Tvar
Capo di Tutti Capi
F.B.A. Pilawa
pociąga za sznurki [6]
Protegowany: Adrian Warszawski
Protegowany (2): Brunon Pilawa
Poglądy: Wolnomyśliciel
Przynależność: Nowe Polesie
Posts: 1,143
|
RE: Tvar - GM
Quote:Feliks Bartłomiej Aleksander Pilawa pochodzi ze znamienitego rodu Pilawów, założonego w 1166 r. przez Żyrosława z Potoka. Gałąź Pilawa, po rozdzieleniu rodziny przez synów Aleksandra wymarła. Historyczne nazwisko Pilawa zostało reaktywowane dopiero przez Ojca Feliksa, Aleksandra Słostowy, z Anną Tworowską.
Quote:Piaseczno
Pierwsze wzmianki o Piasecznie jako wsi sięgają XIII wieku. W średniowieczu było wsią książęcą, usytuowaną na szlaku między Warszawą a Czerskiem. To strategiczne położenie spowodowało, że 5 listopada 1429 roku Piaseczno uzyskało prawa miejskie na prawie chełmińskim nadane przez księcia Janusza I zwanego Starszym.
Akt nadania praw miejskich został potwierdzony w 1461 roku. Miasto wówczas miało charakter rzemieślniczo-rolniczy. Dynamiczny rozwój rzemiosła i handlu skłonił księżną Annę Radziwiłłównę do nadania miastu Piaseczno w dniu 23 listopada 1513 roku prawa odbywania jarmarku i wyznaczenie dnia targowego.
Od 1526 (tzn. od włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego) Piaseczno stanowiło własność królewską. W 1537 roku miasto stało się własnością królewską i od tego czasu funkcjonowało jako starostwo niegrodowe. W 1545 r. znalazło się w składzie dóbr oprawnych królowej Bony, a następnie przeszło w ręce jej córki księżniczki Anny. Anna Jagiellonka, siostra króla Zygmunta Augusta, późniejsza żona króla Stefana Batorego mieszkała tu w dworze chyliczkowskim.
Zgodnie z nadaniem królewskim z 1554 roku mieszczanie uzyskali tereny pod ogrody poza kwartałami zabudowy miasta lokacyjnego. Największy rozkwit przeżywało Piaseczno w drugiej połowie XVI w. Liczyło wówczas ok. 200 domów i ok. 1200 mieszkańców. Szczególnie rozwijało się piwowarstwo i gorzelnictwo.
W 1585 r. Piaseczno wraz z okolicznymi terenami zostało przekazane przez Króla Stefana Batorego rodzinie Tworowskich.
Od tamtego czasu rozwijało się ono coraz dynamiczniej.
Liczba ludności: 8 200
Obszar miejski: 9 km2.
Ludność Ziemi Piaseczyńskiej: 52 000
Obszar Ziemi Piaseczyńskiej: 1 200 km2 (120 000 Ha)
Quote:Jasło
Po raz pierwszy nazwę Jasła zapisano w zabytku średniowiecznym, opiewającym Miracula Sancti Stanislai, wymieniając w nim również imiona jaślan, a wśród nich Gotszalka, noszącego tytuł archiprezbitera jasielskiego.W roku 1262 r. nadano osadzie Jasiel przywilej skarbowy i sądowy. W połowie XIII wieku Jasło – zwane wtedy Jasiel lub Jasioł było osadą o niemałym znaczeniu gospodarczym. Tu mianowicie znajdowało się jedno z ważnych małopolskich targowisk.
W roku 1366 Kazimierz Wielki nadał miasteczku Jasłu prawo niemieckie. W 1367 zwolnił je od ceł, zaś w 1368 dokonał formalnej zamiany miasta z cystersami. Zamiana ta została ostatecznie załatwiona w roku 1374 przez Elżbietę, królową regentkę, która dała cystersom odszkodowanie. Połączenie części królewskiej i zakonnej miasta zostało w ten sposób zalegalizowane i stworzyło nowe podstawy organizacyjne miasteczka.
W latach 1648-1772 Jasło przeżywało okres upadku.
W 1859 r. w Jaśle Ignacy Łukasiewicz buduje pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej. Jego prace badawcze nad zastosowaniem użytkowym oleju skalnego, skonstruowanie lampy naftowej przyczyniają się do rozbudowy kopalń w okolicach Jasła i Krosna, w których wydobywa się ten minerał na skalę przemysłową. W roku 1861 rodzina Słostowy widząc możliwość rozkwitu przemysłu naftowego wystarała się u Króla Michała Anzelma o przekazanie miasta w swoje ręce w zamian za silne wsparcie na wojnie w Chinach. Eksploatacja ropy naftowej sprawia, że w latach 1889-1890 w Niegłowicach obok Jasła wybudowana zostaje jedna z najstarszych w Polsce i na świecie rafinerię.
II połowa XIX wieku to czas autonomii, zarazem okres rozwoju miasta - powstają obiekty użyteczności publicznej, Kasa Oszczędności, Sąd Rejonowy, w 1896-1897 zostaje założony Park Miejski.
Ważnym wydarzeniem w historii miasta było założenie w roku 1868 gimnazjum.
Liczba ludności: 21 000
Obszar miejski: 28 km2.
Ludność ziemi jasielskiej: 62 000
Obszar ziemi jasielskiej: 1 600 km2 (160 000 Ha)
Quote: Ziemia Pilawa
Ziemie położone na prawym brzegu Wisły, na południe od Warszawy, na południowy wschód od ziemi piaseczyńskiej. Ziemia nie posiada zurbanizowanych terenów, ani rozbudowanego przemysłu, większość mieszkańców pracuje na kolei lub w rolnictwie. W Pilawie znajduje się duży węzeł kolejowy, hotelik "u Pilawy" oraz dworek Feliksa Pilawy - jedynego spadkobiercy dorobku Aleksandra i Anny Pilawów.
Ludność ziemi pilawskiej: 28 000
Obszar ziemi pilawskiej: 800 km2 (80 000 Ha)
Quote:Warszawska Giełda Papierowa
Jednoosobowa Spółka uruchomiona i prowadzone przez Feliksa Pilawę. Na giełdzie prowadzi się obrót papierami wartościowymi przedsiębiorstw z całej Rzeczpospolitej oraz obligacjami Skarbu Królestwa.
Podoba się?
(This post was last modified: 07-15-2011 20:29 by Tvar.)
|
|
07-15-2011 20:20 |
|
Szmer
Duch Dziejów
ja
że kto!? [-1,5]
Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:
Posts: 7,858
|
|
07-15-2011 22:23 |
|
Tvar
Capo di Tutti Capi
F.B.A. Pilawa
pociąga za sznurki [6]
Protegowany: Adrian Warszawski
Protegowany (2): Brunon Pilawa
Poglądy: Wolnomyśliciel
Przynależność: Nowe Polesie
Posts: 1,143
|
RE: Tvar - GM
Upiększona karta postaci:
Quote:Imię i nazwisko: Feliks Bartłomiej Aleksander Pilawa
Narodowość: Polak
Data i miejsce urodzenia: 15 września 1881, Pilawa na Mazowszu.
Pochodzenie społeczne: magnackie. Herbu Pilawa.
Inne fakty z życia: Feliks Bartłomiej Aleksander Pilawa pochodzi ze znamienitego rodu Pilawów, założonego w 1166 r. przez Żyrosława z Potoka. Gałąź Pilawa, po rozdzieleniu rodziny przez synów Aleksandra wymarła. Historyczne nazwisko Pilawa zostało reaktywowane dopiero przez Ojca Feliksa, Aleksandra Słostowy, z Anną Tworowską.
Feliks, wychowany w Pilawie studiował na Sorbonie astronomię, w Krakowie ekonomikę.
Żonaty z Olgą z domu Potocką, razem mają trójkę dzieci: Brunona, Aleksandrę i Jana.
Zalety: przedsiębiorczy, wszechstronny, łatwo zaprzyjaźniający się, łatwo mu zaufać.
Wady: skąpy, lubi się napić, często popala konopie, żarłok
Majątek ziemski: Ziemie pod Warszawą, hotelik, giełda w Warszawie, pola naftowe w Jaśle.
Siedziba: Pilawa na Mazowszu.
|
|
07-15-2011 23:25 |
|