Quote:Bieszczadzka Republika Ludowa
Dowódca: gen. Aleksander Popławski, potem płk Łukasz Łączka
Zaangażowane siły: niespełna 3 tys. żołnierzy
przeciwko
Miastu Sanok
Dowódca: kpt Feliks Czarnecki
Zaangażowane siły: ponad 2 tys. żołnierzy
i Ordynariatowi Sprawy Bożej
Dowódca: mjr Czesław Kobyliński
Zaangażowane siły: 1,5 tys. żołnierzy
Tło: już po koniec lutego wojska Popławskiego zajęły Zagórz i Bukowsko, o parę kroków od Sanoka. Wówczas też Sanok rozpoczął negocjacje na dwa fronty, rozważając kompromis z Bieszczadami albo sojusz z Ordynariatem. Ostatecznie miasto wybrało to drugie, podpisało sojusz z Rzeszowem i powołało najemników. Tymczasem BRL rozpoczęło przegrupowanie i koncentrację...
9 marca, po południu: ordynariackie 2. Batalion Strzelców i 1. Batalion Piechoty oraz trzy kompanie sanockich najemników, razem prawie 1500 żołnierzy, ruszają forsownym marszem, próbując dogonić jednotysięczną 1. Brygadę Obrony Terytorialnej Popławskiego.
noc 9/10 marca: wycofujący się popławczycy.okazują się nieprzygotowani do walki, w dodatku kiepskie morale doprowadza do dezercji. W leśnych walkach 1. BOT zostaje w dużej mierze rozbita - zaledwie 500 żołnierzy dowódca zdołał wyprowadzić bokiem, w kierunku Tarnawy Górnej. OSB traci 70 ludzi.
10 marca, rano: Sanoczanie i Ordynariaccy zajmują Lesko, podczas gdy pod Hoczewem Popławskiemu udaje się sformować I Grupę swoich wojsk. Dołączają do niej resztki 1. BOT. Wojska zmotoryzowane są gotowe w Olszanicy. W tym czasie 1. Batalion Zaczepny OSB znajduje się niedaleko Bukowska, a żandarmeria BRL - Ustrzyk Dolnych.