Poligon
Na poligonie jako cele powinny być starsze Tetki-34 (wersje 76 i 57), trochę poniemieckiego sprzętu (głównie PzIV i działa szturmowe, Panthery i cięższe wozy Rosjanie wywieźli jeszcze w '45), lekkie niszczyciele czołgów SU-76 z lat 40-tych, co bardziej zużyte SU-85, działo o ciągu zewnętrznym (haubice 152 mm, działa dywizyjne 76 mm (trach-bum). Ilość i stan pozostawiam Tobie do oceny. Generalnie będzie to sprzęt do gruntownego remontu, mocno wyeksploatowany, a część z pewnością nada się tylko na magazyny części, ale nawet pojedyncze wozy to już coś w obecnej sytuacji. W ocenie opieram się na książce Polska 1945-55 wyd. Militaria.
Dodatkowo poligon powinien mieć na stanie wozy kierowania ogniem, obserwacji celów, radiowe i dowódcze, czyli wszystkie te, które zabezpieczają jednostkę przybywającą na strzelanie. W tym czasie wszystko robiono na podwoziu transporterów BTR-152 i wozów zwiadowczych BRDM. Własną jednostkę ogniową w sile dywizjonu artylerii do szkolenia kursantów i poborowych, tutaj zależy co to za jednostka miała się szkolić w tym czasie, albo haubice 152 mm, albo BM-14. Na koniec zabezpieczenie plot jednostki, w tym czasie najpewniej ZSU-57-2 na podwoziu T-34.
Pojazdy przechodzące testy poligonowe przed akceptacją do służby. Prototypy i broń z importu. Obstawiam jako pewniaka transportery polskiej produkcji OT-62 i OT-64 Skot, oraz radzieckie BTR-50 i BRDM-2. Możliwe, że już były w Polsce pierwsze BM-21 Grad, BTR-60 i pojedyncze T-62. Mało prawdopodobne jest przysłanie (nawet zakładając przyspieszenie prac z powodu wojny BMP-1 i rozwojowych transporterów pływających. Do tego ruszyła dopiero co (historycznie w 1962) produkcja seryjna T-55 w zakładach pod Poznaniem więc i tych czołgów powinno być sporo (i to naprawdę sporo, pokojowa produkcja to ponad 100 sztuk miesięcznie, zakładana możliwa produkcja wojenna wg danych z '59 dla czołgu T-54 zakładała produkcję 500 sztuk miesięcznie) na próbach zdawczo-odbiorczych przed przekazaniem wojsku. Uprzedzając cały ten złom jest dostosowany do przetrwania wybuchu atomowego w odległości od 300 m (czołgi) do 1200 m (transportery) od epicentrum zgodnie z radziecką doktryną taktycznego użycia broni jądrowej do przełamania frontu.
Bazy wojskowe
W przeciwieństwie do Śląska, lubuskiego i Pomorza na terenie Wlkpolski jest mało stałych garnizonów dużych jednostek. Dominują garnizony artylerii, stąd obstawiam duże ilości haubic 152 mm, które były podstawą ich uzbrojenia, dział 76 mm i 122 mm. Czyli standardowej broni z poprzedniej wojny.
Szlaki kolejowe
Jedyny transport broni (polskiej i radzieckiej) na front mógł się odbywać koleją (a przez Wielkopolską biegła glówna sztabowa magistrala kolejowa Wschód-Zachód), która z naturalnych powodów stała się celem uderzeń lotnictwa zachodniego. Przy torach powinno być sporo militarnego złomu w różnym stanie. Odwołując się do niemieckiej praktyki, sprzęt, który zleciał z platformy zostaje tam gdzie upadł (pod warunkiem, że nie na szynach), bo priorytetem jest odblokowanie szlaku kolejowego. Sprzęt będzie pordzewiały, często poobijany, uszkodzony, czasami nadpalony. Ale darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Lepszy stan będą reprezentować transporty, które stanęły w momencie ataku atomowego na stacjach. To będzie sprzęt fabryczny na platformach kolejowych pod brezentem. \
Czego można się spodziewać? Broni ręcznej (AK-47, RPG, OSA) w skrzyniach i amunicji do niej, sprzętu motorowego (wszelkiej maści ciężarówek, łazików, motocykli), sprzętu zmechanizowanego (transportery BTR-40, BTR-60, BTR-152, BRDM, BRDM-2, BTR-50), czołgów (pływających PT-76, T-44, T-55, T-54, T-62, T-64, T-10, IS-3, IS-4), dział szturmowych i samobieżnych (SU-122, SU-152, ISU-152, ZSU-57-2, BM-14, SU-122-54), dział (152 mm, 122 mm, 76 mm), śmigłowców (Mi-1, Mi-4, Mi-6), samolotów (Mniej prawdopodobne, większość transportu odbywałaby się po prostu przelotem, na wszelki wypadek lista możliwych typów: Su-7, Su-9, MiG-15, 17, 19 i 21).
Do tego powrotne transporty sprzętu uszkodzonego, wymagającego odnowienia resursu fabrycznego silników, oraz zdobycznego (amerykańskiego, niemieckiego, francuskiego, angielskiego) do testów porównawczych i ewaluacyjnych. W grę wchodzą czołgi M46, M47, M48 i M60 z USA, wczesne niemieckie Leopardy 1, lekkie francuskie AMX-13, brytyjskie Centuriony, pojedyncze samoloty, śmigłowce, itd.
Stan i ilości, to Twoja działka. A teraz proszę ciasteczko za tę robotę