Quote:
ORDYNARIAT SPRAWY BOŻEJ
członek Związku Polskiego
ustrój: teokracja
przywódca: ksiądz ordynariusz Jerzy Żytniak
siedziba władz: Rzeszów
poziom cywilizacji: 24
Podobno przed wojną ksiądz Żytniak był proboszczem w Pstrągowej na Podkarpaciu. Już w czasie wojny zaangażował się w zbiórki dobroczynne na rzecz ofiar; po upadku państwa wykorzystał swój autorytet do zaprowadzenia porządku na terenie parafii. Do końca 1962 r. wpływy Żytniaka na Podkarpaciu rosły, aż 4-5 stycznia 1963 r. jego oddziały pokojowo opanowały Rzeszów. W ten sposób ugruntowało się swoiste państwo kościelne. Wkrótce potem Ordynariat przystąpił do Związku Polskiego.
Wobec urwania się kontaktów z Watykanem Żytniak jako "ksiądz ordynariusz" rości sobie prawa do zwierzchnictwa nad Kościołem, przynajmniej polskim. Spotyka się to ze sprzeciwem tych hierarchów, którzy przeżyli wojnę (ale w ogóle mało sobie oni radzą z nowymi realiami). Za tymczasowego przywódcę Kościoła uznaje Żytniaka wiele parafii w kraju. Rzeszów m.in. kieruje akcjami charytatywnymi, nie stroniąc od angażowania się w politykę. Eksperymentuje się z polskim jako językiem liturgii (zamiast łaciny).
Administracja na terenie Ordynariatu opiera się na strukturze organizacyjnej Kościoła - proboszczowie są także świeckimi zarządcami parafii. Ludność w zasadzie (póki co) znosi to dość potulnie. W razie czego władze odwołują się do pomocy formacji policyjno-wojskowej, tzw. Straży Ordynariackiej. Za przestępstwa w rodzaju seksu przedmałżeńskiego czy niechodzenia na niedzielne msze grożą grzywny (faktycznie można ich uniknąć dzięki dyskrecji i łapówkarstwu), za otwartą opozycję polityczną czy światopoglądową - areszt lub przymusowa emigracja. Radio Maryja korzystające z dawnej infrastruktury Polskiego Radia Rzeszów jest pierwszą nową radiostacją uruchomioną po wojnie (pierwszą w ogóle był komunistyczny I program PR) - obejmuje zasięgiem Podkarpacie i część sąsiednich regionów.