Wisznu
Pierwsza Dama
szpilki
mało znana [2]
Protegowany: kozaczek
Protegowany (2): baletka
Poglądy: estetyczne
Przynależność: WOMAN
Posts: 858
|
RE: [Wisznu] Anna Kowalska (Hannah Strauss-Biron von Curland)
Zrób sobie takiego protegowanego.
Quote:
JAJNIKOWA TERESA właśc. Estera Berliner (ur. 1870 r. w Smoleńsku) działaczka państwowa i komunistyczna pochodzenia polsko-żydowskiego (matka Polka i katoliczka, ojciec Żyd, deista). Początkowo pracowała w aptece ojca, by później ukończyć pielęgniarstwo we Lwowie. W 1899 roku związała się z Socjaldemokracją Królestwa Polskiego i Litwy. Od 1903 roku w partii bolszewickiej, w czasie rewolucji brała udział m.in. w akcjach zdobywania pieniędzy dla partii, czy leczenia rannych bolszewików. Kilkakrotnie aresztowana i zsyłana (uciekała). W 1912 roku zaocznie wybrana na członka KC SDPRR(b), należała do redakcji „Prawdy” i in. Pism bolszewików (np. petersburskiej „Zwiezdy”). W latach 1913–17 przebywa na zesłaniu na Syberii (rejon turuchański). Po rewolucji lutowej przyjechała do Piotrogrodu. Od początku w pełni wierzyła w Tow. Lenina. Współorganizatorka zbrojnego przewrotu bolszewickiego i rewolucji październikowej. W pierwszym rządzie sowieckim komisarz ludowy do spraw narodowościowych, a od 1919 także kontroli państwowej jednocześnie 1919–53 członkini Biura Polit. RKP(b). W czasie wojny domowej komisarz różnych frontów choć bez większych sukcesów. W kwietniu 1922 roku w związku z chorobą Lenina wybrana z rekomendacji L.B. Kamieniewa na administracyjne wówczas stanowisko sekretarza generalnego (genseka) partii komunistycznej. Wykorzystała je do rozciągnięcia kontroli nad stale powiększanym aparatem partyjnym i podporządkowaniem sobie aparatu bezpieczeństwa. Po śmierci Lenina pod wpływem „Testamentu Lenina” składa samokrytykę i obiecuje większą ostrożność w korzystaniu z uprawnień, mniejszą brutalność i większą tolerancję. Jednocześnie proponuje ujawnienie „Testamentu”. W związku z takim stanowiskiem w 1924 odsuwana od władzy, a pod koniec 1926 roku ostrzeżona przez G.J. Zinowjewa opuszcza kraj. Początkowo na emigracji stara się podburzyć partie Kominternu, by ograniczyć wpływ komunistów radzieckich na ich politykę. Mimo początkowych sukcesów po 1930 roku rezygnuje z działalności społecznej. Kontynuuje podróże, ale przestaje agitować i raczej zbiera informacje do pisanej przez nią "Historii Ruchu Komunistycznego", której fragmenty wydaje. Przebywa w Turcji, Francji, Norwegii, Meksyku, Chinach, Indiach, a od 1932 w Australii. Po przejściu władzy w Polsce przez rząd komunistyczny dzięki pomocy korespondencyjnych przyjaciół wśród polskich komunistów otrzymuje obywatelstwo polskie i powraca do kraju. Nie zostaje jednak członkiem partii wiedząc o dość nieprzychylnym stosunku do niej Tow. Trockiego. Po wypędzeniu decydentów komunistycznych z ziem polskich doradza tym działaczom komunistycznym, którzy pozostali w sprawach dotyczących taktyki wyborczej i polityce społecznej.
(This post was last modified: 03-10-2012 11:41 by Wisznu.)
|
|
03-10-2012 11:39 |
|
Wisznu
Pierwsza Dama
szpilki
mało znana [2]
Protegowany: kozaczek
Protegowany (2): baletka
Poglądy: estetyczne
Przynależność: WOMAN
Posts: 858
|
RE: [Wisznu] Anna Kowalska (Hannah Strauss-Biron von Curland)
To rezygnuję z komunizmu.
Quote:
Anna w jednym z widowisk teatralnych.
Anna Czartoryska (urodzona jako Hannah Biron von Curland w 1907 roku w Berlinie) polsko-śląska arystokratka, tytularna księżna Kurlandii, aktorka występująca na polskich i niemieckich scenach, oraz pisarka kryminałów i szekspirolog amator.
Anna od wczesnego dzieciństwa wychowywała się zarówno w polskiej kulturze jej matki (Anny Potockiej), jak i niemieckiej jej ojca (Ernst Biron von Curland). Od wczesnego dzieciństwa wykazywała zdolności aktorskie i muzyczne. Uczestniczyła w jasełkach, szkolnych kółkach teatralnych, baletowych, oraz w chórze kościelnym. Lubiła opowiadać historie, czytać książki i bardzo wcześnie zaczęła pisać dziennik, wiersze, a w końcu opowiadania. Studiowała w Państwowej Szkole Muzyki i Sztuk Scenicznych w Berlinie. W 1924 roku wyszła za mąż za Adama Czartoryskiego księcia na Klewaniu i Żukowie poznanego podczas jednej z wizyt u dziadków. Jej debiutem teatralnym była rola Wirgilii w sztuce W. Szekspira „Koriolan” Teatru Narodowego w 1925 roku. W kolejnych latach występuje w licznych sztukach na polskich i niemieckich scenach. W 1927 roku publikuje swoją pierwszą powieść „Skąd przyszła śmierć?”. Szukając materiałów na powieść zainteresowała się teorią ras i eugeniką. Innym jej zainteresowaniem jest szekspirologia z tego powodu wydała pracę „William Szekspir czy Elżbieta I Tudor?” starającą się na 800 stronach zrewidować personalia najwybitniejszego angielskiego twórcy. Praca spotkała się z licznymi polemikami.
Od 1928 roku członkini Polskiego Towarzystwa Eugenicznego. W 1930 roku współzałożycielka Polskiej Partii Pięknych Ludzi. Przekształconej następnie w Narodowo-Socjalistyczną Partię Faszystów w celu wykorzystania roszczeń socjalnych, dla zdobycia władzy. Partia w 1934 roku opracowuje nowy program i zmienia nazwę na Stronnictwo Rasowego Uzdrowienia. Rozwiązana przez komunistów zostaje reaktywowana pod nazwą Stronnictwo Uzdrowienia.
(This post was last modified: 03-10-2012 16:47 by Wisznu.)
|
|
03-10-2012 16:45 |
|