Post Reply 
 
Thread Rating:
Proty
Zgredźmin Offline
Posting Freak
*****

Mikołaj Czapski
powoli zapominany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,801
Post: #1
Proty
Quote:
[Image: z473322X.jpg]

Mikołaj Krasicki - urodzony 12 maja 1900 roku w Bachórzcu jako syn hrabiego Ignacego Krasickiego i hrabiny Elżbiety Zamoyskiej. Wyrastał w atmosferze zamku leskiego[1], który w II połowie XIX wieku był ośrodkiem towarzysko - intelektualnym regionu. Przed każdymi wyborami sejmowymi zjeżdżała tu szlachta sanocka. Krasiccy utrzymywali żywe kontakty z wieloma działaczami patriotycznymi i twórcami kultury. Jego dziadek Edmund Konrad Ignacy uczestnik powstania 1831, oraz ojciec Ignacy byli działaczami patriotycznymi.

W 1918 wstąpił do tworzącego się na Zagłębiu Wojska Polskiego, tam poznał gen. Grzegorza Zawadzkiego który bardzo sobie cenił młodego szlachcica i z którym przebył cały szlak bojowy od 1918 do 1921 roku, w tym czasie dosłużył się stopnia majora. Po zakończeniu wojny Polsko-Bolszewickiej rozpoczął studia na Uniwersytecie we Fryburgu (Saksonia) w kierunku administracji. Do kraju powrócił w maju 1926 na kilka dni przed przewrotem majowym Piłsudskiego. W czasie trwania walk skontaktował się z generałem Zawadzkim który jak się okazało stał po stronie Piłsudskiego, ten szybko wykorzystał świeżo upieczonego adepta administracji do pomocy. Kiedy przewrót zwyciężył pomagał Zawadzkiemu w administrowaniu Warszawą do 1 października 1926 roku, a po tym został pracownikiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Na kilka dni przed rozpoczęciem wojny w maju 1940 roku ponownie zaciągnął się do Wojska Polskiego gdzie trafił do 27 Dywizji Piechoty. Po klęsce Wojska Polskiego uciekł do lasu wraz z kilkoma kolegami gdzie natrafił w końcu na zgrupowania AK. Całą wojnę prowadził działania partyzanckie. Po wyzwoleniu w 1947 postanowił zaangażować się politycznie i brał udział w budowaniu struktur LPN na Podkarpaciu. W wyborach 1947 został wybrany posłem.

gen. Mikołaj Czapski - Partia Gospodarczo-Imperialna
"I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści." - Józef Piłsudski

gg: 5055882
04-06-2012 20:08
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Szmer Offline
Duch Dziejów
*******

ja
że kto!? [-1,5]

Protegowany: I. Komarenko
Protegowany (2): Chan Razmemłaj
Poglądy: chemairisme
Przynależność:

Posts: 7,858
Post: #2
RE: Proty
Do tematu postaci zapraszam.
04-07-2012 10:39
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Zgredźmin Offline
Posting Freak
*****

Mikołaj Czapski
powoli zapominany [2]

Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:

Posts: 1,801
Post: #3
RE: Proty
w sensie że okej? Tongue

gen. Mikołaj Czapski - Partia Gospodarczo-Imperialna
"I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści." - Józef Piłsudski

gg: 5055882
04-07-2012 13:09
Send this user an email Send this user a private message Find all posts by this user Give Reputation to this user Quote this message in a reply
Post Reply 





User(s) browsing this thread: