Thread Closed 
 
Thread Rating:
Ofensywa Odra-Warta (4-28 IV 1963)
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #1
Exclamation Ofensywa Odra-Warta (4-28 IV 1963)
Quote:
Armia Zachodnia Związku Polskiego
Dowódca: gen. Edward Mickiewicz
Zaangażowane siły: 25 tys. żołnierzy

i Okręg Pomorski Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej
Dowódca: gen. Wojciech Jaruzelski
Zaangażowane siły: 22 tys. żołnierzy

przeciwko

Niemieckiej Republice Demokratycznej
Dowódcy: gen. Franz Plaschtzchik (Armia "Soldin")
feldmarsz. Rainer Koch (Armia "Neumark")
Zaangażowane siły: 60 tys. żołnierzy

Decyzja wspólnej ofensywy w kierunku ujścia Warty wynikała z kilku czynników - po pierwsze, Mickiewicz i Jaruzelski mogli tutaj współpracować, po drugie, było to najsłabsze miejsce na wojskowej mapie NRD. Przynajmniej na początku kwietnia w skali frontu to Polacy mieli przewagę liczebną.

Na odcinku południowym zadaniem Mickiewicza było dotarcie do Odry i odcięcie Niemców i Rosjan ze zgrupowania międzyrzeckiego. Nagły, punktowy atak Mickiewicza zaskoczył nieprzyjaciela, dzięki czemu klin Armii Zachodniej już 10 kwietnia dotarł do przedwojennej granicy. W tym czasie naczelnik Ulbricht wydzielił trzydziestotysięczną Armię "Neumark" pod feldmarszałkiem Kochem i posłał na Mickiewicza. Stąd w połowie kwietnia walki przybrały charakter pozycyjny.

Tymczasem Jaruzelski na północy z symbolicznym udziałem jednostek AZach zagroził oskrzydleniem wojskom niemieckim nad Płonią. Część z nich musiało wycofać się na zachód, do Przęsławia, część na południe, za zagrożony Myślibórz. Dopiero tam gen. Plaschtzschik zdołał zatrzymać Polaków i wypracować obronę, ale jego przyczółek nie ma zbyt korzystnego położenia i jest bliski okrążenia. Wiadomo zresztą, że rozstrzygnięcia zapadną na południu.

Wszędzie polskie wojska napotykały entuzjazm miejscowej ludności, wyzwalanej z łagrów, pozyskano też wielu nowych ochotników. Niemieccy cywile uciekli w panice w kierunku Zielonej Góry albo za Odrę. Ich ewakuacja na Śląsk działa raczej nieefektywnie. Nie zmienia to faktu, że aktualnie największe problemy ma Mickiewicz: jego wojska umocnione nad środkową Obrą są przynajmniej czterokrotnie słabsze od sił nieprzyjacielskich na tym odcinku, zaś na odsiecz ze wschodu się nie zanosi.
(This post was last modified: 05-15-2012 19:00 by Szmer.)
05-10-2012 13:31
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #2
RE: Ofensywa Odra-Warta (4 IV - ?)
Quote:
W drugiej połowie kwietnia, chociaż udało się zmusić do kapitulacji Armię "Soldin" i zdobyć Myślibórz, działania Polaków wytraciły impet. Niemiecki atak na wschodzie zepchnął Armię Zachodnią na linię prowizorycznych umocnień biegnących na terenach największych zniszczeń - tzw. linię Mickiewicza. W obliczu utraty Nowego Tomyśla musiał on przenieść swój sztab do Międzyrzecza.

W walkach pozycyjnych spychała Polaków na północ również Armia "Neumark" feldmarszałka Kocha. Niewielka część armii polskich wdarła się na drugą stronę Odry, wykorzystując chaos związany z odwrotem wojsk i ruchami ludności. Strategiczne wykorzystanie tych pozycji będzie jednak mocno utrudnione. Pod koniec kwietnia Niemcy zdecydowanie przejęli inicjatywę, mając wyraźną przewagę liczebną zwłaszcza na wschodzie. Co gorsza sytuacja zaopatrzeniowa armii Mickiewicza powoli stawała się katastrofalna - od pięciu miesięcy nikt nie widział na oczy obiecanych dostaw od Związku Polskiego...
05-15-2012 19:03
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user
Thread Closed 




User(s) browsing this thread: