Quote:
Ustrój: Republika Prezydencka (model autorytarny)
Przywódca: Naczelnik Tomasz Lis-Bukczycki
Siedziba władz: Gniezno
Kamieniem węgielnym Rzeczpospolitej Wielkopolskiej stał się strach przed powrotem Niemców. Zbyt żywa była wciąż pamięć o rządach Greisera, żeby trawić siły na wewnętrznych sporach. Strach scementował społeczeństwo. Najwyższą władzę powierzono Naczelnikowi, który połączył w swoim ręku funkcję prezydenta i naczelnego wodza, funkcjonując dzięki temu jako organ nadrzędny w stosunku do pozostałych. Na czele władz cywilnych stanęła Naczelna Rada Narodowa, która odpowiada za zachowanie porządku i funkcjonowanie administracji państwowej (w tym Policji Państwowej, która na powrót zastąpiła Milicję). Przy NRN istnieje wybieralne przedstawicielstwo w postaci Sejmu Prowincjonalnego, który stanowi organ ustawodawczy nowej Rzeczpospolitej.
Obszary objęte tzw. II Powstaniem Wielkopolskim (skierowanym przeciw resztkom aparatu komunistycznego) były żywnościowym zapleczem przemysłowego Poznania. Reforma rolna i próby kolektywizacji nie zdołały zniszczyć sieci prywatnych gospodarstw, stąd ogólnie niezła sytuacja aprowizacyjna regionu. Gorzej wygląda baza przemysłowa, w której dominuje przemysł lekki i spożywczy. Wyjątki są nieliczne jak chociażby zakłady maszynowe Spomasz i Polmo w Gnieźnie. Za sprawy gospodarcze odpowiadają: Referat ds. Aprowizacji NRN (sprawy rolnicze) i Referat ds. Przemysłu NRN (sprawy produkcji przemysłowej)
Od strony militarnej zagospodarowano dawne bazy LWP w tym 12 Brygady Artylerii Ciężkiej (Gniezno) i 2 Sudeckiego Pułku Czołgów (Września). W bazie remontowej 2 PCz w ręce powstańców wpadła spora liczba uszkodzonych i znajdujących się w różnym stanie naprawy pojazdów mechanicznych. Niestety bez wznowienia dostaw części i paliwa szanse na uruchomienie większości są bardzo małe. Obecnie funkcjonujące oddziały powstańcze wciąż więcej mają wspólnego z zebraną ad hoc milicją niż realnym wojskiem. Należy je dopiero umundurować, wyposażyć i zorganizować, aby zapewnić chociaż pozory funkcjonowania struktur wojskowych. W formacjach milicyjnych dominują piechota i kawaleria, brak natomiast broni technicznych. Na czele Wojsk Wielkopolskich stoi Naczelnik mając do pomocy Szefa Sztabu Generalnego i Głównego Kwatermistrza.
W skład Rzeczpospolitej Wielkopolskiej wchodzą powiaty: gnieźnieński, wrzesiński i słupecki.