Zgredźmin
Posting Freak
Mikołaj Czapski
powoli zapominany [2]
Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy:
Przynależność:
Posts: 1,801
|
[Zgredźmin] - Grzegorz Zawadzki
Quote:Grzegorz Zawadzki - urodził się 9 czerwca 1885 roku we Lwowie. Syn Wincentego i Anny z domu Wójcickiej. Jego ojciec w wieku 16 lat brał udział w powstaniu styczniowym, przez pół roku służył także jako ochotnik w pińczowskim 21 Jamborskim Pułku Ułanów. Ma trójkę rodzeństwa młodszych braci Antoniego i Ksawerego oraz o rok młodszą siostrę Annę. Pobierał nauki we Lwowie, po maturze został studentem Uniwersytetu Lwowskiego na kierunku prawo. Od 1905 należał do Polskiej Partii Socjalistycznej, działał w związanej z PPS „Spójni”. Od 1906 był członkiem PPS – Frakcji Rewolucyjnej. W 1911 ukończył studia i został pracownikiem kancelarii prof. Kadera.
Po wybuchu I wojny światowej, przedarł się wraz z jednym z organizatorów Związku Strzeleckiego w Zagłębiu Dąbrowskim, Stanisławem Sławem-Zwierzyńskim, do Legionów Polskich organizujących się w Miechowie. Wstąpił do nich 13 sierpnia 1914. Początkowo służył jako lekarz w V batalionie, 1 Pułku Piechoty Legionów. W tym czasie po raz pierwszy zetknął się z Józefem Piłsudskim. 9 października 1914 został mianowany podporucznikiem, 1 stycznia 1915 został mianowany porucznikiem. Jednak 26 stycznia 1915 w stopniu szeregowego przeszedł do 3 kompanii 3 batalionu 1 Pułku Piechoty Legionów. Wraz z I Brygadą przeszedł niemal cały szlak legionowy. W lipcu 1916 wyróżnił się podczas bitwy pod Kostiuchnówką. Od 1 października 1916, po rozwiązaniu 7 Pułku Piechoty Legionów, został przeniesiony do 5 Pułku Piechoty legionów i został mianowany na kapitana. W listopadzie 1918 uczestniczył w akcji rozbrajania Niemców w Zagłębiu Dąbrowskim. Ubrany w mundur legionisty, powołał się na oddziały Wojska Polskiego, wkraczające rzekomo do Czeladzi, których tam jednak jeszcze nie było i tym fortelem rozbroił ostrzeliwujących się na rynku Niemców. Podobnie zmusił do poddania się żołnierzy na czeladzkich Piaskach. W randze kapitana objął komendę nad tworzącym się w Zagłębiu Wojskiem Polskim. Był dowódcą tamtejszego Okręgu Wojskowego od 11 do 28 listopada. Następnie do 3 lutego 1919 był szefem sztabu dowódcy Okręgu Wojskowego „Będzin”, płk. Rudolfa Tarnawskiego. 20 stycznia 1919 otrzymał awans na majora, 1 maja 1919 został mianowany podpułkownikiem.
Podczas wojny polsko-bolszewickiej uczestniczył w walkach na froncie litewsko-białoruskim. W sierpniu 1919 w składzie 2 Dywizji Piechoty Legionów był jednym ze zdobywców Mińska. 1 stycznia 1920 został mianowany szefem sekcji organizacyjnej Dowództwo Broni Pancernych Ministerstwa Spraw Wojskowych. 29 maja 1920 zatwierdzony został w stopniu pułkownika. W 1923 w Rembertowie odbył trzymiesięczny kurs dla wyższych dowódców. W styczniu 1924 został skierowany na kilkumiesięczny kurs we francuskiej Wyższej Szkole Wojennej (franc. École Supérieure de Guerre) w Paryżu. 1 grudnia 1924 mianowany został generałem brygady. W czasie studiów poznał Francuzkę Mellisę Lauren z którą wziął ślub w styczniu 1926.
W czasie przewrotu majowego stanął po stronie Józefa Piłsudskiego. 13 maja 1926 został powołany przez gen. Gustawa Orlicz-Dreszera (jednego z głównych dowódców sił Piłsudskiego) na stanowisko komisarza rządu dla Warszawy (w randzie wojewody). Miał opinię sprawnego organizatora, w związku z czym powierzono mu misję utrzymania porządku na ulicach stolicy podczas i bezpośrednio po zamachu stanu, jak również zapewnienia zaopatrzenia ludności w żywność po zwykłych cenach. Jednym z jego pierwszych posunięć było rozbicie 14 maja komunistycznej demonstracji na Placu Bankowym, wyrażającej radość z powodu upadku rządu Wincentego Witosa. Jak się wkrótce okazało, wśród zadań komisarza pojawiło się także kontrolowanie sytuacji politycznej i społecznej oraz penetracja środowisk opozycyjnych wobec nowej władzy. 21 maja, po utworzeniu rządu Kazimierza Bartla, podjęto decyzję o utrzymaniu go na stanowisku komisarza miasta do dnia 1 października 1926. Po tych wydarzeniach wrócił do pracy w MSWojsk.
Po ataku Niemiec na Polskę wraz z pracownikami MSWojsk i pracownikami innych ministerstw został ewakuowany samolotem do Szwecji skąd następnie udał się do Wielkiej Brytanii. Wstąpił do tworzących się na zachodzie oddziałów Wojska Polskiego. Walczył na froncie we Francji i w Niemczech kiedy został poproszony przez Prezydenta Raczkiewicza o objęcie teki sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wojskowych rządu na Uchodźstwie co uczynił. Blisko związany z obozem Sanacyjnym wstąpił do Ligi Polski Niepodległej gdzie szybko wyrobił sobie mocną pozycję jednego z liderów ugrupowania, nie bez wsparcia Prezydenta Raczkiewicza. Po powrocie do Polski nadal był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Po dymisji rządu z pewnością będzie próbował umocnić swoją pozycję.
Partia: Liga Polski Niezawisłej
Quote:
Mikołaj Krasicki - urodzony 12 maja 1900 roku w Bachórzcu jako syn hrabiego Ignacego Krasickiego i hrabiny Elżbiety Zamoyskiej. Wyrastał w atmosferze zamku leskiego, który w II połowie XIX wieku był ośrodkiem towarzysko - intelektualnym regionu. Przed każdymi wyborami sejmowymi zjeżdżała tu szlachta sanocka. Krasiccy utrzymywali żywe kontakty z wieloma działaczami patriotycznymi i twórcami kultury. Jego dziadek Edmund Konrad Ignacy uczestnik powstania 1831, oraz ojciec Ignacy byli działaczami patriotycznymi.
W 1918 wstąpił do tworzącego się na Zagłębiu Wojska Polskiego, tam poznał gen. Grzegorza Zawadzkiego który bardzo sobie cenił młodego szlachcica i z którym przebył cały szlak bojowy od 1918 do 1921 roku, w tym czasie dosłużył się stopnia majora. Po zakończeniu wojny Polsko-Bolszewickiej rozpoczął studia na Uniwersytecie we Fryburgu (Saksonia) w kierunku administracji. Do kraju powrócił w maju 1926 na kilka dni przed przewrotem majowym Piłsudskiego. W czasie trwania walk skontaktował się z generałem Zawadzkim który jak się okazało stał po stronie Piłsudskiego, ten szybko wykorzystał świeżo upieczonego adepta administracji do pomocy. Kiedy przewrót zwyciężył pomagał Zawadzkiemu w administrowaniu Warszawą do 1 października 1926 roku, a po tym został pracownikiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Na kilka dni przed rozpoczęciem wojny w maju 1940 roku ponownie zaciągnął się do Wojska Polskiego gdzie trafił do 27 Dywizji Piechoty. Po klęsce Wojska Polskiego uciekł do lasu wraz z kilkoma kolegami gdzie natrafił w końcu na zgrupowania AK. Całą wojnę prowadził działania partyzanckie. Po wyzwoleniu w 1947 postanowił zaangażować się politycznie i brał udział w budowaniu struktur LPN na Podkarpaciu. W wyborach 1947 został wybrany posłem.
gen. Mikołaj Czapski - Partia Gospodarczo-Imperialna
"I staję do walki, tak jak poprzednio, z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partyj i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści." - Józef Piłsudski
gg: 5055882
(This post was last modified: 04-08-2012 18:46 by Zgredźmin.)
|
|
02-28-2012 18:59 |
|
Ksawer
Posting Freak
Leopold Sakskoburggotski
cynik [2]
Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: hetmańskie
Przynależność: Hetmanat
Posts: 948
|
RE: [Zgredźmin] - Grzegorz Zawadzki
(This post was last modified: 02-29-2012 17:01 by Ksawer.)
|
|
02-29-2012 16:57 |
|