Quote:Anastazy Gromiński
Zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta z 1928 powoływanie wojewodów leży w kompetencji Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Rady Ministrów przedstawiony jej przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Toteż zastanawiam się czy nie pomylił pan adresata tego pytania. Jeśli chodzi o moje działania w tej przestrzeni, drugim punktem na pierwszym posiedzeniu Rady Ministrów była koncepcja konsolidacji administracji i jej odbudowy, która mimo wszystko leży w kompetencjach MSW. Sprawy wewnętrzne w koalicyjnym podziale zadań należą do Stronnictwa Narodowego, więc być może odpowiedź na pańskie pytanie znajduje się bliżej, niż mógłby pan przypuszczać.
Quote:Aleksandra Różyk-Opala
Polityka proponowana przez Partie Pracy jest wielokierunkowa.
Sądzimy, że zubożenie społeczeństwa można zatrzymać poprzez działania wyrażające się w nazwie naszej partii - poprzez pracę: rzadu i obywateli. Dlatego uważamy za pilną konieczność przyjęcia elastycznej strategie wobec rynku pracy, poprzez określenie polityki względem pracowników i pracodawców, tak aby dawała większe możliwości zatrudnienia wszystkim obywatelom. Osoby zaś znajduje się tymczasowo poza możliwością zawarcia umowy o prace, zostałyby skierowane na darmową edukację zawodową, albo zatrudniane w ramach czynności leżących w rękach zadań spółek komunalnych niewymagających od pracowników dyplomu matury, albo nawet małej matury. Ministerstwo właściwe ds. pracy i opieki społecznej powinno przyjąć klasyfikację obywateli właśnie na pierwszą grupę osób z największymi szansami na znalezienie pracy, drugą osób dla której powstałyby specjalne ośrodki szkoleniowe i trzecią grupę osób niezdolnych do podjęcia pracy, inwalidów wojennych, niepełnosprawnych, samotnych matek - tu powinna być zaadresowana szeroka polityka socjalna.
Inny aspekt dotyczycy przyszłych pokoleń: złamania "biedy z urodzenia" poprzez darmową edukację i opiekę zdrowotną. Inny z kolei zakłada wspieranie nowych technologii, polskiego eksportu. Na Polskę Dobrobytu składa się szereg czynności rządu, obywatelom należy nie tylko zapewnić bezpieczeństwo w postaci polityki socjalnej, ale właściwa misja państwa powinna skupić w rękach narzędzia umożliwiające wspieranie życie zawodowego. Jedne partie stawiają wszystko na podatki, inne na fabryki - my stawiamy na ludzi.
Quote:Grzegorz Zawadzki
Panie ministrze, czy solidaryzm społeczny oznacza pluralistyczną jedność? Bo fakt, w II Rzeczypospolitej tak było, że za głośna krytyka ośrodków władzy pociągała za sobą darmowy pobyt wypoczynkowy w Berezie, ale teraz, po latach okupacji, po latach ograniczonej demokracji w społeczeństwie polskim odradza się duch pluralizmu i krytyki. Owszem, uważam, że pewne słowa są przesadzone, ale przecież to pan Prezydent bardzo transparentnie nie wywiązał się z nałożonych na niego obowiązku. Pochodzi on przecież z niedemokratycznej nominacji, a zatem jedyny autorytet posiada w związku przekazanym mu przez pana Raczkiewicza mandatem zaufania. Ten mandat można było bardzo szybko stracić, zwłaszcza poprzez ambiwalentny stosunek pana Prezydenta do prac Rady Ministrów, a szczególnie konkretnych osób.
Choć pan Wukowicz ma prawo do wypowiadania swoich opinii, niektórych jego słów nie mam zamiaru pochwalać. Z drugiej strony nie zamierzam krytykować, bo jego zdenerwowanie absolutnie rozumiem. Pamiętajmy, ze między ignorancją prezydenta a słowami pana ministra jest minimalna różnica. Charakter debaty publicznej i poziom kultury w Nowej Polsce jest rzeczą absolutną ważną, lecz to wszystko determinuje podejście władzy. Im będzie bliższa, człowiecza, obywatelska - tym więcej wobec niej szacunku będzie.