wulf
Elementum meum Libertas
Isa Achmatowicz
różnie pamiętany [3]
Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: słuszne
Przynależność: Sieradz
Posts: 1,483
|
RE: Związki zawodowe bliskie Partii Pracy
Quote:Sztandar Wolnej Pracy i inne związki zawodowe pochlebnie o dekretach Partii Pracy
Sztandar Wolnej Pracy i inne związki zawodowe bardzo dobrze ocenia ostatnio przyjęte regulacje dekretowe dotyczące pracowników, a zainicjowane przez Partię Pracy. Zdaniem związkowców dekret o ochronie pracownika przed wyzyskiem reguluje kwestie zapobiegania i zwalczania wyzysku w gospodarce w sposób wysoce satysfakcjonujący: "Dekret zakazuje wszelkich działań kapitalistów, których chcieliby wyeliminować, ograniczyć lub naruszyć słuszne prawa robotnicze lub chcieliby wyzyskać swoich pracowników (w tym również najmitów, robotników rolnych, usługodawców, wykonawców jednorazowych i innych)" - wyjaśnia August Jeleń, przywódca związkowy SWP ze Śląska.
Ruch związkowy szczególnie cieszy włączenie do systemu ochrony zarówno robotników, jak również drobnych usługodawców i rzemieślników pracujących na czyjś rachunek, a także rolników pracujących na cudzej ziemi. Do tej pory bowiem rozwiązania robotnicze nie zawsze dotyczyły innych kategorii pracowników. Dekret wywołał spore poruszenie, bowiem definicja wyzysku przyjęta na potrzeby dekretu jest szeroka i zapewnia realną możliwość walki z dzikim kapitalizmem. Wyzyskiem, zgodnie z dekretem jest bowiem każde działanie przedsiębiorcy względem pracownika, które polega na wykorzystaniu przymusowego położenia pracownika, niedołęstwa lub niedoświadczenia pracownika, i przyjęcie przez przedsiębiorcę w zamian za nieuczciwie niskie wynagrodzenie świadczenie pracy, której wartość w chwili zawarcia umowy przewyższa w rażącym stopniu wartość wynagrodzenia. "Dekret jest rygorystyczny dla kapitalistów. Nie pozwala im on na gnębienie proletariatu. Klasa posiadająca nie będzie mogła teraz bezkarnie pod but brać robotnika i rolnika, dając głodową pensję za pracę, która jest niewolnictwem" - komentuje Jeleń.
Dzięki dekretowi pracownik może żądać zmniejszenia swego świadczenia (np. zmniejszenia czasu pracy lub zmniejszenia obciążeń na niego nałożonych) lub zwiększenia należnego świadczenia od pracodawcy (np. większej pensji, dłuższych urlopów, dłuższych przerw w pracy, lepszego zabezpieczenia socjalnego. W ostateczności może żądać unieważnienia umowy. W razie wyzysku pracownik winien otrzymać pełne odszkodowanie od pracodawcy. Jeśliby dany kapitalista wyzysku dokonywał nagminnie i ciągle, prawo przewiduje możliwość odebrania mu przedsiębiorstwa przedsiębiorcy wyzyskiwacza przez sąd, jego nacjonalizacji, a także orzeczenie zakazu wykonywania przez niego działalności gospodarczej.
To ostatnie jest szczególnie istotne - jeśli bowiem okaże się, że pracodawca postępuje niegodnie, gwałci prawa najuboższych i próbuje swój zysk realizować w sposób niemoralny - grozi mu całkowite społeczne wykluczenie. Działanie takie może skończyć się dla niego utratą wszelkich profitów i zakazem dalszego działania.
Podobnie dobrze ocenione zostały również regulacje dotyczące związków zawodowych. Prawo pozwalające założyć związek dwóm osobom uznane zostało za wyjątkowo postępowe. "Dzięki temu, że podstawową organizację związkową może założyć dwóch robotników, jest szansa na odrodzenie prawdziwego ruchu związkowego, dbającego o prawa pracowników różnych gałęzi przemysłu. Postępująca industrializacja nie będzie musiała wiązać się z pogarszaniem się sytuacji proletariatu i zaostrzeniem walki klas" - tłumaczy August Jeleń.
Gwarancja praw związkowych, w szczególności prawa do strajku i zakazu dyskryminacji w związku z przynależnością związkową mogą zapewnić ochronę pracowników w sytuacji gdy konieczna będzie odbudowa zniszczeń wojennych i budowa nowej Rzeczypospolitej.
1) GM - jest zgoda na użycie SWP i nazwiska Jelenia? :-)
2) Mam to opublikować w gazecie PP czy w może do mediów GMowych pójdzie?
Isa Achmatowicz - الحمد لله ربّ العالمين
(This post was last modified: 03-23-2012 11:24 by wulf.)
|
|
03-23-2012 10:56 |
|