgredźmin Offline
Posting Freak
*****

Mikołaj Czapski
powoli zapominany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,801
Post: #8
RE: Mikołaj Czapski
Czapski tak wyglądał na początku AVI to i teraz tak będzie wyglądał. Niestety to nie zawiś Sad

gen. Mikołaj Czapski - Partia Gospodarczo-Imperialna
"I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści." - Józef Piłsudski

gg: 5055882
06-26-2013 10:37
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
PakaPikiPoko Offline
Pół człowiek - pół mapa
*****


gieroj syberyjskiej ofensywy [3]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,143
Post: #9
RE: Mikołaj Czapski
Nienawidze ryja Pileckiego ._.

Szewc zabija szewca.
06-26-2013 14:11
Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Zgredźmin Offline
Posting Freak
*****

Mikołaj Czapski
powoli zapominany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,801
Post: #10
RE: Mikołaj Czapski
Ja nienawidzę ryjów które daje zawsze Wisznu a nie płaczę.

gen. Mikołaj Czapski - Partia Gospodarczo-Imperialna
"I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści." - Józef Piłsudski

gg: 5055882
06-26-2013 14:17
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)