Koza
Wizjoner
Jerzy Grażyński
mało znany [2]
Protegowany:
Protegowany (2):
Poglądy: wyważone
Przynależność:
Posts: 484
|
[Koza] Jerzy Grażyński
Quote:
Jerzy Grażyński (ur. 7.12.1890 w Gdowie), magister inżynier nauk leśnych, przed wojną leśnik.
Urodził się w Gdowie na terenie ówczesnych Austro-Węgier jako siódme dziecko Michała Kurzydło i Marianny z domu Zastawniak. Jego ojciec był kierownikiem czteroklasowej szkoły ludowej, natomiast matka zmarła trzy lata po urodzeniu Michała. W momencie urodzin nosił rodzinne nazwisko Kurzydło, które gdy miał sześć lat zmieniono pod naciskiem drugiej żony jego ojca Antoniny z domu Broniowskiej na Grażyński (od tytułu ulubionego przez jego starszą siostrę Marię poematu Adam Mickiewicza Grażyna). Jest bratem Michała Grażyńskiego.
W 1913 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w gimnazjum w Stanisławowie, został jednak wkrótce po wybuchu I wojny światowej zmobilizowany do wojska austro-węgierskiego jako podporucznik rezerwy. W 1915 roku został ciężko ranny w walkach na froncie rosyjskim i resztę wojny spędził w służbie garnizonowej w Krakowie.
Nie brał czynnego udziału w wojnie polsko-bolszewickiej w roku 1920, studiował wówczas na wydziale rolniczym UJ w Krakowie. Został zmobilizowany jedynie na okres trzech miesięcy, podczas konfliktu polsko-czechosłowackiego. W roku 1926, kończy studia z tytułem magistra inżyniera nauk leśnych, od tej pory wiąże się pracą w różnych urzędach IIRP, jednak stara się być z dala od polityki. Dopiero w roku 1938, wiąże się ze środowiskami sanacji.
Podczas wojny obronnej, zaciąga się do armii, walczy w obronie Górnego Śląska oraz Krakowa (Armia Kraków). Po upadku Krakowa, podąża na wschód (czerwiec 1940), gdzie napotyka rządową kolumnę, przekraczającą granicę z Rumunią. Dzięki pomocy brata Michała (wówczas minister propagandy), również i on dostaje szansę ewakuacji.
Na emigracji w Londynie utrzymuje luźne stosunki z grupą sanacyjną, nie jest związany bezpośrednio politycznie, z żadnym ugrupowaniem. Mimo wszystko uczestniczy w pracach rządu, jak jeden z kilku sekretarzy, jednak jego praca opiera się na zajęciach czysto kancelaryjnych. W maju 1947, powraca do Polski wraz z całą emigracyjną świtą. Nadal pozostaje luźno związany ze środowiskiem piłsudczyków. Czeka na propozycje...
PARTIA: LPN
|
|
02-28-2012 18:15 |
|