wulf
Elementum meum Libertas
Isa Achmatowicz
różnie pamiętany [3]
Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: słuszne
Przynależność: Sieradz
Posts: 1,483
|
Szkicownik
Quote:O monarchii
Dążenia republikańskie dają się pogodzić z monarchią. Republika, a więc rzecz wspólna, rzeczpospolita, nie musi odbywać się bez osoby monarchii. Można wręcz powiedzieć, że monarchia i rzeczpospolita, mogą być ze sobą związane. Tak jak w dziejach naszego kraju jest od wielu stuleci.
Samo obalenie króla nie wprowadzi republiki. Wręcz przeciwnie - może zamienić republikańską do tej pory Rzeczypospolitą, w targowisko ideologicznych wywłok, które za garść srebrników sprzedadzą wszystko - kraj, naród, a za niewielką dopłatą, również własną matkę.
Monarchia naszej Rzeczypospolitej wymaga reform. Wymaga naprawy i wysiłku postępowego, który Naród uspokoi i pozwoli mu się rozwijać. Tego nie kwestionuje nikt. Nie wymaga jednak ustrojowego obalenia króla. Nie wymaga również przemocy i wystąpienia przeciwko szlachcie.
Rzeczpospolita opiera się na szlachcie. Wielu szlachetnych z nazwy ludzi to jednak łachudry. Wielu z tych szlachetnych, nie ma w sobie nic szlachetnego. Tworzą grupę, która swoim zachowaniem i przykładem, całą szlachtę oczernia, łajnem obrzuca. A znowu, na historię trzeba spojrzeć. Tak jak republika nie wyklucza monarchii, tak i szlachta nie jest w Rzeczypospolitej jedynie źródłem zła.
Szlachta pierwotnie była grupą, która swoją pozycję zyskała za zasługi dla państwa. W dowód wdzięczności suwerena za wykonaną pracę i spełniony obowiązek. I tak być powinno również teraz. Najwybitniejsze jednostki winny dostępować zaszczytu nadania herbu i szlachectwa. Winny być wyniesione ponad inne jednostki i stawiane za wzór.
Drzewiej król pasował na rycerzy najdzielniejszych z wojowników. Rycerz, z pasem, dostawał prestiż, ale i obowiązki. Jako człowiek Honoru musiał spełniać najwyższe standardy, tak by nigdy nie splamić godności, którą otrzymał. I to, w dniu dzisiejszym, być tak powinno. Król winien tworzyć rycerzy, szlachtę, za zasługi na polu kultury, sztuki, ale też i rycerzy służby publicznej. Winien nagradzać sługi Rzeczypospolitej stosowną nobilitacją. By ludzie wiedzieli, że poświęcenie się państwu, służba Rzeczypospolitej, jest źródłem największych osobistych sukcesów i najlepszym gwarantem życia pobożnego, dostojnego i szlachetnego.
napisał
Nataniel Sapieha herbu Lis odmienny
Isa Achmatowicz - الحمد لله ربّ العالمين
(This post was last modified: 07-20-2011 11:53 by wulf.)
|
|
07-18-2011 14:54 |
|
wulf
Elementum meum Libertas
Isa Achmatowicz
różnie pamiętany [3]
Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: słuszne
Przynależność: Sieradz
Posts: 1,483
|
RE: Szkicownik
Quote:O religii
Wiara w Boga, jakkolwiek definiowanego, jest prywatną sprawą każdego człowieka. Przyrodzona godność jednostki wymaga by chronić prawo każdego do życia według wyznania własnego wyboru. To z kolei wymaga by państwo od wiary oddzielone było kurtyną. Kurtyną, która nie pozwoli na deptanie wiary jednostki, ani na monopol jednej wiary w państwie.
Państwo wyznaniowe, preferujące jedno wyznanie, szczególnie gdy kraj jest wielowyznaniowy, nie ma racji bytu. Prędzej czy później upadnie, lub pogrąży się w wojnie domowej. Dlatego należy odseparować państwo od kościołów. Należy z życia politycznego usunąć wszelkie formy instytucyjonalnej współpracy tiary i korony, wszelkie zależności między królem, a władzą kościelną.
Rzeczypospolita winna opierać się na fundamencie religijnej tolerancji, poszanowania dla osobistych wyborów jednostki. Winna chronić wyznania, ale ich nie preferować. Winna wspierać obywatelskie prawo do życia według własnych poglądów i walczyć z opresją wymierzoną w słabszych.
Dlatego proponuję, by nowy Król i nowy Sejm, uchwaliły w Rzeczypospolitej całkowity rozdział pomiędzy wiarą a państwem. By usunięte zostały wszelkie zależności między kościołami a władzą, by sprawy sacrum i profanum były od siebie na stałe oddzielone. By w życiu politycznym wiara nie była czynnikiem decydującym. By nikt nie czuł się nigdy prześladowany ze względu na to, że jest luteraninem, ortodoksem, żydem, kwakrem lub arianinem.
napisał
Nataniel Sapieha herbu Lis odmienny
Isa Achmatowicz - الحمد لله ربّ العالمين
(This post was last modified: 07-19-2011 09:39 by wulf.)
|
|
07-19-2011 09:39 |
|
wulf
Elementum meum Libertas
Isa Achmatowicz
różnie pamiętany [3]
Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: słuszne
Przynależność: Sieradz
Posts: 1,483
|
RE: Szkicownik
Quote:O prawach politycznych
Kto powinien brać udział w rządzeniu krajem? Moim zdaniem - każdy człowiek, każdy obywatel. Niezależnie od pochodzenia, stanu, religii, płci, narodowości. Jeśli jest poddanym Króla, winien mieć prawo kształtować władzę w tym kraju. Jak? Poprzez wolne wybory przedstawicieli do sejmu. Sejmu, który winien reprezentować interesy jednostek, być ich przedstawicielstwem. Król winien w sejmie znajdować oparcie dla swoich rządów. O ile bowiem sam rządzi z Bożej łaski, o tyle jest on winien dbałości o swoich poddanych i wysłuchanie ich. Wysłuchać ich może tylko przez stałe przedstawicielstwo, które opierać będzie się reprezentacji jednostek.
W sejmie winni zasiadać więc zarówno Polacy, jak i Tatarzy, jak i Rusini, Malagasze, Tadżycy i Litwini. Winny być i kobiety i mężczyźni, zarówno katolicy, jak i protestanci. Istnienie organu, który swoją różnorodnością odda różnorodność Rzeczypospolitej, jej bogactwo kulturowe i obyczajowe jest bowiem jedynym gwarantem zachowania spójności państwa, utrzymaniem Rzeczypospolitej jako potęgi światowej, która w XX wieku winna przewodzić globalnemu społeczeństwu i nadawać ton wszelkim debatom dotyczącym losu człowieka.
napisał
Nataniel Sapieha herbu Lis odmienny
Takie coś do prasy - żeby może zyskać "wsparcie" w niektórych kręgach przed elekcją. Szmer, wrzuciłbyś znowu do mediów GMowych?
Isa Achmatowicz - الحمد لله ربّ العالمين
|
|
07-19-2011 14:02 |
|
wulf
Elementum meum Libertas
Isa Achmatowicz
różnie pamiętany [3]
Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: słuszne
Przynależność: Sieradz
Posts: 1,483
|
RE: Szkicownik
Quote:Współpraca lepsza od wojny, porozumienie lepsze od krwi
Początek mojego panowania to okres reform, ale i rosnącego konfliktu pomiędzy niektórymi środowiskami. Sytuacja jest trudna, a postawy wielu stron pozornie nie do pogodzenia. A jednak, wiedziony wiarą w mieszkańców Rzeczypospolitej, ufam, że możliwe jest zażegnanie konfliktu jeszcze zanim się zacznie. Wymaga to tylko woli ze strony tych, którzy w konflikcie są.
W sejmie projektowana jest konstytucja - konstytucja gwarantująca wolne i demokratyczne wybory, stanowiąca podstawę ochrony praw kardynalnych jednostek królestwo zamieszkujących. Ukończenie prac nad konstytucją pozwoli Rzeczypospolitej wejść w nowy etap dziejów - etap demokratycznej monarchii konstytucyjnej, w której nie ma wykluczonych i poniżonych, są zaś obywatele, równi wobec prawa, przez prawo chronieni i przed prawem jedynie odpowiedzialni.
Żeby reformy doszły do skutku, konieczny jest pokój. Wielu moich przeciwników woli mówić o wojnie. Grożą rewolucją, przemocą, anarchią. Dokonują samosądów i aktów urągających istocie człowieczeństwa. Chcą kraj nasz utopić we krwi swoich przeciwników, chcą by ulice pokryły się nie nowym brukiem, a trupem. Chcą przestępczości, gwałtwów, zabójstw. Chcą w Polsce scen gorszących, biblijnego wręcz piekła, w którym nikt nie będzie bezpieczny, w którym nikt nie będzie mógł spokojnie żyć. W którym rząd wiódł będzie strach i donos, nie zaś tolerancja i wolność.
Ja jednak, w tej chwili, chciałbym zaapelować do rewolucjonistów, by zaniechali przemocy. By pokojowymi metodami pracowali dla dobra Rzeczypospolitej. By poparli konstytucję i wolne wybory, by sił swoich szukali w demokratycznym procesie, w którym wyborcy, popierając ich postulaty, przyznają im jasne prawo decydowania o losie kraju. Błagam i proszę o pokój. O poszanowanie godności drugiego człowieka, o zrozumienie dla potrzeby życia w świecie opartym na pokoju, dialogu i demokracji.
Jako król, wiedziony chrześcijańskim nakazem miłosierdzia i potrzeby wybaczania, proszę by wrogowie monarchii i wrogowie szlachty, swoją niechęć do tych instytucji wyrazili w ramach demokratycznych, w sejmie, który wg projektu konstytucji, będą mogli przekonać do swych racji i przegłosować stosowne prawo.
napisał
król Kazimierz
wrzucisz do mediów?
Isa Achmatowicz - الحمد لله ربّ العالمين
(This post was last modified: 07-22-2011 15:01 by wulf.)
|
|
07-22-2011 15:00 |
|